Jak hledat vojáky (19. stol.)?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak hledat vojáky (19. stol.)?

Příspěvekod zburget » sob lis 24, 2018 10:12

Není tady prosím nějaký návod na postup, jak se vyznat / jak hledat vojáky rakouské armády?
odkaz https://www.familysearch.org/search/catalog/results?count=20&query=%2Bsubject_id%3A344634 je i znám, ale upřímně netuším, jak se v tom vůbec zorietnovat, natož v tom něco hledat, nebo ze které strany vůbec začít.
S FamilySerch mám tedy problém obecně - je to tam pro mě jakési strašně chaotické :?

Jde mi o to, že se mi narodí kluk, nemůžu najít (snadno) jeho svatbu a mám jednu svatbu (ve vedlejší vesnici) ženicha odpovídajícího jména, +/- odpovídajícího věku (píšou 27, ve skutečnosti by mu bylo 31), vojáka (znám jméno regimentu), u kterého nemám ani čárku o rodičích. Potřebuju nějak ověřit, jestli je to on nebo jestli mám hledat svatbu toho prvního v širším okolí. Jedná se o začátek 19. stol. (narozený byl 1786, nebyl nejmladším synem - ideální adept do napoleonských válek).

Pokud by zde byl nějaký návod, jak se v příapdě hledání mezi vojáky nejlí postupuje, stačí mi sem dát odkaz. Jinak bych poprosil některého zkušeného hledače vojáků o nějaký alespoň stručný návod.

Děkuji,
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jak hledat vojáky (19. stol.)?

Příspěvekod filmovymaniak » sob lis 24, 2018 11:07

Dobrý den,
napište pluk, na FS jsou většinou řazeny podle čísla, a pak období kdy mohl sloužit.
Pak na FS rozkliknete ten pluk a podíváte se co pro to období mají.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Jak hledat vojáky (19. stol.)?

Příspěvekod zburget » sob lis 24, 2018 12:24

Hmmm. Tak jsem narazil dřív, než jsem začal :?

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=120
poslední záznam.

u ženicha: Joseph Burgett Gemeiner des K: K: Infanterie Regiment Graf Mapuch[a|e|o]li
Žádného hraběte toho jména jsem nikde neobjevil :-(

Na FS - v tom odkazu, který mám na vojenské záznamy vidím 1597 výsleků vyhovujících dotazu. Přiznám se, že netuším, kde se vzal ten subject number 344634 (beru to prostě jako fakt, že tohle dává dokumenty s vojenskými záznamy. Ale když skouším ten dotaz jakkoli upřenit (abych z toho vyfiltroval něco užšího), tak prostě nedostanu nikdy nic. Asi jsem absolutně nepochopil systém vyhledávání na FS a budu potřebovat nakopnutí daleko tvrdší, než jsem si myslel :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jak hledat vojáky (19. stol.)?

Příspěvekod filmovymaniak » sob lis 24, 2018 12:30

Dobrý den,

teď jde o to určit číslo toho pěšího pluku, pak teprve se dá pokračovat dál na FS, jiný postup mne nenapadá.
Pokud někdo zkušenější ví ať poradí.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Jak hledat vojáky (19. stol.)?

Příspěvekod rebeka » sob lis 24, 2018 13:11

zburget píše:Žádného hraběte toho jména jsem nikde neobjevil


A nemohl by to být tenhle?
https://vhupraha.kpsys.cz/authorities/695363?locale=de
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Jak hledat vojáky (19. stol.)?

Příspěvekod zburget » sob lis 24, 2018 16:27

O.K. - teď mám tedy číslo pluku. Dokonce se mi podařilo zadáním "Infanterie regiment" do pole Author name vyfiltrovat abecedně setříděné pluky. Mezi nimi je i moje desítka, a v ní odkaz na "Musterlisten und Standestabellen, 1752-1820" - což je období, které mne zajímá. Je nějaká možnost, jak se teď v těch záznamech orientovat (najít místo, kde byli verbováni vojáci) nebo prost opravdu musím pročítat stránku po stránce a hledat, jestli se tam nevyskytuje můj voják?
Je nějaké rozmezí stáří odvedenců? Abych nehledal zbytečně v širokém rozsahu let?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jak hledat vojáky (19. stol.)?

Příspěvekod filmovymaniak » sob lis 24, 2018 16:29

Dobrý den,
na FS je pro 10 pěší pluk a období 1752-1820 toto
snad bude fungovat:
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

je to členěno podle let, ale v této době jsem nepátral tak nevím

Možná zkuste nejprv projít ten rok, kdy měl svatbu, možná tam o ní něco bude

Tady by měly být záznamy pro květen 1817, jestli tam nebude něco o jeho absenci a účasti na svatbě
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=79104
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Jak hledat vojáky (19. stol.)?

Příspěvekod zburget » sob lis 24, 2018 16:55

Svatba je v roce 1817. Našel jsem si první výskyt toho roku https://www.familysearch.org/search/film/007607614?cat=79104
Musterlisty - co to je? Co v tom je?

Našel jsem v tom stránku nadepsanou s datem 14ten October 1817. Hledal jsem další titulní stránku oddílu a je tam opět datum 14.10.1817 - atakových je tam hodně :?
a na následujících je 20ten September 1817 - to jde pozpátku? :shock:

Zatím jsem zmaten a pokud to nebude nezbytně nutné, nechci se pouštět do prohledávání bezmála 900 stránek prvního dokumentu, když jsou tam ještě dva další, ve kerých by se rok 1817 měl vyskytovat. A to hledám zatím jen záznam o svatbě. Je nějaký klíč, jak se v tom dá orientovat a hledat nebo je to opravdu tak, že musím pročíst všechno, abych zjistil, jestli tam náhodou něco není?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jak hledat vojáky (19. stol.)?

Příspěvekod filmovymaniak » sob lis 24, 2018 17:00

Dobrý den ,
na tom mém posledním odkazu jsem tam našel záznamy pro květen 1817, asi se jedná o výpis absence, ale je nutné nejprve rozpoznat kam se zapisovala neúčast u svateb, a jestli vůbec.

Jedině počkat na někoho, kdo se v těchto záznamech vyzná.

občas jsou tam vypsaná jména vojáků v tabulkách , ale nevím o co jde
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Jak hledat vojáky (19. stol.)?

Příspěvekod filmovymaniak » sob lis 24, 2018 17:06

zburget píše:Svatba je v roce 1817. Našel jsem si první výskyt toho roku https://www.familysearch.org/search/film/007607614?cat=79104
Musterlisty - co to je? Co v tom je?

Našel jsem v tom stránku nadepsanou s datem 14ten October 1817. Hledal jsem další titulní stránku oddílu a je tam opět datum 14.10.1817 - atakových je tam hodně :?
a na následujících je 20ten September 1817 - to jde pozpátku? :shock:

Zatím jsem zmaten a pokud to nebude nezbytně nutné, nechci se pouštět do prohledávání bezmála 900 stránek prvního dokumentu, když jsou tam ještě dva další, ve kerých by se rok 1817 měl vyskytovat. A to hledám zatím jen záznam o svatbě. Je nějaký klíč, jak se v tom dá orientovat a hledat nebo je to opravdu tak, že musím pročíst všechno, abych zjistil, jestli tam náhodou něco není?


teď jsem se díval na ten Váš odkaz a ty Musterlisty by to chtělo projít, jestli je to nějaký jmenný seznam, tak by tam měl být.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Jak hledat vojáky (19. stol.)?

Příspěvekod zburget » sob lis 24, 2018 17:12

Zatím jsem z toho tolálně zmaten :-)

Kdyby se našel někdo, kdo by byl ochoten vysvětlit, co tam vlastně je - nějaká struktura té knihy - proč je několik kapitol nadepsáno stejným datumem. Ani vlsatně nevím, co hledám v něčem, o čem nevím, co to je a co tam je. Bojím se, že v této situaci najdu snáz jehlu v kupce sena.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jak hledat vojáky (19. stol.)?

Příspěvekod kolsi » ned lis 25, 2018 9:25

zburget píše:Zatím jsem z toho tolálně zmaten :-)

Kdyby se našel někdo, kdo by byl ochoten vysvětlit, co tam vlastně je - nějaká struktura té knihy - proč je několik kapitol nadepsáno stejným datumem. Ani vlsatně nevím, co hledám v něčem, o čem nevím, co to je a co tam je. Bojím se, že v této situaci najdu snáz jehlu v kupce sena.


Jsou tam dvě věci:

Musterlisten - soupis všech vojáků pro každý rok (samozřejmě spousta let může chybět). Každý pluk je ale rozdělen na jednotky (mé názvosloví možná nebude správné :-)), a tak pro každý rok najdete těch seznamů více. Na začátku roku najdete souhrnný soupis, který obsahuje seznam jednotek, velitelů, verbovací místo (musterplatz) + základní info. Pak následuje rozpis po jednotkách. Každá jednotka se mohla v danou chvíli nacházet v jiném místě a struktura je cca taková, že v záhlaví je název jednotky (většinou podle současného nebo předchozího velitele)+často i verbovací místo (musterplatz), pak následuje vedení, soupis vojáků, nových rekrutů a na konci pak seznam změn v daném roce (nejdříve odchozích [abgang...], a pak příchozích [zuwach...] - často s poznámkou odkud přišli/kam odešli). Rok není přesně kalendářní rok, ale třeba od června do června dalšího roku.

Standestabellen - je v podstatě seznam změn v jednotkách po jednotlivých měsících. Dá se z toho vyčíst, kde se dotyčný přesně zdržuje (např. je nemocný někde v nemocnici, je mimo jednotku v... atd.), ale vzhledem k tomu, že dost měsíců chybí, tak je menší pravděpodobnost v tom něco konkrétního najít.

Ještě je podstatné, že popis archu na FS ne vždy odpovídá jeho obsahu, ale jsou tam téměř vždy přesahy do předchozího a následujícího archu (např. arch označená 1800-1810 bude začínat snímky před 1799 a končit snímky po 1811). Takže pokud hledat např. rok 1809 tak je dobré koukat i do archu 1811+. Konkrétní obsah najdete na těch černých snímcích, které arch obsahuje (nejsou jenom na začátku a na konci, ale i několikrát v průběhu). A ještě mám pocit, že časové pořadí snímků je opačně.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Jak hledat vojáky (19. stol.)?

Příspěvekod zburget » sob pro 22, 2018 15:35

Zdravím po odmlce,
budu prosit zase o nějaké nakopnutí. Nejdřív ale popíšu situaci, co jsem prošel a co zjistil:
Začalo to tím, že jsem našel svatbu nějakého Josefa Burgeta 13.5.1817, kde se píše o tom, že je vojákem 10. pěšího pluku a že ke svatbě dostal svolení 2.4.1817
Takže mne zajímají záznamy 10. pěšího pluku v roce 1817 a předcháízejících. Musterlisten mají ale v tomto období zrovna díru. Mám je do roku 1811 a pak až od r. 1817.
V roce 1817 jsem nicméně našel informaci o odchodu do civilu Josefa Burgota k 31.8.1817 (v zápisu z 6.9.1817):
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-L9V9-X1Z5?i=115&cat=79104
páté jméno odspodu.

Předpokládám, že při troše štěstí by se nějaká informace měla objevit i ve Standestabellen. Ale tam tedy vůbec netuším, co kde mám hledat a co tam kde lze očekávat. Byl by prosím někdo ochoten mi Standestabellen nějak trochu osvětlit?

Data pro duben (kdy mělo být vydáno povolení ke sňatku) jsou zde:
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G9VS-BXR?i=226&cat=79104

pro květen, kdy byla svatba (ale to tam, předpokládám, nebude) zde:
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G9VS-BF8?i=253&cat=79104

a pro srpen, kdy měl být propuštěn zde:
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G9VS-BZP?i=331&cat=79104

v tom 10. pluku jsem těch Burgetů našel víc, v různých regimentech - dokonce ještě další dva Josefové, u jednoho jsem našel, že ho přeředili z 9. Fus. Com. do 5. (mám záznam o odchodu ke dni 28.2.1817 z 9. i záznam o příchodu do 5. Fus. Com. ke dni 1.3.2017) - všechno jsem ale zatím našel jen v Musterlistech.

Mimochodem - co prosím přesně znamená v překladu Musterlist?

Díky za jakékoli nakopnutí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jak hledat vojáky (19. stol.)?

Příspěvekod Zora » sob pro 22, 2018 15:55

"Přesně" by to znamenalo vzorový seznam , snad by se dalo lépe říct soupis.

Tady je použit pro překlad, vysvětlení - podobný obrat:

Podle instrukcí musel velitel v polovině každého měsíce provádět soupisy mužstva jednotlivých desátnictev – tzv. Musterliste pro Mense …
http://portasi.cz/index.php?option=com_ ... Itemid=103
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků