Křížek v křestní matrice

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Křížek v křestní matrice

Příspěvekod zburget » stř lis 14, 2018 13:59

Že křížek u jména dítěte znamená, že zemřelo v útlém věku, vím. Ale - má někdo povědomost o tom, do jak vysokého věku dítěte se mu ten křížek psal?

Jde mi o to, že mám narození dítěte, je u něj křížek
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=168
pravá, 3. z

a já prohledal následujícíh 5 let v úmrtní matrice a nenašel jsem ho. Tak teď nevím, jestli jsem hledal málo (let) nebo jsem hledal blbě a nebo zrovna tenhle kžížek znamená něco jiného :?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Křížek v křestní matrice

Příspěvekod Zora » stř lis 14, 2018 15:05

Mohlo by to být o tom, že dítě zemřelo v tom kalendářním roce, co se narodilo. Na konci roku se dělaly soupisy , kolik osob se narodilo, zemřelo, a tyhle děti vlastně na tuto statistiku neměly vliv.
Stejně tak to ale může být, bohužel, k nějakému konkretnímu věku, třeba první přijímání... a další vyznamné přelomy v životě křesťana.

Už jsem taky viděla matriku, kde byli označováni křížkem pouze chlapci, snad to mělo nějakou souvislost s tzv. začátkem vojenského roku a odvody.

Zcela jistě můžu napsat, že hodně často se ani úmrtí dítěte, zemřelého následně po porodu, v matrice Z neobjevuje.
Taky jsem se opakovaně setkala s tím, že dítě mělo křížek, ale přeškrtaný a v dospělosti se prokazatelně ženilo (vdávalo), i s tím, že křížek byl, nepřeškrtaný a stejně se dítě dožilo dospělosti.
Stoprocentně platný a jednoznačný výklad neznám. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Křížek v křestní matrice

Příspěvekod zburget » stř lis 14, 2018 18:17

To já zase našel záznam dítěte zemřelého hodinu po porodu pouze v úmrtní matrice. V křestní nebyla ani čárka...
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Křížek v křestní matrice

Příspěvekod Zora » stř lis 14, 2018 18:19

Naprosto souhlasím, ono šlo většinou o děti pokřtěné porodní bábou, kdy nedošlo k doplnění křtu následně v kostele farářem. Porodní bába pouze nahlásila, že dítě pokřtila a následně zemřelo, takže bylo zapsáno do úmrtní matriky. Prostě neexistoval žádný předpis, manuál a především v 17. a 18. st. si to každý kněz dělal pode svého nejlepšího svědomí a vědomi. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 3 návštevníků