1WW

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

1WW

Příspěvekod MMAGenea » čtv lis 08, 2018 9:23

Dobrý den vespolek
chtěl bych se zeptat, jaké jsou možnosti v pátrání ohledně vojáků první světové války.
VHA vám napíše, že se nic nedochovalo. Ok, skartováno.
Ale přece nebyla jen jedna krabice lejster.. Předpokládám, že někde musí být další dokumenty, ze kterých by se alespoň něco zpětně zrekonstruovat mohlo dát ?
Takže, jak se proklikat k informacím ? Je něco na Familysearch ? Nebo Kriegsarchiv ?
VUA má kartotéku padlých (ne vše..), Kramerius Verlustlisten, Velkavalka doplňovací okresy jednotek,
jaké jsou další možnosti ? Pokud se Váš děda vrátil a nebyl legionářem, (asi) nic nenajdete..
Neexistují např seznamy odvedenců ? Už to by nasměrovalo a pomohlo s pátráním..
Díky i za ostatní, M.
MMAGenea
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát úno 23, 2018 11:07
Bydliště: F-M
Oblast pátrání: Sudkov, Zábřeh, Bludov, Janoušov, Horní Heřmanice
Šurany/SK

Re: 1WW

Příspěvekod Viola » čtv lis 08, 2018 9:29

MMAGenea píše:Neexistují např seznamy odvedenců ? Už to by nasměrovalo a pomohlo s pátráním.


Seznamy odvedenců nebo něco podobného by mě zajímaly taky. Zatím vím jen, že bratr dědečka padl jako legionář, ale o ostatních členech rodiny nevím ani to, jestli měli modrou knížku, nebo jestli narukovali, ev. proč nenarukovali a nebojovali, nebo jestli byli ve 2. sv. válce nasazeni a kde.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: 1WW

Příspěvekod makke » čtv lis 08, 2018 11:03

Dobrý den,

nedávno jsem podobné téma řešila s jedním členem vojenského spolku, který se o první světovou zajímá. Byla jsem překvapená, že např. Seznamy branců dochované vůbec nejsou, nicméně už asi chápu proč. Jednalo se o agendu obce. Konkrétní případ, u nás si někdy v 80 letech archiv vybral z obecních dokumentů a materiálů část, kterou převzal a zbytek nechal obci. Obecní úřad formálně zanikl a naše obec byla přidružena k městu, město si opět vzalo jen to nejdůležitejší a zbytek zůstal na obci. Povalovalo se to v opuštěné úřední místnosti vedle hasičky, když to chtěli hasiči někdy před 10 lety vyhodit, tak jsem se těch materiálů ujmula. Mám poklad. Kompletní seznamy branců někdy od roku 1870 plus mnoho a mnoho dalších zajímavých věcí. Nicméně, kdybych si ty věci nevzala, tak skončily na skládce.
Ale trocha naděje, ve Vojenském archivu ve Vídni jsou nějaké materiály dochovány, taky se tam chystám, ale chci se přidružit k někomu, kdo tam bádá pravidelně aby mě navedl, kde se dá co najít. Takže zatím neporadím, ale doporučuji zkusit najít někoho, kdo má s Vídní zkušenosti.

M.
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: 1WW

Příspěvekod filmovymaniak » čtv lis 08, 2018 11:06

Dobrý den,
v kronikách obci je v drtivé většině pouze seznam padlých, zřídka se kronikář věnoval i tomu kdo z kterého domu odešel do války a zda se vrátil.
Myslím, že v obcích se vedl přehled branců a mělo by tam být uvedeno ke které jednotce šel sloužit, obce myslim museli mít po válce přehled o mužích v zálohách. Jinak vzpomínky předků, i když ty mohou být nepřesné a zkreslené.
Pak jestli se dochovaly plukovní kroniky či bojové deníky.

Seznamy zajatců jsou neúplné, můj předek prošel několika zajateckými tábory a o jeho zajetí ani zmínka.
Po válce ho z armády nejspíš vyřadily neb během zajetí ho tak zřídili, že tak tak přežil.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: 1WW

Příspěvekod artepa » čtv lis 08, 2018 14:46

Dobrý den,
v archivu obce v SOkA jsem našla knihu, kde je seznam odvedenců z obce, u jaké jednotky sloužili, jaká hodnost, datumy. Ale na to, že jsem těch obcí prohlédla hodně, tak to bylo pouze u jedné malé obce.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků