vyřešeno N 1717 Řečice Volfířov čeština

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

vyřešeno N 1717 Řečice Volfířov čeština

Příspěvekod BoBaK » úte lis 06, 2018 15:02

Prosím o interpretaci:
21.2.1717 se narodila otci Jiřímu Polnému a matce Marianně Vybíralové dcera Marianna, dle zápisu byla normálně pokřtěna
https://digi.ceskearchivy.cz/8532/19
u jiných zápisů v téže matrice není příjmení matky uváděno.
Můj dotaz: byla tato matka vdovou a(nebo) mezi rodiči neproběhl sňatek nebo je zde jiný důvod této formy zápisu?
Zdá se, že tato Marianna Vybíralová se 10.5.1744 provdala za Víta Soukupa, syna Vavřince Soukupa. U tohoto zápisu je rovněž nezvykle u nevěsty Marianny uvedena pouze matka Marianna Vibiralová a žádný otec.
https://digi.ceskearchivy.cz/8534/10
Zápis o narození Víta Soukupa, syna Vavřince jsem nenašel.
Děkuji.
Děkuji všem za pomoc a v souvislosti s "polním mistrem" jsem ještě našel zajímavý odkaz: https://sites.google.com/site/mlynarsti ... stri-polni
Pro doplnění všem zainteresovaným...
Naposledy upravil BoBaK dne stř lis 07, 2018 6:57, celkově upraveno 1
BoBaK
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned kvě 27, 2018 16:46
Oblast pátrání: severní Morava a Slezsko, jižní a západní Čechy

Re: N 1717 Řečice Volfířov čeština

Příspěvekod zburget » úte lis 06, 2018 15:29

Tenhle dotaz patří správně do sekce "Otázky a odpovědi", tak se nelekněte, pokud to tam moderátor přesune.

Podle toho, co jsem viděl, to ukazuje na nemanželské dítě, kam jen horlivý kněz zapsal otce (možná se otec i k dítěti hlásil). U svatby Mariany pak už byla správně uvedena jen její matka.
Zkuste dohledat svatbu Mariany starší, její případné další děti a podle toho, jestli byly před nebo po případné svatbě, taky jejich úmrtí nebo svatby. To, co najdete, vám určitě pár otázek odpoví.

Soukupy budete možná musrt hledat v některé z okolních obcí. Každopádně v odkazovaném záznamu svatby se píše, že otec Vavřinec je už po smrti - takže já osobně bych začal hledáním jeho úmrtí. Může u toho být nějaká užitečná informace.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N 1717 Řečice Volfířov čeština

Příspěvekod Zora » úte lis 06, 2018 16:07

K dotazu - dobrým vodítkem je , jak píše kolega, najít možnou svatbu matky Vybíralové .

a) Ve starších dobách matričních tak nějak automaticky nemanž. dítě přebíralo příjmení po pozdějším manželovi matky. (Děti žily v jedné rodině, automaticky se jim všem přiřazovalo příjmení matčina manžela)
b) může se jednat pouze o horlivost kněze, který domnělého otce zapsal, postuně bylo církevně zakázáno.
c) zkuste se podívat, jak jsou zapisovány nemanželské děti matek, které se neprovdaly, zda se dá vytušit nějaká podobnost s původním zápisem.

d) V 1. čtvrtině 18. století nelze vůbec hovořit o legitimizaci.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N 1717 Řečice Volfířov čeština

Příspěvekod zavrelka » úte lis 06, 2018 23:07

Na portálu Jihočeské univerzity najdete bakalářskou práci "Dějiny obce Volfířova do roku 1938", třeba se bude k něčemu hodit. Zdravím
zavrelka
 
Příspěvky: 31
Registrován: čtv čer 01, 2017 17:00
Oblast pátrání: Jižní Čechy /Samosoly, Dírná, Kardašova Řečice, Jindřichův Hradec/, Praha, Střední Čechy


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků