Otec v 68 letech?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Otec v 68 letech?

Příspěvekod zburget » pon lis 05, 2018 21:49

Mám tady takovou věc - nezdá se mi to, ale údaje sedí. Pro jistotu se ale optám, co si o tom myslíte.

jeden můj předek, Jan Burget, nar. 15.5.1754
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=32
pravá, 5.

ovdověl a znovu se oženil 7.10.1806 (věk tady sedí)
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=59
3. záznam

a poslední dcera se mu narodila 27.8.1822, tedy v 68 letech
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=108
vpravo, 4.

Není to moc pozdě?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Otec v 68 letech?

Příspěvekod Zora » pon lis 05, 2018 22:07

není, naopak, i dost často se vyskytující. Omezující je většinou pouze věk manželky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Otec v 68 letech?

Příspěvekod rebeka » úte lis 06, 2018 8:46

Dobrý den,
vím, že se ptáte na něco jiného, ale zdá se mi, že máte chybně uvedeno:

1. narození 12.5.1754
2. tady věk nesedí, zapsáno 50 let, měl 52 (to je ale nepodstatné)
3. narození Kateřiny 20.5.1822
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Otec v 68 letech?

Příspěvekod zburget » úte lis 06, 2018 10:04

No jo, neumím už ani opsat datumy :roll:

v mých záznamech to mám naštěstí správně - u Jana jsem se upsal
27.8. u Kateřiny - to jsem smotal úplný nesmysl - toho dne Kateřina zemřela, ale o 60 let pozděj :-)

díky za korekci
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Otec v 68 letech?

Příspěvekod Kiara » úte lis 06, 2018 21:11

Otec-senior vůbec není ničím neobvyklým, já sama mám v rodokmenu řadu podobných případů. V drtivé většině případů se jednalo o vdovce, kteří ovdověli po první ženě-své vrstevnici a jejich další manželky byly výrazně mladší: o dvacet, třicet a někdy i o čtyřicet let :D Dokonce jsem v matrikách narazila i na otce, hodně přes 70 roků, jehož poslední dítě se narodilo jako pohrobek. Takže opakuji - ano, je to možné :D
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Otec v 68 letech?

Příspěvekod tewby » úte lis 06, 2018 22:06

Mohu potvrdit. Můj předek se narodil v roce 1801, měl 19 dětí a poslední v roce 1867. Jeho Otec měl poslední dítě v 60 letech. Dokonce i jiný můj předek měl dítě v 60 letech, takže asi docela běžná věc:-) Dokonce mám v rodokmenu i několik "starých" matek v rozmezí 47 - 55 let. To je pro mě mnohem větší zvláštnost
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: Otec v 68 letech?

Příspěvekod AlenaMartínková » čtv lis 08, 2018 21:24

tewby píše:Mohu potvrdit. Můj předek se narodil v roce 1801, měl 19 dětí a poslední v roce 1867. Jeho Otec měl poslední dítě v 60 letech. Dokonce i jiný můj předek měl dítě v 60 letech, takže asi docela běžná věc:-) Dokonce mám v rodokmenu i několik "starých" matek v rozmezí 47 - 55 let. To je pro mě mnohem větší zvláštnost

přesně, to i jeden případ v mém hledání, pra3xbabička v 45 měla sourozence mé 2xprababičky, takže děkuji, nebudu hledat chybu v zápisu
AlenaMartínková
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob lis 03, 2018 23:16
Bydliště: Vojanova 141/9, 46010 Liberec 10
Oblast pátrání: Hranice-část Slavošova, Hodkov, Prostřední Ves, Zbraslavice, Věžníkov,Pacov (okr.Pelhřimov),
Rodokmen online: MyHeritage - Suchý family tree

Re: Otec v 68 letech?

Příspěvekod Kiara » pát lis 09, 2018 7:38

Ano, i na takové skutečnosti lze narazit. Při svém pátrání jsem objevila rodinu, kde matka rodiny rodila své děti v časovém rozpětí téměř pětadvaceti roků. Na jedné stránce matriční knihy narození jsem narazila i na zápis, kdy byly v rozmezí tří dnů pokřtěny dvě děti: předposlední dítě této matky a první dítě jejího nejstaršího syna, obě holčičky. Věkový rozdíl mezi malou tetou a malou neteří tak činil pouhé tři dny :D
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Otec v 68 letech?

Příspěvekod Zora » pát lis 09, 2018 7:47

Můj předek Franz se narodil otci Vavřincovi v jeho 68 letech - šlo o třetí manželství, otec byl již výměnkářem a na gruntě hospodařil nejstarší vyvřincův syn.

První syn Vavřince měl již vnoučata a většina dětí Vavřince měla své vlastní potomky.

Jsou celkem jednoduché počty, děti se rodily cca po dvou letech, od svatby až po ukončení období plodnosti manželky. Pokud manželka zemřela, hospodář se skoro vždy ženil dost rychle znovu, bylo třeba aby se žena ujala povinností, neměl ji kdo nahradit. Dost často bývala druhá manželka mladší, takže se opět rodily děti... Neustálý koloběh až do dob antikoncepce :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Otec v 68 letech?

Příspěvekod kolsi » pát lis 09, 2018 8:46

A pak je ještě otázka, zda takovýto starý muž byl skutečně biologickým otcem :-)
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Otec v 68 letech?

Příspěvekod Zora » pát lis 09, 2018 8:58

kolsi píše:A pak je ještě otázka, zda takovýto starý muž byl skutečně biologickým otcem :-)


Můj předek měl asi o třicet let mladší manželku, měl s ní tři děti v maličké obci. Byl docela váženou osobou, v mládí bouřlivák, na stáří uvážlivý rádce...., tuto svou poslední manželku přežil. Původně majitel statku, později výměnkář, který si ale dokázal vymínit výměnek i pro svou novou manželku a společné děti.... V tomhle případě si nemyslím, že by nebyl biologickým otcem. Samozřejmě - nikdy není naprosto žádná jistota. Jen ten stav svatého manželství mně opravňuje nepídit se po tom. Mít pochybnosti i v těchto případech, to bychom asi dělali jen ženské větve rodokmenů.....
A mezi námi, vyšší číslo u věku neznamená u mužů nutně impotenci....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků