ODLOŽENO Druhá svatba měsíc po smrti 1. manžela

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

ODLOŽENO Druhá svatba měsíc po smrti 1. manžela

Příspěvekod Rebeca » stř říj 31, 2018 18:13

...setkali jste se s tím?

Asi úmrtí manžela (jiný SSpacek v předchozích 5 letech neumřel a nebo mi unikl) http://ebadatelna.soapraha.cz/d/9662/215 22.1.1803- druhý zápis odspodu

a tady přepis svatby s Novotným http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=9&t=44539

Myslíte, že je možné, aby to byla vdova po tomto Špačkovi?

Díky za názory a jdu hledat nějaké děti, či jiného mrtvého Špačka pro potvrzení či vyvrácení domněnky. R.
Naposledy upravil Rebeca dne pát lis 02, 2018 21:02, celkově upraveno 1
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: Druhá svatba měsíc po smrti 1. manžela

Příspěvekod Zora » stř říj 31, 2018 18:27

Zkontrolujte si bydliště zemřelého a vdovy nevěsty, zdá se mně, že nejde o stejnou adresu...i to by mohlo být trošku vysvětlující.

Úmrtí bych hledala tak rok před následnou svatbou... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Druhá svatba měsíc po smrti 1. manžela

Příspěvekod Rebeca » stř říj 31, 2018 18:36

jasně, bydliště zcela nesedí...ale mrtvý byl uveden jen jako kadlec, což asi nemuselo znamenat, že bydlel ve svém... a ano, prošla jsem to zpětně od stavby do historie a v tom čísle, odkud se vdávala Špačková za Novotného, jsem nenašla žádnou mrtvolu až do cca 1797.....ale pátrám dál
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: Druhá svatba měsíc po smrti 1. manžela

Příspěvekod Zora » stř říj 31, 2018 18:48

Rebeca píše:jasně, bydliště zcela nesedí...ale mrtvý byl uveden jen jako kadlec, což asi nemuselo znamenat, že bydlel ve svém... a ano, prošla jsem to zpětně od stavby do historie a v tom čísle, odkud se vdávala Špačková za Novotného, jsem nenašla žádnou mrtvolu až do cca 1797.....ale pátrám dál


Jasně, ona mohla také po úmrtí manžela bydlet u příbuzných...
to není super vodítko. Jen ta doba je fakt velice krátká... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Druhá svatba měsíc po smrti 1. manžela

Příspěvekod Rebeca » stř říj 31, 2018 18:57

jak jsem psala, hledám dál...ale teda jsou tam fakt špeky - jeden jsem dala do čtení - matka zabila své 2 děti a pak sebe.....ale prokoušu se tím :-D a najdu ho...a pak jejich svatbu a nějaké děti......abych pak možná zjistila, že to není moje Kateřina a není to můj ztracený Novotný
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: Druhá svatba měsíc po smrti 1. manžela

Příspěvekod capjar » stř říj 31, 2018 20:37

Obecně vzato svatba měsíc po úmrtí jednoho z manželů je asi možná, jeden podobný případ jsem před nedávnem dohledal. Důvodem zřejmě byla praktická potřeba.
Vámi uváděný konkrétní případ jsem ale nezkoumal, to už udělala paní Zora.
capjar
 
Příspěvky: 90
Registrován: čtv dub 09, 2015 21:06
Oblast pátrání: okres Náchod

Re: Druhá svatba měsíc po smrti 1. manžela

Příspěvekod Zora » stř říj 31, 2018 20:41

capjar píše:Obecně vzato svatba měsíc po úmrtí jednoho z manželů je asi možná, jeden podobný případ jsem před nedávnem dohledal. Důvodem zřejmě byla praktická potřeba.
Vámi uváděný konkrétní případ jsem ale nezkoumal, to už udělala paní Zora.


Znám svatby takhle rychle u mužů a v dřívějších dobách... Tady je ve hře: 3x ohlášky plus manželský katechismus - sepsání manž. smlouvy. Zdá se mně to fakt moc málo času, nehledě na to, že se i dost dodržovala tzv. vdovská lhůta... Tuhle oblast neznám. nevidím tam dispens na ohlášky tři v jednom... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Druhá svatba měsíc po smrti 1. manžela

Příspěvekod capjar » stř říj 31, 2018 20:52

Zora píše:
capjar píše:Obecně vzato svatba měsíc po úmrtí jednoho z manželů je asi možná, jeden podobný případ jsem před nedávnem dohledal. Důvodem zřejmě byla praktická potřeba.
Vámi uváděný konkrétní případ jsem ale nezkoumal, to už udělala paní Zora.


Znám svatby takhle rychle u mužů a v dřívějších dobách... Tady je ve hře: 3x ohlášky plus manželský katechismus - sepsání manž. smlouvy. Zdá se mně to fakt moc málo času, nehledě na to, že se i dost dodržovala tzv. vdovská lhůta... Tuhle oblast neznám. nevidím tam dispens na ohlášky tři v jednom... Z



Ano, je to poměrně neobvyklé. Ten výše uvedený případ konkrétně neznám, nemám čas všechno prohlížet.
Záleží, jakého byli ti oddávající sociálního původu, město / venkov, a další konkrétní důvody, které můžeme spíše domýšlet. Ohlášky se daly od určité doby stihnout poměrně rychle. Ten "svůj" případ jsem zaznamenal ve druhé polovině 19. století v prostředí továrního dělnictva na předměstí okresního průmyslového města.
S pozdravem
capjar
 
Příspěvky: 90
Registrován: čtv dub 09, 2015 21:06
Oblast pátrání: okres Náchod

Re: Druhá svatba měsíc po smrti 1. manžela

Příspěvekod mfal62 » stř říj 31, 2018 21:03

20.2.1803 - neděle, konala se svatba
23.2.1803 - popeleční středa, začátek postní doby -> až do velikonoc nebyly svatby povolené
10.4.1803 - velikonoční neděle, konec postní doby

Svatba byla nakvap, aby ji stihli ještě před postní dobou, jinak by museli cca 7 týdnů čekat.
Důvodem mohlo být pokročilé těhotenství vdovy, druhý manžel mohl chtít sňatkem legitimovat např. budoucího dědice.
Ale těžko říct bez znalosti všech souvislostí, co bylo skutečným důvodem uspěchané svatby.

[edit]
Pokud tím důvodem uspěchané svatby nebyly nějaké majetkové záležitosti, tak to mohla být také snaha vyhnout se vojně.
24 let, svobodný - to byl ideální adept pro bílý vojenský kabátec, třeba už byl na seznamu rekrutů, kteří měli na jaře rukovat.
Po velikonocích už mohlo být pozdě ... Ale berte to tak, že jen předkládám možné důvody.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Druhá svatba měsíc po smrti 1. manžela

Příspěvekod Dagmar8 » stř říj 31, 2018 23:00

Zrovna před chvílí jsem dohledala druhou svatbu svého předka - manželka zemřela 4. června a a 14. října se ženil podruhé - což jsou 4 měsíce - tady to bylo zřejmě kvůli malým dětem s kterými zůstal a myslím, že tam takhle rychlých svateb mužů mám více.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Druhá svatba měsíc po smrti 1. manžela

Příspěvekod Zora » stř říj 31, 2018 23:10

Dagmar8 píše:Zrovna před chvílí jsem dohledala druhou svatbu svého předka - manželka zemřela 4. června a a 14. října se ženil podruhé - což jsou 4 měsíce - tady to bylo zřejmě kvůli malým dětem s kterými zůstal a myslím, že tam takhle rychlých svateb mužů mám více.

U mužů to je cca klidně i měsíc... jenže u žen je problém s event. dítětem, které by "mohlo být na cestě" z prvního manželství. Proto se většinou dodržovala (musela dodržet) vdovská lhůta.. Dost často vídám (ne vždy) i dispens od vdovské lhůty.
dítě i jako posthumus z prvního manželství by mělo nárok na dědictví po zemřelém otci, pokud by ale bylo "připsáno" druhému manželovi, dědictví by ho po biologickém otci minulo...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Druhá svatba měsíc po smrti 1. manžela

Příspěvekod tewby » pát lis 02, 2018 20:35

U mě v rodokmenu mám podobnou věc. Můj pra...dědeček měl 3 manželky a celkem 19 dětí. Jeho první manželka zemřela v únoru 1850 a v dubnu téhož roku si vzal svou druhou manželku. Byl to pastýř, takže nevím, jakou roli v tom mohl hrát majetek. Spíš si myslím, že jen nechtěl být sám a při pohledu na ten počet potomků mu možná jen chyběla vřelá ženská náruč:-)
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: Druhá svatba měsíc po smrti 1. manžela

Příspěvekod Zora » pát lis 02, 2018 20:46

tewby píše:U mě v rodokmenu mám podobnou věc. Můj pra...dědeček měl 3 manželky a celkem 19 dětí. Jeho první manželka zemřela v únoru 1850 a v dubnu téhož roku si vzal svou druhou manželku. Byl to pastýř, takže nevím, jakou roli v tom mohl hrát majetek. Spíš si myslím, že jen nechtěl být sám a při pohledu na ten počet potomků mu možná jen chyběla vřelá ženská náruč:-)


To byla naprosto běžná věc, jakmile to bylo možné, vdovec se ženil, pojišťovna ani jesle, školka... nebyly a příbuzní mohli pomoci jen zpočátku.... Žena se musela starat o hospodářství a domácnost, případně být s manželem na pastvinách.
Tady jde o opačný případ a jedná se o vdovu, tam se hodně dbalo na to, aby žena nebyla se zemřelým manželem těhotná . Proto byla nařízena, později "jen" dodržována vdovská lhůta, (záleželo samozřejmě na oblasti). Proto váháme, zda se mohlo jednat o správně nalezenou svatbu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Druhá svatba měsíc po smrti 1. manžela

Příspěvekod Rebeca » pát lis 02, 2018 21:02

zdravím.....zatím to vypadá, že na adrese, odkud se vdávala vdova Špačková za toho Novotnýho bylo jaksi přešpačkováno.....takže prozatím řešení tohoto uzlíku odkládám,protože musím nejdřív rozmotat to Špaččí hnízdo a to mi asi bude dost trvat - v té době tam zapisovali do matrik dost zmatečně a nečitelně.....takže dám do předmětu "odloženo" a až dojdu k nějakému závěru, téma opět oživím a doplním...zatím by to bylo jen hádání z hodně staré kávové sedliny :-D

Díky moc všem za názory a příklady z jejich praxe Rebeca
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: ODLOŽENO Druhá svatba měsíc po smrti 1. manžela

Příspěvekod Zora » pát lis 02, 2018 21:14

Mimo téma
Špaček obecný, stěhovavý pták - odlétá X – XI, přilétá II – III.
Zvažte, kdy je nejvhodnější bádat :-)
Nechci se ani v nejmenším dotknout Vašich předků, předem se omlouvám, jen jste mě inspirovala těmi špaččími výrazy.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků