zrušení zápisu v matrice narozených 1915

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

zrušení zápisu v matrice narozených 1915

Příspěvekod JanaVi » sob říj 20, 2018 21:08

Dobrý večer,
v matrice Kladno z roku 1915 jsem našla dva zápisy o zrušení zápisu v matrice narozených z důvodu podvodného udání matky a porodní báby a dítě už bylo zapsáno v jiné matrice pod jiným jménem o pár měsíců dříve. Máte s tím někdo zkušenost. Co mohlo vést matku a porodní bábu k tomu, aby zapsaly děti znovu s jiným datem narození a pod jiným jménem?

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/14104/376
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: zrušení zápisu v matrice narozených 1915

Příspěvekod Zora » ned říj 21, 2018 6:20

Dítě Hildegarda se narodilo velmi pravděpodobně svobodné matce - Zemská porodnice u Apolináře. Je dost možné, že se rodiče domluvili s matkou dítěte, že si toto nemanželské dítě vezmou jako svoje a s tímto úmyslem hodlali dítě znovu do matriky zapsat. Bohužel matrika Zemské porodnice pro r. 1915 ještě není online, takže se v této chvíli asi nedá víc zjistit.

Naprosto teoreticky se mohlo jednat o dítě židovské matky, které tedy nebylo pokřtěno a noví rodiče chtěli dítě pouze v kostele pokřtít... (to by mu ale měli nechat původní příjmení, - jméno by se mohlo křtem změnit, mělo by zůstat datum narození.

Porodní bába byla osoba, která zřejmě vědomě porušila své povinnosti, ona svou účastí při porodech úředně dosvědčovala, komu - které ženě a manželce koho se dítě narodilo, kde a kdy se narodilo. Je pravděpodobné, že šlo o dohodu mezi bezdětným manželským párem, svobodnou matkou a porodní bábou.

V Četnických humoreskách byly podobné případy, díl Krkatá bába. Tahle porodní bába pomáhala bezdětným rodičům a děti svobodných matek jim pomocí zfalšovaných rodných listů předávala.

Problém byl asi v tom, že rodiče si sami zajišťovali křest a dítě bylo přece jen už vzhledem k udanému datu narození příliš velké.... cca 3 měsíce, to už rozpozná i kněz.

edit tady je popsán částečně podobný případ dvojího křtu, podvodného jednání matky a porodní báby.
http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/vie ... Dt%C4%9Bte
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: zrušení zápisu v matrice narozených 1915

Příspěvekod Zora » ned říj 21, 2018 6:55

http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/vie ... inov%C3%A1

Tady je popsána celá událost, jednalo se dokonce o dvě děti , vše učinila matka z touhy po dítěti.
Levý roh novinové stránky dole.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: zrušení zápisu v matrice narozených 1915

Příspěvekod JanaVi » ned říj 21, 2018 17:22

Děkuji vám mnohokrát. Vůbec mi nenapadlo, že by se ten případ dal najít v dobovém tisku. Našla jsem oba podvodné křty, ale ten první odkaz jsem si neuložila. Až když jsem podruhé narazila na stejné jméno a stejný zápis, začalo mi to víc zajímat.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: airdesigner, Google [Bot] a 7 návštevníků