VYŘEŠENO- dík! Zplnoletnění ženicha Frenštát 1824 - bez otce

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Zplnoletnění ženicha Frenštát 1824 - bez otce

Příspěvekod hovorkas » sob říj 06, 2018 16:13

Podobné pocity má čas od času asi každý genealog. Jak píšete, v takových případech je lepší po prostudování dostupných pramenů celou záležitost uzavřít s nejednoznačným závěrem a věnovat se jiným částem rodokmenu. A v budoucnosti se možná objeví něco nového :) .
hovorkas
 
Příspěvky: 284
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Zplnoletnění ženicha Frenštát 1824 - bez otce

Příspěvekod AlesC » ned říj 07, 2018 23:44

Téměř určitě bude hledaným předkem nemanželský Tomáš. Manželský Tomáš totiž v době svatby vlastnil dům #583 a k němu patřící paseku, které na něj v roce 1822 převedl jeho otec, viz gruntovnice IČ 113, str. 419. Jedná se o tentýž dům, ve kterém se Tomáš v roce 1802 narodil, viz gruntovnice IČ 116, str. 227, kde je tento dům psán ve čtvrti VII (paseky) a #34. V roce 1805 totiž došlo ve Frenštátu k přečíslování domů. Protože v zápise o svatbě Tomáše je uvedeno č.p. odlišné od #583, soudím, že se ženil jiný Tomáš Bartoš, pravděpodobně ten nemanželský. Zmíněné gruntovní zápisy si předpokládám snadno dohledáte, já je mám staženy do počítače (stejně jako všechny matriky, do nichž často nahlížím). :)
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Zplnoletnění ženicha Frenštát 1824 - bez otce

Příspěvekod doupovcova » pon říj 08, 2018 5:25

Ano, to mně potvrzuje moje víkendová pátrání - dorazila jsem k čp. 583 a nalezené odkazy mně potvrzují, co píšete. S gruntovnicemi mám problém, jsem začátečník a zápasím ještě s kurentem, s obtížemi přečtu svatební smlouvu a v gruntovnicích se zatím příliš nevyznám - pracuju na tom a vyhledám si, ale zatím na svá pátrání ve vodách gruntovnic fakt nespoléhám. Přečíslování jsem tušila, v čísle 583 jsem včera našla úmrtí patrně Tomášova otce 19.12.1824 a hlavně nezpochybnitelnou svatbu sestry a myslím, že i Tomášovo úmrtí. Dneska jsem to chtěla uzavřít - už mám Tomášův sňatek roku 1822 se souhlasem otce http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 63&scan=69 . Moc jste mně pomohl tím potvrzením přečíslování, dobré vědět i pro další pátrání. Děkuju za zájem i ochotu a vrhám se po synu svobodné Apollonie, tam mi to přečíslování asi taky zamíchá kartami. Ale je to aspoň barvité - manželovi předci dřepěli 150 let na jednom gruntě, tam fantazie nemá žádnou práci... Ještě jednou díky a když budu v úzkých, dovolím si zase se zeptat.
doupovcova
 
Příspěvky: 70
Registrován: pon črc 30, 2018 8:07
Oblast pátrání: Hovorany, Hodonín, Čejč, Šardice, Svatobořice, Mistřín, Ždánice, Bzenec, Kostelec u Kyjova, Horní Lipová, Hovězí, Frenštát, Smolkov u Opavy, Hrabyně, Otice, Opava-Kylešovice, Nemochovice, Archlebov, Brankovice, Lovčice, USA - Racine, Biberbach – Rakousko

Re: Zplnoletnění ženicha Frenštát 1824 - bez otce

Příspěvekod AlesC » pon říj 08, 2018 9:46

Ještě poznámka - ty dva gruntovní zápisy, co jsem zmínil, jsou psané česky, takže se možná nemusíte až tolik bát do nich nahlédnout. Ale jinak máte pravdu, frenštátské gruntovnice jsou sice bohatým zdrojem, ale taky jeden velký chaos, nehledá se v nich snadno. Na druhou stranu, s jejich pomocí se dá dostat mnohem dále než sahají dochované matriky. Tak hodně štěstí v dalším pátrání. :-)
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků