manžel sedlák vs chalupník

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

manžel sedlák vs chalupník

Příspěvekod Rebeca » sob zář 01, 2018 19:43

...zdravím a prosím o radu - potvrzení úvahy - či zda jste se s případnou chybou setkali i vy

O co jde:
- mám fakt jedlé příjmení v rodokmenu - Novotný a potřebuji potvrdit, že mrtvá manželka je ta pravá :-D

- 9.5.1814 mi umírá Matěj Novotný, chalupník v čísle 13. ve Vodlochovicích (Odlochovicích)....ten je jistý (4 odspodu vlevo - http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12847/132 )

- jeho manželka se jmenovala Barbora , rozená Kautzki - jejich svatba je bohužel (jako skoro všechny svatby mých předků z této oblasti) ukrytá asi u blanických rytířů, takže jí nemám....její příjmení mám u narození jejich vnuka - tady první zápis - http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12855/101

- 26.3.1817 ve stejných Odlochovicích č. 13 umírá Barbora Novotná, vdova po Matějovi Novotným, ale sedláku - a je možné, aby chalupník a sedlák žili na stejném statku? přijde mi to asi jako chyba zapisujícího....ale.....myslíte, že by to mohla být ta moje Barbora, dříve Kautská?
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12847/133 - druhá odspodu vlevo

Díky za Vaše názory. Rebeca
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: manžel sedlák vs chalupník

Příspěvekod zburget » sob zář 01, 2018 20:24

Možná jsem mimo - ale nemohl chalupník "povýšit"? Tedy dostat (nějak získat) půdu a stát se tak sedlákem? Nemyslím si, že by v domě jednoho čísla spolu mohl bydlet chalupník a sedlák.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: manžel sedlák vs chalupník

Příspěvekod Zora » sob zář 01, 2018 20:33

zburget píše:Možná jsem mimo - ale nemohl chalupník "povýšit"? Tedy dostat (nějak získat) půdu a stát se tak sedlákem? Nemyslím si, že by v domě jednoho čísla spolu mohl bydlet chalupník a sedlák.


1814 umírá Matěj Novotný, chalupník
1817 ve stejných Odlochovicích č. 13 umírá Barbora Novotná, vdova po Matějovi Novotným,sedláku

Logika věcí říká, že po smrti Už Matěj Novotný nemohl nic, ani povýšit.

Varianty jsou možné - sedlákem mohl být nazýván jak celoláník, tak čtvrtláník. Hranice mezi 1/4láníkem a chalupníkem byla opravdu dost těsná...
Ve stejném čísle mohl shodou okolností bydlet další člen rodiny se stejným jménem i příjmením, nebylo by to poprvé... bratranec, bratr otce a podobně... . statky mívaly více budov... ale to už se pouštím na tenký led.

S poměrně dost velkou pravděpodobností by se mohlo jednat o úmrtí manželky Matěje, při její smrti už nebylo důležité přesně zapsat ekonomické postavení zemřelého manžela. Třeba také povýšil další "majitel" v řadě asi syn, který hospodářství pozvedl a tak zemřelé Barboře (resp, jejímu zemřelému manželovi) přidělili totéž ek. postavení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: manžel sedlák vs chalupník

Příspěvekod Rebeca » sob zář 01, 2018 21:01

díky oběma...zoro možná máte pravdu...jdu hledat narozené v tomto období v tomto domě a juknu se na jméno otce a jeho sociální postavení

......i když jejich syn Jakub (nar. 1792), můj předek, byl asi dost socka :-D vím, že měl minimálně dva syny, Josefa, co umřel a mého předka Františka, co přežil, ale jehož narození nejsem schopná najít.......chvíli (1827) bydlel v Nosákově 12, ale předtím i pak někam zmizel a v tom zmizení se oženil a povil Frantu

Díky za inspiraci a názory. R.
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: manžel sedlák vs chalupník

Příspěvekod Zora » sob zář 01, 2018 21:14

Rebeca píše:díky oběma...zoro možná máte pravdu...jdu hledat narozené v tomto období v tomto domě a juknu se na jméno otce a jeho sociální postavení

......i když jejich syn Jakub (nar. 1792), můj předek, byl asi dost socka :-D vím, že měl minimálně dva syny, Josefa, co umřel a mého předka Františka, co přežil, ale jehož narození nejsem schopná najít.......chvíli (1827) bydlel v Nosákově 12, ale předtím i pak někam zmizel a v tom zmizení se oženil a povil Frantu

Díky za inspiraci a názory. R.


Váš předek nemusel nutně být nástupcem v hospodářství, mohl to být kdokoliv z jeho sourozenců, spíš tedy kluci než holky (ale ani to není vyloučené) Odborná literatura uvádí, že nejčastěji dostal hospodářství nejmladší syn - byl nejdéle v domě, ti starší museli odejít. K vyplacení podílů nemuselo nutně dojít při odchodu
potomka z hospodářství.....
Můj předek * cca 1780 z největšího gruntu v obci žil skromně mimo domov, mimo obec, živil se jako tesař, a grunt otec rozdělil mezi jiné dva syny , sám měl výměnek, ale pracoval jako cestář... Předek pak dostal nějaké menší vyrovnání. Z toho si zařídil živnost a stal se nakonec docela slušně prosperujícím , jak se tehdy psalo, majitelem dřevařského závodu.

Výrazy socka a podobně ... neposuzujte postavení předka dnešníma očima a dnešními slangem... I syn na obrovském gruntu byl zapsaný jako Inwohner, podruh, protože v době sňatku ještě nevlastnil vlastní hospodářství, bydlel jako podnájemník u svého otce na gruntu.,
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: manžel sedlák vs chalupník

Příspěvekod Rebeca » sob zář 01, 2018 21:57

jasně Zoro, já vím.....ale jsem na tuhle větev teď strašně napružená, protože ani u těch, co seděli na zadeli nemohu najít svatby.....tihle Novotní (a Hlušičkové a Kautzští a Hrbkové, co jich v oblasti je hodně hnízd)) prostě nemají záznamy o svatbách a to ani ti, co seděli celý svůj život na gruntu a o těch, co mi cestovali a já nejsem schopná najít, kam šli ani nemluvím.....takže nesoudím.....on se Jakub asi dost snažil, byl tesařem, kapitulantem.....první dítě měl v 37, jeho manželky to bylo dítě třetí (dvě měla jako svobodná)-manželka byla osmým dítětem ze 16......a 7 se jich dožilo dospělosti... a je pravda, že grunt na Nosákově č.12 asi zdědil nejstarší přeživší syn rodičů, který ale po smrti otce a matky z gruntu mizí a jméno (příjmení) tam už vůbec není......prostě pocuc


ale mezitím se mi podařilo KONEČNĚ najít narození toho mého předka..... a jsem vlastně děsně šťastná.....a pro dnešek mám asi splněno...tohodle jsem hledala cca 2 měsíce.....a nakonec je tady, druhý na stránce.....http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12855/225

Já vlastně ty předky obdivuju, že zvládali to, že jim furt umíraly děti, že byli schopní se uživit, i když to měli těžké, že se snažili mít nějaké řemeslo, co by jim pomohlo.....že to prostě dali a tím pádem tu já můžu taky být......a vím, že z toho srabu chudoby vybředli vlastně až po 2. světové válce, kdy můj otec narozený 1951 jako první v rodině vystudoval VŠ a jak na něj byli všichni pyšní.....a mám záznamy, jak se jeho děda i v dospělosti snažil si zvedat vzdělání a kvalifikaci, aby měl lepší zaměstnání...jak moje babička při náletu na Prahu/Vysočany 1945 osiřela a sama to odnesla hodně zraněními...jak o peníze pro válečného sirotka přišla při měnové reformě, kdy jí nedovolili si vybrat ani na kočárek.......

Takže na ně vlastně někdy hudrám, že to jsou socky, ale nemyslím to ve zlém, jen jsem z nich někdy zoufalá, jak někde pendlovali a já zaboha nemůu přijít na to, kde :-D
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: manžel sedlák vs chalupník

Příspěvekod Michal Sedlák z Myšlína » ned led 28, 2024 21:10

Vážená paní, před týdnem jsem Vám poslal zprávu týkající se Vašeho rodokmene. Sedlák
Michal Sedlák z Myšlína
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon led 22, 2024 23:37
Oblast pátrání: Benešovsko, Kolínsko, Kutnohorsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků