pozemkové knihy, sirotčí knihy, sčítání lidu a jiné zdroje

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

pozemkové knihy, sirotčí knihy, sčítání lidu a jiné zdroje

Příspěvekod withstand » pon srp 06, 2018 19:23

Dobrý den,
nevíte prosím někdo, zda kde hledat (a zda jsou vůbec digitalizované) pozemkové knihy, příp. sirotčí knihy či jiné zdroje pro obce ve středních Čechách, konkrétně se mi jedná o obec Horní Mokropsy a Litovice (nyní Tachlovice). Jeden z předků pochází z Horních Mokropes (byl poddaný k panství zbraslavskému), další byl mlynářem v Litovicích... Dostala jsem se do mrtvého bodu při prohledávání matrik, tak snad by bylo něco i mimo matriky
Předem děkuji
Hana Manová
withstand
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned črc 29, 2018 9:28
Oblast pátrání: Horní Mokropsy, Červený Újezd, Tachlovice

Re: pozemkové knihy, sirotčí knihy, sčítání lidu a jiné zdro

Příspěvekod janamic » pon srp 06, 2018 20:15

Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: pozemkové knihy, sirotčí knihy, sčítání lidu a jiné zdro

Příspěvekod withstand » pon srp 06, 2018 20:19

to jsem našla, ale jde jen o soupis, nevíte, zda bych našla digitalizované?
withstand
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned črc 29, 2018 9:28
Oblast pátrání: Horní Mokropsy, Červený Újezd, Tachlovice

Re: pozemkové knihy, sirotčí knihy, sčítání lidu a jiné zdro

Příspěvekod janamic » pon srp 06, 2018 20:39

Většina materiálů z panství Tachlovice a Zbraslav je v SOA Praha, kdyby to bylo digitalizované, bylo by to v záložce Archiválie, typ archiválie: VELKOSTATKY- zde je však v tuto chvíli POUHÝCH 37 rukopisů. Tak vzhůru do archivu na Chodovec.
Nevím co hledáte, ale upozorňuji na téma Mlynáři za Prahou, zde v diskuzi.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: pozemkové knihy, sirotčí knihy, sčítání lidu a jiné zdro

Příspěvekod withstand » úte srp 07, 2018 6:46

Děkuji za rady, jsem úplný začátečník, tak jsem nevěděla, jestli nehledám špatně. Našla jsem soupis, dívala se i do pomůcek SOA Praha a našla fond Velkostatku Zbraslav, proto jsem doufala, že to někde bude digitalizované a já to jen neumím najít. Tak se asi pokusím vydat na Chodovec. Ještě jednou moc děkuji Hanka
withstand
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned črc 29, 2018 9:28
Oblast pátrání: Horní Mokropsy, Červený Újezd, Tachlovice

Re: pozemkové knihy, sirotčí knihy, sčítání lidu a jiné zdro

Příspěvekod jirikucera » ned srp 12, 2018 11:25

Pozemkové knihy pro Litovice jsou v SOA Praha ve Sbírce pozemkových knih - bývalý soudní okres Unhošť (vyhledává se podle soupisu, s nímž v roce 1898 poslal soud knihy do archivu), jedna je i ve fondu VS Tachlovice. Digitalizované nejsou, ale mám je zpracované a konkrétní údaje mohu poskytnout.
Velmi dobrý zdroj jsou soupisy poddaných opět v SOA Praha ve fondu VS Tachlovice.
Litovický mlýn je nyní v Hostivici v ulici Na Hrázi, jeho historii včetně naznačení genealogických vazeb mezi mlynáři najdete zde: http://www.hostivickahistorie.cz/ulicni ... _Hrazi.pdf
J. Kučera
jirikucera
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned srp 12, 2018 10:57
Oblast pátrání: Hostivice a okolí

Re: pozemkové knihy, sirotčí knihy, sčítání lidu a jiné zdro

Příspěvekod withstand » ned srp 12, 2018 21:25

Děkuji, v matrice jsem nakonec našla narození svého předka Jakuba Jeníčka, vzal si Annu Knechtlovou, dceru mlynáře, o kterém píšete na webu hostivickà historie. A našla i jeho předky (otce Václava a děda Petra Jeníčka) z Tachlovic. Mohu se zeptat, zda v pozem. knihach najdu i neco k chalupníkům, nebo jen k sedlákům? Předem díky Hanka
withstand
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned črc 29, 2018 9:28
Oblast pátrání: Horní Mokropsy, Červený Újezd, Tachlovice

Re: pozemkové knihy, sirotčí knihy, sčítání lidu a jiné zdro

Příspěvekod Zora » pon srp 13, 2018 5:19

withstand píše:Děkuji, v matrice jsem nakonec našla narození svého předka Jakuba Jeníčka, vzal si Annu Knechtlovou, dceru mlynáře, o kterém píšete na webu hostivickà historie. A našla i jeho předky (otce Václava a děda Petra Jeníčka) z Tachlovic. Mohu se zeptat, zda v pozem. knihach najdu i neco k chalupníkům, nebo jen k sedlákům? Předem díky Hanka


https://cs.wikipedia.org/wiki/Pozemkov%C3%A1_kniha
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků