úmrtí 1. světová válka

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

úmrtí 1. světová válka

Příspěvekod Vlcice » stř srp 01, 2018 12:27

Dobrý den,
prosím o pomoc při hledání úmrtí děda mého manžela.
Našla jsem zápis v evidenci nemocných (viz odkaz níže). Manžel z vyprávění ví, že děd po vyléčení před odjezdem na frontu navštívil rodinu.
Na frontě však podle vyprávění zemřel na úplavici. Nemohu nikde najít jeho úmrtí, kdy a kde zemřel, eventuálně kde je pohřben. Už se s tím trápím hodně dlouho a nedaří se mi. Proto prosím někoho zkušeného, kdo se lépe vyzná než já, zda by mi nepomohl.
děkuji Vám za váš čas a pomoc.

děd se jmenoval Merta Josef, narozen 31.12. 1874 ve Strhařích (dnes p. Lomnice u Tišnova)
děd byl: inft, k.k. LstIR Nr. 14, 2 komp. (opsáno z odkazu viz níže)


https://kramerius.army.cz/search/i.jsp? ... 2b&q=merta josef 1874
Vlcice
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát lis 19, 2010 18:46
Bydliště: Brno

Re: úmrtí 1. světová válka

Příspěvekod mfal62 » stř srp 01, 2018 17:51

Doporučuji Vám napsat žádost na mail: podatelna-vua@army.cz

Do žádosti napište, že chcete zaslat černobílé kopie (jsou levnější než barevné):
- kmenového listu vojáka (tam by mělo být zapsáno úmrtí i v případě, že zemřel po válce ve 20. letech)
- záznam z vojenské úmrtní matriky (pokud zemřel opravdu při výkonu služby)

Uveďte samozřejmě také jméno, datum a místo narození, popř. další informace ohledně vojenské služby.
Hojná evidence vojáků začíná po roce 1865, ročníky 1887 - 1900 byly bohužel vyskartované,
ovšem ročník 1874 by měl být bez problémů. Vojenský ústřední archiv má na odpověď 30denní lhůtu,
kopie Vám pošlou poštou a za jednu osobu zaplatíte pravděpodobně do 100,- Kč.
Do žádosti můžete uvést více osob - je to pak za jedno poštovné.

Hodně úspěchů při dalším bádání.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: úmrtí 1. světová válka

Příspěvekod Dika » čtv srp 02, 2018 11:42

Zkuste prohledat vojenské matriky, pokud víte u jakého pluku sloužil. http://www.vuapraha.cz/node/109
Dika
 
Příspěvky: 478
Registrován: stř dub 15, 2015 21:01
Oblast pátrání: střední, jižní a východní Čechy

Re: úmrtí 1. světová válka

Příspěvekod Zora » čtv srp 02, 2018 12:27

Vlcice píše:Dobrý den,
prosím o pomoc při hledání úmrtí děda mého manžela.
Našla jsem zápis v evidenci nemocných (viz odkaz níže). Manžel z vyprávění ví, že děd po vyléčení před odjezdem na frontu navštívil rodinu.
Na frontě však podle vyprávění zemřel na úplavici. Nemohu nikde najít jeho úmrtí, kdy a kde zemřel, eventuálně kde je pohřben. Už se s tím trápím hodně dlouho a nedaří se mi. Proto prosím někoho zkušeného, kdo se lépe vyzná než já, zda by mi nepomohl.
děkuji Vám za váš čas a pomoc.

děd se jmenoval Merta Josef, narozen 31.12. 1874 ve Strhařích (dnes p. Lomnice u Tišnova)
děd byl: inft, k.k. LstIR Nr. 14, 2 komp. (opsáno z odkazu viz níže)


https://kramerius.army.cz/search/i.jsp? ... 2b&q=merta josef 1874


Znáte osud vdovy po Josefu Mertovi? Pokud se znovu vdala, mohlo by být v matrice uvedeno, ze kdy a odkud byl úmrtní list manžela.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků