VYŘEŠENO Proč chybí zápis v matrice?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Proč chybí zápis v matrice?

Příspěvekod marilla » pon črc 30, 2018 19:43

Dobrý den,

ve dvou vláknech jsem tady rozepisovala, že se mi nedaří najít předek - Georg. Mě by ale zajímalo, z jakého objektivního důvodu by mohl chybět zápis v matrice? Našla jsem jeho možné úmrtí, našla jsem možné narození, našla jsem i úmrtí vdovy a záznam o druhém sňatku. Ale zápis o sňatku mého předka s nevěstou (u které jsem našla záznam o sňatku rodičů) ani záznam o narození nevěsty nemohu dohledat. Prošla jsem záznamy z farnosti i blízkého okolí, přesto, že jsou oba vedení pod Horní Bečvou... Proč tedy záznam chybí?

Podle jednoho propočtu mohlo být nevěstě při prvním porodu 13 let, může to mít souvislost?

http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=33&t=38372&p=175208&hilit=va%C5%A1ut#p193212 (poslední příspěvek je nejpodrobnější)
Naposledy upravil marilla dne úte črc 31, 2018 17:43, celkově upraveno 1
marilla
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv říj 19, 2017 7:55
Bydliště: Českolipsko
Oblast pátrání: Horní Bečva, Prostřední Bečva, Zubří, Holešovsko

Re: Proč chybí zápis v matrice?

Příspěvekod zburget » pon črc 30, 2018 20:16

Mohlo se klidně stát, že se lísteček s poznámkou o sňatku ztratil a nebyl pak přepsán do matriky. Už trochu divné, nikoli nemožné, by bylo, když se nedaří najít ani narození nevěsty. Spíš bych hádal, že se mohli rodiče nevěsty odstěhovat do jiné vesnice. Tam se jim narodila dcera, a tam se taky vdávala. A mohla si vzít kluka z vesnice, odkud její rodiče pocházeli - měli tam pravděpodobně příbuzné a mohli je navštěvovat - tedy dcera si tam pak mohla najít ženicha.
Je sice pravda, že tehdy obyvatelstvo moc nemigrovalo, nicméně tady jsme v horách a je možné, že to tam fungovalo trochu jinak, než v úrodných nížinách.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Proč chybí zápis v matrice?

Příspěvekod Zora » pon črc 30, 2018 20:18

co mě napadá
1. žena se vdávala jako vdova, tedy pod příjmením zemřelého manžela

2. žena byla ve službě, spadala tedy pod farnost příslušnou k obci služby. Tedy se vdávala ne z místa bydliště rodičů, ale z jiné obce. Snoubenci sice mohli požádat o tzv delegovanou svatbu, svatbu s delegací, kdy se v určeném místě zúčastnil svatby i farář farnosti, pod kterou nevěsta v době svatby spadala, nebo svou pravomoc písmeně delegoval na faráře v dané farnosti)

3. Mohlo dojít k chybě v matrice, občas se stává, že u svatby nebo dětí nemanželského dítěte se u svatby zamění otec svobodné matky za manžela (svobodné) matky.
Zní to krkolomně, ale líp to napsat neumím.
Josef se narodil Marii Novákové, dceři Jiřího Nováka.
Josef se oženil, zápis je správně, byl synem Marie, dcery Jiřího Nováka
U dětí Josefa se ale objeví nesprávně Josef, syn Jiřího Nováka a jeho ženy Marie.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Proč chybí zápis v matrice?

Příspěvekod marilla » pon črc 30, 2018 22:01

Jako vdova se s velkou pravdepodobnosti nevdavala, podle veku u druheho snatku to vypada, ze v dobe prvniho porodu ji bylo 17 let, podle udaju z umrti dokonce 13 let. U deti je psana vzdy jako Anna rozena Joan Ondryas... Rodice jsou v matrice z HB, takze se tam urcite vzali a pravdepodobne tam zili i pred tim, 30 let pred porodem prvniho ditete, tedy byla narozena pravdepodobne v manzelstvi... ona je u tech dalsich zapisupak vzdy na Horni Becve, na ruznych cislech popisnych..,

Nasla jsem jednoho georga, zemreleho mladeho (kdyz se zenil jeho syn, mel uz georg u jmena krizek), ze spravneho c.p. A jiny dalsi uz tam prakticky neni ani z jinych c.p., ale nema uvadene rodice - jen Georg Vasut a povolani. Kdyby byl svobodny, asi by tam ty rodice uvedene mel, ne? Nebo to nebyva pravidlem? Vek tam ma 30, bohuzel na strance jsou sama kulata cisla veku umrti atak si myslim, ze se s tim farar moc neparal, i kdyz v nedozitych 31 letech jsem jedno narozeni georga nasla... ale uz mi to prijde jako desne scifi...

Ja proste nevim, kde dohledat rodice od tohoto Georga:((
marilla
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv říj 19, 2017 7:55
Bydliště: Českolipsko
Oblast pátrání: Horní Bečva, Prostřední Bečva, Zubří, Holešovsko

Re: Proč chybí zápis v matrice?

Příspěvekod ZEL » úte črc 31, 2018 8:22

Nevím, jak ve Vaší oblasti, ale rodiče se obvykle uvádějí, jen když byl na nich ekonomicky závislý. Pokud měl vlastní povolání, není to nutné, už byl sám za sebe. Podle mě to nemá se svatbou nic společného.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Proč chybí zápis v matrice?

Příspěvekod marilla » úte črc 31, 2018 10:53

Aaaha, i tak je to možné, u úmrtí měl napsané domkař
marilla
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv říj 19, 2017 7:55
Bydliště: Českolipsko
Oblast pátrání: Horní Bečva, Prostřední Bečva, Zubří, Holešovsko

Re: Proč chybí zápis v matrice?

Příspěvekod filmovymaniak » úte črc 31, 2018 15:46

Dobrý den,
Marillo podívejte se znovu na to téma Zadrhnutí na přímém předkovi - Horní Bečva
z dneška tam jsou 2 příspěvky "crann" tam vložila odkaz na možnou svatbu a já vypsal co jsem vyčetl

pro jistotu
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=123
poslední zápis
můj přepis:
na čísle 99 ženich Jiří syn Václava Vašuta podruha. nevěsta Anna po Janu Ondriáš podruhu z čísla 84
svědci Jan Křenek pasekář a Jiří Martinec podruh(hofer)
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Proč chybí zápis v matrice?

Příspěvekod marilla » úte črc 31, 2018 17:42

Musim rict, ze jsem kazdou tu matriku prochazela tak 3x... tomu uz se rika pro oci nevidi. Dekuji!!!
marilla
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv říj 19, 2017 7:55
Bydliště: Českolipsko
Oblast pátrání: Horní Bečva, Prostřední Bečva, Zubří, Holešovsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků