Stránka 1 z 1

Křestní jméno Karla v 17. století

PříspěvekNapsal: sob črc 28, 2018 21:56
od ZEL
Našla jsem zápis z roku 1699, kde bylo pokřtěno dítě jménem Karla, levans byl muž, Karel. V dané farnosti dítě nezemřelo, ani se neoženilo/nevdalo. Potkali jste někdy někdo ženské křestní jméno Karla tak hluboko v minulosti? Já ho znám až z 19. století - toto bych považovala za chybu v zápisu s tím, že se narodil chlapec Karel.

Re: Křestní jméno Karla v 17. století

PříspěvekNapsal: sob črc 28, 2018 21:59
od Zora
Pomohl by i odkaz. Z

Re: Křestní jméno Karla v 17. století

PříspěvekNapsal: ned črc 29, 2018 9:06
od ZEL
Odkaz Vám klidně dám http://ebadatelna.soapraha.cz/d/4445/12#, ale nešlo mi o zkoumání tohoto zcela jasně čitelného zápisu, ani o nějaké další dohledávání. Moje otázka zněla zcela jednoznačně: Potkali jste někdy někdo ženské křestní jméno Karla tak hluboko v minulosti? Děkuji.

Re: Křestní jméno Karla v 17. století

PříspěvekNapsal: ned črc 29, 2018 9:16
od Zora
Já nepotkala, pouze tvar Karolina.
Ovšem potkala jsem na konci 17. století hodně domáckých podob křestních jmen a v této formě byly zapsány do matriky.
Je otázka, zda nešlo v tomto případě právě o domáckou formu, určitě ale máte tuto knihu prohlédnutou a znáte její záludnosti. Z

Re: Křestní jméno Karla v 17. století

PříspěvekNapsal: ned črc 29, 2018 11:01
od zburget
Konkrétně Karlu jsem nepotkal, ale na předchozích dvou stránkách máte dvakrát jméno Běta, jednou Veruna a na str. 10. dokonce Sabina - tedy pokud mě nešálí zrak. Takže nad Karlou bych se určitě nijak zvlášť nepozastavoval.

Re: Křestní jméno Karla v 17. století

PříspěvekNapsal: pon črc 30, 2018 10:36
od janpechacek
Jméno Karla pravda není časté dnes a nebylo ani v minulosti. Je to dáno především tím, že jde o odvozený ženský tvar. Co je mi známo, tak žádná svatá Karla nikdy neexistovala (a jména se dávala především podle světců). Karla, Karolína, Charlota atd. jsou všechno varianty téhož jména. V západní Evropě se toto ženské jméno objevuje jistě od 14. století. Co se týče tohoto zápisu, řekl bych že souvisí s tehdy populárním světcem Karlem Boromejským (svatořečen 1610). Ne vždy si naši předci vystačili s omezeným výběrem všech těch Frantů, Aniček, Marií a Pepíků. V různých dobách a na různých místech se lze ač řídčeji setkat s vysokou rozmanitostí a se zastoupením i daleko exotičtějších jmen.

Re: Křestní jméno Karla v 17. století

PříspěvekNapsal: pon črc 30, 2018 10:46
od ZEL
Ano, domácké tvary se v této matrice občas vyskytují (zejména u Alžběty, Veroniky, Ludmily), ale nijak zvlášť často a pravidelně. Sabinu bych považovala za normální křestní jméno. Nad Karlou bych se nepozastavovala, kdyby neměla za hlavního kmotra muže. Pohlaví levans a křtěného dítěte se všude v okolních zápisech shoduje a i obecně tato shoda bývá běžná.
Ohledně chybného přechýlení křestního jména bych ještě upozornila na zápis z 11.11. na témže skenu, kde byl křtěn Václav Martin a levans byl zapsán jako Pavla Kalina. Přitom v této matrice jsou ženská příjmení vždy přechylována (ať už česky, nebo německy), takže žena by byla zapsána jako Pavla Kalinová nebo Pavla Kalinin. Navíc Pavel Kalina se jako kmotr vyskytuje vícekrát. Takže zrovna v tomto případě bych považovala za prokázané, že zapisovatel místo Pavel napsal Pavla. Což mě vede k myšlence, že se stejným způsobem mohl splést o pár řádek dál.

Re: Křestní jméno Karla v 17. století

PříspěvekNapsal: pon črc 30, 2018 10:54
od ZEL
V tomto případě bylo dítě pokřtěno po hlavním kmotrovi Karlu Mlázovském. Za kmotra chodil často a často po něm byli novorození chlapci pojmenováni. Zde navíc šlo o první dítě manželského páru, nevím, jestli i tehdy platilo, že první dítě se má jmenovat po kmotrovi, druhé po dědovi a třetí po otci.

Re: Křestní jméno Karla v 17. století

PříspěvekNapsal: pon črc 30, 2018 11:14
od Zora
Zdá se mně podivné, že by jednou použil tvar Karla u narozeného chlapce a podruhé Karel u muže - kmotra.

S "předepsaným" pojmenováním jsem se nesetkala, spíš s tím, že dětem bylo přidělováno jméno farářem podle jmen světců v okolí data narození.

Jedině snad , že by použil pádový tvar jména chlapce a při psaní měl na mysli formulaci - pokřtil jsem Karla.
Je to zvláštní, především u dalšího Vámi zmiňovaného zápisu Pavel - Pavla . Naprosto bez souvislostí mě napadá možnost, že zapisující trpěl dyslexií a přehazovala se mu písmenka.

Re: Křestní jméno Karla v 17. století

PříspěvekNapsal: pon črc 30, 2018 21:22
od ZEL
Pokud tedy nikomu není divné, že křtěné děvče držel při křtu na rukou muž, asi se smířím s nezvyklým jménem Karla. I když s malým otazníčkem kvůli těmto dvěma podivnostem v jednom zápisu.