Stránka 1 z 1

Neustálená příjmení v polovině 19. století

PříspěvekNapsal: stř črc 25, 2018 12:58
od RichardGenealog
Dobrá,

tohle je tak trochu i do čtení starých materiálů, nicméně pomoc nepotřebuji, spíše se chci podělit o svůj údiv.

Například tady:

https://digi.ceskearchivy.cz/8259/111/1947/2090/46/0

Věžná 4 1823-1844

kolem stran 105 - 110 atd., v domě Dobrá Voda 6, se rodině Součkových narodilo několik dětí. Zvláštní ovšem je, že zatímco rodiče jsou pokaždé stejní (i příjmení rodiny je stále stejné), ostatní tři příjmení značně fluktuovala. Příjmení matky otce i obě příjmení prarodičů z matčiny strany se mění skoro s každým zápisem. Můžete si to ověřit sami.

Je zvláštní, že takto neustálená příjmení pozorujeme i v 19. století. Co si o tom myslíte? Narazili jste na něco takového?

Re: Neustálená příjmení v polovině 19. století

PříspěvekNapsal: stř črc 25, 2018 14:05
od RichardGenealog
Monika píše:Nemůže to souviset s tím, že zapisující neopisoval z předchozího křtu, ale zapsal to, co mu nahlásili? Ke křtům se křestní listy rodičů nepředkládaly, pokud vím.


Tedy že rodiče cíleně sabotovali? :)

Upřímně, zdá se mi trochu divné o rok později nahlásit témuž faráři či jáhnovi (neboť písmo je stejné) jiná příjmení než před rokem u jiného dítěte a takhle to střídat. Samozřejmě s těmi křestními listy máte pravdu, nicméně tohle je pak jediná možnost.

Ovšem myslím si, že se jedná spíše o místní obyčej - v indexu ve Věžné jsem narazil na dvoje příjmení celkem často (typicky zapsány jako Soukup vulgo Novák nebo popřípadě Soukup rede Novákatd.)

Re: Neustálená příjmení v polovině 19. století

PříspěvekNapsal: stř črc 25, 2018 17:39
od RichardGenealog
Monika píše:Nicméně přece takové věci si ověřujeme tím, jak postupujeme v hledání do minulosti. Určitě se vám tak povede odhalit, zda v tomto konkrétním případě šlo u prarodičů o příjmí po střeše nebo o něco jiného.


Jaký postup byste navrhla pro takové odhalování?

Re: Neustálená příjmení v polovině 19. století

PříspěvekNapsal: stř črc 25, 2018 18:39
od Zora
Naprosto přesně Váš problém vystihuje Monika. Není to nic zvláštního.
Příjmení rodičů a dětí už byla ustálená, ale prarodiče byli známí pod dvěma příjmeními. Jedno bylo zcela jistě úřední, druhé bylo po střeše, tedy to, pod kterým byli známí prarodiče v obci.

Nakonec i dnes se s tím ve vesnicích setkáváme, tedy v trochu jiné podobě, ale pořád je to zakořeněné.
Josef Novák z Nové Vsi
Který, bydlí jich tam více.
No, ten co bydlí na kopečku, aha, Josef Kopeček.....
Podobně třeba u nás Ušák, tedy jeden z mnoha bratrů stejného příjmení, který měl viditelně velké uši.
Co na tom, že měl občanské příjmení zcela jiné.

No a u Vás je to příjmení po střeše. Novák bydlel v domě, kde se původní majitel jmenoval třeba Kratochvíl. Čili v obecním podání šlo o Kratochvíla - jinak řečeno - ten z Kratochvílova statku.

Nehledejte v tom žádnou vědu nebo nedodržování zákonů, ale spíš dobrou vůli zapisujících, kteří uvedli do zápisu i to, co vlastně ani nemuseli.
Genealogické pátrání do minulosti v případě příjmí po střeše je trochu složitější, přesně, jak píše Monika, je třeba si pozorně všímat zapsaných příjmení všech zúčastněných a dobré kombinovat současně více zdrojů, nejen matriky.

Hledejte ve starších příspěvcích příjmení , příjmí po střeše, už se to tady probíralo vícekrát.
Z