Vídeňský nalezinec - jeden nebo víc matričních úřadů

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vídeňský nalezinec - jeden nebo víc matričních úřadů

Příspěvekod Entita » úte črc 24, 2018 14:09

Dobrý den,
zkusím se zeptat, třeba budu mít štěstí a někdo už tou cestou šel a bude vědět víc než já.
Hledám předka, v matričním záznamu dítěte tohoto rodiče jsem o rodiči našla údaj, že narozen (datum narození uvedeno) ve Vídni - nalezince? Toto přesně cituji, vč. otazníku na konci. Dále uvedeno, že narozen nemanželsky matce - jméno uvedeno, z Golčova Jeníkova, více neznámo. Dále je uvedeno datum a místo sňatku rodičů, bohužel není ještě digitalizováno, uvedené matriční knihy (pro tu oblast jsou dvě možnosti) ještě leží na místní matrice s neuplynulou zákonnou lhůtou. Toto jsem zatím odložila, ode mne velmi daleko, na osobní návštěvu se nedostanu na matriku nijak brzy. Mohlo by tam ale být uvedeno něco ohledně narození, pokud si opravdu vyžádali osvědčení z Vídně, určitě časem podstoupím.
Pokusila jsem se dohledat uvedenou matku v narozených pro odhadnuté období v obl. Golčův Jeníkov, matka toho jména nenalezena. Pokud vím, matky mohly uvádět i jiné jméno, nebylo to asi vzácné (taky kdoví, co to bylo za údaj, že je z toho místa, nemusel se vůbec vztahovat k rodišti).
Beru jako poslední možnost najít přímo nalezence. Neznám nalezenecké číslo, bylo-li jaké. (Rodinná legenda praví cosi jiného, možná nešlo o klasický porod "nalezence" odevzdaného od porodu systému, ale jdu nyní přímo za tím, co zapsali do záznamu narození dítěte této hledané osoby.) Prohlédla jsem ve Vídni matriky nemocnice Alservorstadt, která je tímto známá, k uvedenému datu narození jsem dítě nenašla. Je ještě možné, že dítě bylo křtěno déle, než těsně po narození, bylo by to ale nezvyklé, protože nalezenci bývali dáváni do rodin velmi rychle a proto rychle křtěni. (A při četbě toho velikého počtu dětí narozených-křtěných v jediném dni dvou jsem byla hodně zaskočená, jak velký problém toto zřejmě byl. "Nalezenců" byla neskutečná čísla...) Toto ještě zkusím dohledávat dále.
Pokud by toto nevyšlo, není prosím někomu známo, zda se "nalezince", jak to bylo zapsáno v matrice narození dítěte, nacházely ještě jinde a ve které vídeňské matrice by případně mohli tito další nalezenci být zapsáni? Jinak mě už napadá jedině hledání ve všech vídeňských matrikách k uvedenému datu a hledat jehlu v hoře sena... Není to snadné, ve Vídni se mnohem častěji křest odehrával týden až tři po narození (u nás bývají rozestupy mnohem kratší) a dítě je uváděno k datu křtu, není výjimkou v listopadu číst dítě narozené v půlce nebo začátkem října, takže to hledání dost ztěžuje. Případné další nalezince bych ráda prohledala přednostně - jsou-li nějaké...
Předem díky za každé přistrčení.
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: Vídeňský nalezinec - jeden nebo víc matričních úřadů

Příspěvekod Zora » úte črc 24, 2018 14:55

Období? Rok narození?
Toto přesně cituji, vč. otazníku na konci. Dále uvedeno, že narozen nemanželsky matce - jméno uvedeno, z Golčova Jeníkova, více neznámo. Dále je uvedeno datum a místo sňatku rodičů,

Pokusím se to rozplést, Znáte jméno, příjmení muže , znáte jméno a příjmení , původ matky tohoto muže a pak sňatek tohoto muže v odkazu a narození potomka tohoto muže.

Určitě musí být tyto údaje čerpány z křestního listu, ten musel muž předložit při svatbě, jinak by svatbu šlo uzavřít pouze s dispensem. Ten otazník na konci se nevztahuje na údaje z křestního listu, ale jen ke slovu nalezenec, tedy podle mě.


U Zemské porodnice fungoval i sirotčinec, tedy děti narozené a v porodnici (či jinde) zanechané matkou, byly předávány do sirotčince, odsud se pak většinou dostaly do rodiny, která jim poskytovala péče. Dost často to bylo na zemí dnešního Česka, tato práce byla sice málo, ale úřady hrazena. A v inzerátech kolem r. 1900 i níže do minulosti v denním tisku jsou vidět inzeráty, že se pěstouni pro rakouskou Zemskou porodnici hledali "náborem"

Pokud má dítě zapsanou matku s dalšími údaji, velmi pravděpodobně jsou údaje získány z matriky, a slovo nalezenec je spíše nevhodně použité, či dnešníma očima nevhodně vnímané - snad se mělo jednat o dítě odložené.
Vzhledem k tomu, že jste neuvedla období, o kterém píšete, mohu je poradit, že ve většině farností byly vedeny indexy zapsaných osob. Všeobecně platí, že se dítě mohlo narodit ve kterékoliv vídeňské farnosti. Není v zápise za slovem Vídeň nějaká římské číslice - označuje farnost.

U svatebního zápisu tohoto muže (ten zřejmě nemáte) by mělo být uvedeno, kam byla zaslána informace o proběhnutém sňatku - do které farnosti - tohle by právě oddávající kněz vyčetl z křestního listu. O zápis si můžete napsat, měli by Vám pomoci, pokud jste přímý potomek bez omezení pokud nejste , tak po uplynutí 75 let.

Záznam, že matka pocházela z Chrudimi, a přesto jste ji tam nenašla - může být způsobeno záměnou obec původu - farnost původu. Matka mohla pocházet z nějaké obce, spadající pod farnost Chrudim, tohle se dělo velmi často.

Pokud sem vložíte info o hledaném, určitě se někdo z nás na narozené ve Vídni podívá...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vídeňský nalezinec - jeden nebo víc matričních úřadů

Příspěvekod Entita » úte črc 24, 2018 16:08

Zoro, moc děkuji za obsáhlou reakci, za Váš zájem pomoci, dovolila jsem si poslat SZ s detaily.
Zde bych ráda bez konkrétních údajů, zdá se, že je to pro část rodiny ještě citlivé téma.
Jde o rok 1901, člověk, o kterého se jedná, byl oddán daleko od farnosti, kde později křtili děti a dá se bohužel předpokládat, že křtící farnost neměla žádný přístup k zápisu o oddavcích a proto údaje uvedené při křtu dětí o rodiči jsou pouze ústně od přítomných u křtu.

Sňatek se pokusím získat určitě, jen pokud to nepůjde písemně (a to si právě nejsem jistá, zda půjde - sice jde o předka přímého, ale ne již rodič+prarodič a zápis oddavků je již z hlediska časového omezení "volný", nicméně matrika sama díky mladším záznamům živá a ještě se z úřadu nějaký čas nehne. Vím, že mám právo osobně nahlédnout a činit výpisy, ale já se tam osobně v dohledné době nedostanu. Mail zkusím až po letních dovolených, byla by to laskavost a logicky, v létě oslabeních dovolených svatebním období je práce nad hlavu, mám větší šanci na náklonnost matrikáře, až bude více klidu - nebo byste mysleli, že je to jedno? Já bych myslela spíš takto, řekněme zkraje podzimu.

Vídeň - indexy samozřejmě vím, že jsou, Vídeň je uživatelsky pro mě příjemná, je milé, že indexy má v tomto období snad většina matrik (zatím jsem nenarazila na žádnou, která by neměla), jen tedy Alservorstadt nemá hledané dítě ani v indexu, ani v matrice v uvedeném čase, ostatní mám pročtené jen částečně a vídeňských okrsků je mnoho, proto případný tip na další nalezinec by dostal přednost. Nechci, aby někdo hledal za mě, to bych neočekávala , ale případný tip, kde nejspíše u nalezenců uspět, by určitě měl přednost.
Správně chápete, že u hledaného mám pouze informaci o Vídni, bez okrsku a s otazníkem u slova nalezince. Není to oddací záznam, ale křestní dítěte a zjevně je to ústně od účastníků, resp. přesně tak to vypadá. Takže pokud prohledávat Vídeň, bude to pracné :wink:
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: Vídeňský nalezinec - jeden nebo víc matričních úřadů

Příspěvekod Zora » úte črc 24, 2018 16:59

viz SZ
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vídeňský nalezinec - jeden nebo víc matričních úřadů

Příspěvekod RadekZ » pát črc 27, 2018 22:11

Zora píše:U Zemské porodnice fungoval i sirotčinec, tedy děti narozené a v porodnici (či jinde) zanechané matkou, byly předávány do sirotčince, odsud se pak většinou dostaly do rodiny, která jim poskytovala péče. Dost často to bylo na zemí dnešního Česka, tato práce byla sice málo, ale úřady hrazena. A v inzerátech kolem r. 1900 i níže do minulosti v denním tisku jsou vidět inzeráty, že se pěstouni pro rakouskou Zemskou porodnici hledali "náborem"


Před časem jsem narazil na poměrně vysoký počet takových umístěných nalezenců z Vídně na počátku 20. století v Lubné na Litomyšlsku. Ve zdejších matrikách se nalézají zápisy o různých úmrtí těchto nalezenců, dohledat je lze i ve sčítacích operátech. Nejednalo se v této obci o ojedinělý případ a to mne právě zaujalo. Tak jako řada jiných obcí v kraji, i Lubná byla v té době přelidněna. Půda podhorského charakteru dávala jen chudou obživu místním. Obec tak neměla nouzi o vlastní chudáky a žebráky. O to více mě překvapuje, že si nejeden místní vzal do své rodiny další hladový krk z Vídeňského nalezence. Úplně se mě nechce věřit, že by motivací mohla být jen křesťanská láska, byť nechci tento vliv vůbec podceňovat. Zaujala mne proto Vaše poznámka, že byla tato péče hrazena. Nemáte k tomuto tématu ještě nějaké další informace, popřípadě i nějaký odkaz na doplňující zdroj? Předem děkuji.
RadekZ
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř led 15, 2014 9:13

Re: Vídeňský nalezinec - jeden nebo víc matričních úřadů

Příspěvekod Zora » sob črc 28, 2018 4:24

Doplňte, prosím, ještě období.

V zásadě byly pro umístění dětí do pěstounské rodiny dvě hlavní "cesty".

jedna spočívala v institutu domovského práva, tedy v povinnosti, že domovská obec se musí postarat o záležitosti, spojení s osobami, které mají v této obci domovské právo. Pozor to i třeba o následné generace, které do domovské obce v životě nevkročily. (Dom. právo přecházelo od otce na děti, u synů pokračovalo a přecházelo na manželku a děti.... ) Domovská obec tak měla povinnost, se finančně podílet na péči o sirotka. Jak moc a jak výhodně bylo za péči o děti placeno, to nevím a ani to nedokážu porovnat. Je fakt, že mnohdy byly v chudších rodinách jakékoliv peníze v hotovosti vítané, asi bychom si měli uvědomit, že třeba podruh nedostával většinou za práci zaplaceno v penězích, ale nejčastěji v naturáliích.

Druhá možnost byla hledat kdekoliv pěstounské rodiny, kterých bylo nedostatek. Proto jsou vidět v dobové tisku inzeráty, kterými se hledají pěstouni pro osiřelé děti.

Přes tzv. České srdce, organizaci, která se snažila v době velké bídy na konci 1. sv. války v Rakousku, pomoci českým dětem, které končily hladové na ulici, se zase pomáhalo krátkodobě, organizovaly se cca dvouměsíční "ozdravné pobyty na české venkově. O financování a podrobnostech viz
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A9_srdce


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vídeňský nalezinec - jeden nebo víc matričních úřadů

Příspěvekod lba » stř srp 01, 2018 12:20

Dobrý den,
já jsem našla spoustu nalezenců v matrikách kolem Svojanova. Ty děti přicházely již kolem roku 1900-1905 (dál jsem nezvládla ještě hledat). A mnohé velice brzy umíraly. Některé neměly dle údajů ani měsíc. V některých domech bylo, spíš tedy zemřelo, třeba 10 dětí z nalezince z Vídně.
lba
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte črc 31, 2018 0:17

Re: Vídeňský nalezinec - jeden nebo víc matričních úřadů

Příspěvekod Zora » stř srp 01, 2018 13:54

Výše uvedená záležitost je vyřešena, N dítě bylo nalezeno. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků