Snubní protokoly

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Snubní protokoly

Příspěvekod akdar » čtv črc 19, 2018 17:04

Dobrý den,

mám dotaz ohledně nahlížení do snubních protokolů z roku 1920. V archivu v Chrudimi mi řekli, že mi je ukážou až uplyne 100 let. Z MV ČR mi napsali, že na snubní protokoly se nevztahují lhůty jako pro matriky, že to jsou pouze evidence. Nemáte s tím někdo zkušenosti ?

Děkuji, Radka
akdar
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned črc 14, 2013 15:17
Bydliště: Brandýs nad Labem
Oblast pátrání: Chrudim, Skuteč, městec králové

Re: Snubní protokoly

Příspěvekod janpechacek » čtv črc 19, 2018 19:14

Snubní protokoly jsou skvělé a nedoceňované prameny, člověk se z nich dozví často mnohem víc než z matrik. Bohužel praxe bývá přesně taková, jak píšete a archivy je nechtějí moc předkládat badatelům. Otázka je, zda mají příslušný fond vůbec zpracovaný, potom by do nich nahlížet nešlo. Jestli to zpracované mají, myslím, že by měli svolit. Pokud by se na ně měla vztahovat ochranná lhůta jako u matrik, potom by to mělo být nikoliv 100 let, ale 75 (jako u zápisů sňatků). Zkuste se obrátit přímo na vedoucí archivu nebo někoho z vedení v Zámrsku, kam Chrudim spadá.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Snubní protokoly

Příspěvekod akdar » čtv črc 19, 2018 20:35

Moc děkuji, zpracované je určitě mají, protože mně řekli, že si mám sehnat souhlas fary a snubní protokoly starší 100 let mi předloží. Představitel fary ve Skutči mi písemný souhlas dal a žádný problém v tom neviděl. Já zrovna potřebuji ty z roku 1920, tak to zkusím před vedení archivu, třeba budu mít štěstí.

Pro zajímavost posílám odpověď z MV ČR, kterou mi ohledně snubních protokolů poslali.
Snubní protokoly jsou formuláře, které byly vytvořeny a sepisovány katolickou církví na farách (jedná se v podstatě o obdobu současného dotazníku k uzavření manželství).
Nebyly a nejsou upraveny právním řádem, dále lze uvést, že sbírky listin k matričním knihám jsou vedeny až od 1.1.1959 (současná úprava viz § 8 zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů). Do této doby nebyly právně sbírky listin k matričním knihám upraveny (byly vedeny druhopisy matričních knih) a vedení
„sbírky listin“ faráři jednotlivých farností bylo zcela v gesci římskokatolické církve. Vzhledem ke skutečnosti, že Váš dotaz se netýká gesce Ministerstva vnitra (právní úpravy matrik), doporučujeme se s dotazem k snubním protokolům obrátit na příslušnou diecézi. Obecně však lze konstatovat, že dokumenty z r. 1920 jsou předány a archivovány v příslušném státním archivu, které mají vydány badatelské řády a s dokumenty se nakládá jako s archiváliemi.
akdar
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned črc 14, 2013 15:17
Bydliště: Brandýs nad Labem
Oblast pátrání: Chrudim, Skuteč, městec králové


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Boza, zdespi a 18 návštevníků