Podivnost v datech v křestní matrice

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Podivnost v datech v křestní matrice

Příspěvekod Zora » stř črc 25, 2018 6:46

v 17. století byly svátky svatých pevně dané, o nějakých změnách se moc uvažovat nedá...

Pokud se jedná např. o 36 leden, snad by postup mohl být takový, že sice byl předpis zapisovat data podle měsíců, ale zapisující to tedy obešel, Z původního zápisu - 36. den po vánočním dnu božím ponechal jen číslovku. a doplnil měsíc únor.

Pak tedy Boží hod vánoční je 25. prosince, do konce prosince zbývá 6 dnů (31-25), asi takže bych nepřesně počítala 36 - 6 = 30
tedy dítě se třeba narodilo 30 ledna
Ale jsou to jen dohady.

http://www.demografie.info/?cz_detail_c ... rtclID=648
Tady jsem se dočetla, že nový liturgický rok pro církev začínal :

Nový liturgický rok začínal první adventní nedělí, která mohla připadnout nejdříve na 27. listopadu a nejpozději na 3. prosince.
takže možná byl 36. leden dopočítáván od první adventní neděle, ale to se nějak dopočítat neumím...
Těžko říct, berme to jako jednu z mnoha zajímavostí v matrikách.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Podivnost v datech v křestní matrice

Příspěvekod zburget » stř črc 25, 2018 22:53

Já to myslel jinak - že se datumy svátků některých světců od 17. století změnily - tzn. když si člověk najde, kdy se slaví svátek nějakého světce, vůbec to neznamená, že se ten den slavil i před třemi sty lety.

Co se týče toho 36. ledna - Liturgický rok a kalendářní rok je něco úplně jiného. A to se zcela určitě rozlišovalo už v 17. stol. Zcela určitě tedy nemůžeme 36. leden počítat od 1. neděle adventní. To, že je datum této neděle pohyblivé, je dáno právě tím, že je to neděle - každý rok tedy musí vyjít na jiné datum. Adventní neděle jsou (a vždycky byly) 4, pokud vychází 24. prosince na neděli, je to současně 4. neděle adventní (štědrý den totiž liturgicky vůbec nic neznamená - jde o to, že v křesťanské liturgii se používá starého židovského pravidla, že nový den začíná západem slunce (nikoli tedy půlnocí) a proto štědrý večer (po západu slunce) už patří ke svátku narození Páně (25. prosince).
Ale zpět k tomu 36. lednu - teoreticky to mohlo znamenat 36. den po narození Páně, tedy po 25. prosinci, ale ani této interpretaci opravdu nevěřím. Jak jsem psal, i 1. leden je celkem významný svátek, a svátek to byl i v 17. stol. Dnes je to svátek P. Marie, tehdy to byl svátek "obřezání Páně" - takže i od tohoto data bylo možné celkem přesně počítat dny. Takže podle mého názoru (se zanlostí křesťanské - přesněji katolické - liturgie bych dal skoro ruku do ohně za to, že to byl A) jen omyl při psaní (zkrat písaře, kdy nevědomky napsal nesmysl); B) 36. den toho kalendářního roku. Těch svátků je v době Vánoční tolik, že nebyl důvod počítat od naození Páně. To už bylo jednodušší to odpočítat od 3. králů nebo úplně nejlíp od hromnic (2. února).
Já bych se ale osobně přikláněl spíš k tomu omylu. To už je ale čistě moje spekulace, co je pravděpodobnější. Počítání od začátku adventu bych zavrhl úplně, počítání od narození Páně (25. prosince) jeko velice nepravděpodobné, počítání od začátku roku jako docela možné, omyl jako taky dost možný, až pravděpodobný.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Podivnost v datech v křestní matrice

Příspěvekod Zora » stř črc 25, 2018 23:06

Ano, zcela jistě máte ve všem pravdu :-)

Pro mě toto téma končí.
Zedire, díky za hezkou zajímavost z matrik. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Podivnost v datech v křestní matrice

Příspěvekod zburget » čtv črc 26, 2018 7:18

Ne, opravdu si nemyslím, že mám ve všem pravdu - a dost často se i pletu. Píšu to jen jako svůj názor, s ohledem na to, že mám jakousi, řekl bych poměrně dost dobrou, povědomost o současné liturgii a současných praktikách v katolické církvi. A v tomto je velice důležité to slovo "současných". Tzn. v období po II. vatikánském koncilu, což je období posledních cca 50 let. A i dnes je potřeba brát ohled na to, že diecéze jsou dost autonomní jednotky a některé detaily se v nich můžou odlišovat a odlišují.
Nemám takové znalosti toho, jak věci fungovaly v průběhu staletí. Jen jsou věci, u kterých si dost dobře nedovedu představit, že by je už tehdy nerozlišili (např. liturgický vs. občanský rok). Svátky svatých ale měly v historii větší význam, ve smyslu propojení do občanského života. Takže se mi nezdá pravděpodobné (nikoli nemožné), že by jakoukoli událost datovali od jednoho svátku, když mezi tím proběhlo několik dalších dost výrazných a důležitých (byť "o něco menšího významu").
Nechci se s nikým hádat, nechci nikomu z každou cenu vnucovat svůj názor. Chtěl jsem jen napsat, co mně osobně přijde více / méně pravděpodobné. Současně jsem za vaše informace a názory velice vděčný, pomáhá mi to korigovat i můj pohled na historii "obyčejných" lidí. Nehledejte ve mně, prosím, nepřítele nebo odpůrce "z principu".
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Podivnost v datech v křestní matrice

Příspěvekod Zora » čtv črc 26, 2018 7:50

Zedire, ještě jednou díky za pěknou zajímavost z matrik.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 14 návštevníků