Fractura pertrochanterica femoris

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Fractura pertrochanterica femoris

Příspěvekod m.k.85 » pon črc 02, 2018 17:49

Dobrý den,
v matrice úmrtí z roku 1990 jsem se setkal s lékařským, latinským názvem příčiny úmrtí: Fractura pertrochanterica femoris.
Zjistil jsem, že se pravděpodobně jedná o zlomeninu krčku stehenní kosti, ale jaksi mně nedává smysl, jak to může být, jako příčina úmrtí.
Předem se omlouvám za neznalost medicíny, ale nevěděl jsem, že jsou i takové příčiny úmrtí. Spíše bych čekal, že příčinou byla nějaká komplikace, spojená s touto zlomeninou.
Můžete mně prosím potvrdit, jestli je to správný překlad této příčiny a jestli se dá na takový druh poranění zemřít (zřejmě ano :( ).
Děkuji.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Fractura pertrochanterica femoris

Příspěvekod zedir » pon črc 02, 2018 17:57

Dobrý den,

překlad chápu stejně. Předpokládám, že se jednalo o vyšší věk, že nešlo o dítě, pak platí, že u starších lidí se velmi často jako doprovázející komplikace dostaví zápal plic, až na který a následné vysílení organismu vlastně zemřou, zrovna tak se to stalo i mé prababičce, která před svými 80. narozeninami uklouzla na náledí.

Velkou zátěž představují operace a následná rehabilitace pro starší lidi a pro pacienty, kteří trpí ještě dalšími chorobami. U těchto skupin se mohou objevit komplikace i po úspěšné operaci. Jde především o zápal plic, vznik krevních sraženin a plicní embolie, tvorbu proleženin, infekci močových cest a zhoršení psychického stavu pacienta.


zdroj:
https://www.mojezdravi.cz/nemoci/zlomen ... -1878.html
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Fractura pertrochanterica femoris

Příspěvekod m.k.85 » pon črc 02, 2018 18:26

Děkuji za odpověď. Jednalo se o mého dědu, po kterém pátrám a v době zjištěného úmrtí (r.1990) mu bylo 61 let, což není tak vysoký věk, ale jak chápu, tak se mohlo třeba po operaci stát cokoliv. Nejčastěji trombóza či zápal plic.
V takovém případě bych však čekal, že by se uváděla jako příčina úmrtí, právě až tahle konečné komplikace. Ale neznám lékařská pravidla uvádění příčin, třeba je rozhodující ta prvopočáteční nemoc, kvůli které vlastně vznikly následné komplikace, které později pacienta zdolaly.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Fractura pertrochanterica femoris

Příspěvekod zedir » pon črc 02, 2018 19:05

Nevím, jak to určování příčin úmrtí chodí dnes, ale dost možná opravdu záleží jen na příslušném člověku, jestli zvolí jako příčinu bezprostřední okolnost, zde by to byl tedy zápal plic, nebo to bude "hybatel", který vše uvedl do pohybu, tedy zlomenina krčku. Nejlepší by bylo napsat obojí, jako je to v úmrtním listu mého pradědy, kde je uvedena tuberkulóza a v jejím důsledku selhání srdce.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Fractura pertrochanterica femoris

Příspěvekod Entita » pon črc 02, 2018 20:17

Jde i o konkrétní okolnosti. Pertrochanterická zlomenina krčku je nejtěžší možná varianta této už tak zlé zlomeniny, může se například (opravdu nepíšu o této konkrétní situaci, o které nic nevím, jen pro představu) stát, že dotyčný člověk doma upadne, takto šeredně si zlomí nohu a jelikož je doma sám, v důsledku zlomeniny skutečně zemře. Může to být na těžké krvácení, na embolii (i tukovou), těžko někdy určit, co už nazvat komplikací, pokud nebylo možné zasáhnout, i když akademicky vzato by se o všem dalo říct, že je to komplikace. Pokud nevidíme, co bylo napsáno v ohledacím či pitevním protokolu, nevíme ani, kterou část matrika opsala. Například lékař infekčního oddělení napíše jako příčinu úmrtí meningokokovou sepsi, i když skutečná příčina byla také některá "komplikace", jen velmi obtížně stanovitelná (zástava srdce, otok mozku, hluboký rozvrat krevní srážlivosti....).
Obecně se vyplňuje nemoc nebo stav, který přímo vedl ke smrti. Používá se i slovní popis, kde často bývá formulace "jako následek". Pokud je známo, že člověk zemřel pro zápal plic jako následek pertrochanterické zlomeniny femuru, mělo by to tak být zapsáno v protokolu o prohlídce zemřelého, otázka je, jestli se toto pak ocitne vždy i v matrice. Pokud například lékař formuluje celý závěr latinsky a prohodí pořadí "příčina-následek", možná matrikář napíše, co sám usoudí za "jemu určenou" část...
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: Fractura pertrochanterica femoris

Příspěvekod m.k.85 » úte črc 03, 2018 7:26

Dobrý den,
děkuji za vyčerpávající příspěvek.
Jen dodávám, že dotyčný byl, dle zápisu do matriky, v době úmrtí vdovec. Takže při případném úrazu v domácím prostředí, mohl být sám.
Avšak jako místo úmrtí je udána Ostrava 3, část Zábřeh, Syllabova 19 - KÚNZ. Když jsem pak pátral po tom, co je to za místo (jestli se jedná o nějakou nemocnici), tak jsem zprvu na nemocnici nemohl přijít, než jsem zjistil, že se asi jedná o místo dnes už zaniklé nemocnice. Ale nejsem si jistý - nejsem znalý ostravského prostředí.
Mohl by mně to někdo potvrdit, kdo je na fóru a zná Ostravu...
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Fractura pertrochanterica femoris

Příspěvekod Noodle » úte črc 03, 2018 10:55

m.k.85 píše:KÚNZ.


Zkratka KÚNZ znamená Krajský ústav národního zdraví (v podstatě nemocnice), to byla vyšší úroveň. Existovaly také OÚNZ - Okresní ústav národního zdraví, na menší úrovni. Více zde: OÚNZ a KÚNZ). Ostravu neznám, víc pomoci nemohu. ;-)
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Fractura pertrochanterica femoris

Příspěvekod Zora » úte črc 03, 2018 11:00

https://www.novinky.cz/vase-zpravy/mora ... oziva.html

Podle adresy snad závodní nemocnice Nové huti.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29115
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Fractura pertrochanterica femoris

Příspěvekod Kiara » úte črc 03, 2018 11:34

Dívala jsem se na www.mapy.cz. Syllabova 19 v Ostravě je komplexem několika budov s orientačním číslem 19 a různými popisnými čísly. Jednou z budov je dnešní Domov Sluničko, což je dnešní domov pro seniory a na jeho stránkách se lze dočíst, že tento domov vznikl z bývalého areálu Krajské nemocnice Ostrava-Zábřeh.
Váš předek tedy zemřel v Krajské nemocnici Ostrava-Zábřeh na zlomeninu krčku. Bohužel, skartační lhůta zdravotnické dokumentace je 10 roků od úmrtí pacienta a ta podle ročníku úmrtí vypršela v roce 2000, takže ani touto cestou byste se nic bližšího nedozvěděl.
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Fractura pertrochanterica femoris

Příspěvekod Entita » úte črc 03, 2018 15:21

Noodle píše:Zkratka KÚNZ znamená Krajský ústav národního zdraví (v podstatě nemocnice), to byla vyšší úroveň. Existovaly také OÚNZ - Okresní ústav národního zdraví, na menší úrovni. Více zde: OÚNZ a KÚNZ). Ostravu neznám, víc pomoci nemohu. ;-)


Ostravu také vůbec neznám, bylo by fajn, kdyby se našel někdo, kdo v podobných letech byl pacientem v Ostravě-Zábřehu, protože běžné bývalo, že při označení KÚNZ byla též poliklinika - ambulantní pracoviště různých odborností. Dřív bývalo také obvyklé, že k nemocnému jela "obyčejná" sanitka (dopravní, nikoliv záchranka, jak známe dnes) a ta ho vozila podle spádu do nejbližšího místa, tedy klidně na polikliniku. Z polikliniky u nemocnice byl pak pacient toho potřebný přesunut na lůžkovou část, např. po rentgenu.
Pokud budeme mluvit o nejpravděpodobnějším scénáři, pak nejspíš člověk s tímto zápisem zemře v nemocnici na některou komplikaci přímo spojenou s vážnou zlomeninou krčku a zápis může být nešikovně formulovaný nebo neúplně matrikou zapsaný.
Kdybych měla vyloučit, že člověk zemřel např. na poliklinice, tak z tohoto bych si netroufla - umím si představit, že pacient dovezený sanitkou zkolaboval při rentgenu, následně byl neúspěšně oživován a tudíž smrt musel konstatovat lékař na tomto místě. Vážně platí stará pravda, že co se v životě přinahodí, to žádnej filmař nevymyslí, hlavně pak nenatočí, protože by to působilo příliš nepravděpodobně a vykonstruovaně.
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: Fractura pertrochanterica femoris

Příspěvekod m.k.85 » úte črc 03, 2018 17:48

Děkuji všem za názory.
Vypadá to na tu nemocnici. To, že by zemřel na poliklinice bych spíše vyloučil, ale člověk nikdy neví...
Také mě napadlo nahlédnout do zdravotnické dokumentace. Teď už vím, že je to zbytečné, když se po deseti letech skartuje.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Fractura pertrochanterica femoris

Příspěvekod Entita » úte črc 03, 2018 18:24

Spíš jsem to myslela v tom smyslu, co tam vlastně v roce 1990 bylo za zařízení. Jestli to byla nemocnice, nebo jestli tam byla "jen" poliklinika. V Krajských městech mělo tehdy označení KÚNZ více typů zařízení. Jinak souhlasím, jen pokud vás to opravdu zajímá, bych možná předem nezavrhovala možnost někde ještě pozjistit. Pravidla pro archivaci a skartaci se mění dost často a není vyloučeno, že někde může nějaký záznam být, i když by už povinně nemusel. Pokud by bylo úmrtí v nemocnici, v té době to znamenalo povinnou zdravotní pitvu, měl by existovat pitevní protokol, pokud povinnost dodrželi. Nemusí být dochován v plném znění, ale i zdravotnická zařízení mívala něco jako indexy na matrikách a tam bývají zachovány základní identifikační znaky a hlavní nálezy, čas, kdy bylo zpracováno. V nemocnici by tak mohl existovat index s vodítkem, na kterém oddělení nemocný ležel (a kdo tedy žádal pitvu), patologie může mít indexováno, s jakým závěrem uzavřeli. Vím, je to jen možnost, ale kdoví, možná při štěstí na ochotnou duši z toho může ještě něco vyplout.
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: Fractura pertrochanterica femoris

Příspěvekod Kiara » úte črc 03, 2018 20:10

Podle všeho se jedná o BÝVALOU nemocnici, která se postupem času přetransformovala do jiných zařízení sociálního typu. Nechci nikomu zbytečně brát naději, ale po 28 letech od úmrtí dotyčného už asi z dotyčné - a navíc zrušené - nemocnice těžko existují nějaké archiválie :(
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Fractura pertrochanterica femoris

Příspěvekod Kiara » úte črc 03, 2018 20:19

m.k.85 píše:Dobrý den,
děkuji za vyčerpávající příspěvek.
Jen dodávám, že dotyčný byl, dle zápisu do matriky, v době úmrtí vdovec. Takže při případném úrazu v domácím prostředí, mohl být sám....

Vy jste ten přispivatel, který původně hledal hrob svého dědečka, že je to tak?!? Potom Vám asi opravdu nezbývá, než se obrátit na jeho nejbližší příbuzné (v tomto případě děti). Pokud zemřel jako vdovec, jeho druhá paní logicky zemřela dříve než on a Váš dědeček by tak mohl být teoreticky pochován v rodinném hrobě její původní rodiny...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Fractura pertrochanterica femoris

Příspěvekod m.k.85 » úte črc 03, 2018 21:06

Ano, máte pravdu. Poznala jste to správně. Je to tatáž osoba, jako v příspěvku "hledá se." Tedy můj dědeček o kterém sbírám informace. Pokud jste četla uvedený příspěvek, tak víte, že jsem psal, že čekám na dopis z matriky úmrtí a ten mi už přišel, takže jsem chytřejší o další info, jako ta příčina úmrtí, co jsme řešili zde a za to děkuji. Jako datum, místo a způsob pohřbu je v zápisu z matriky uvedeno: Ostrava 2, část Slezská Ostrava, kremace 2.11.1990, takže z těchto údajů nevím, jestli najdu jeho hrob-vypadá to na Ústřední hřbitov.
Ano manželka, dle toho, že byl uveden, jako vdovec, byla v době jeho úmrtí již po smrti. Znám její jméno i za svobodna a vím, že měli dvě dcery, jejichž jména znám pouze za svobodna (předpokládám, že se provdaly). Více toho o těchto jeho dětech nevím.. Kde žijí, jestli vůbec.. Takže přes dcery to moc nepůjde a původní rodina manželky, nevím, jestli mně hřbitov. správa poskytne info-nejsem příbuzný. Ale zkusit se to může.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků