Záměna jmen v matrice O?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Záměna jmen v matrice O?

Příspěvekod VitekV » stř čer 27, 2018 8:05

Prosím o pomoc s odstraněním zákysu.

V údaji o narození mého prapředka (Anna Havránková *1783)
Obrázek
je jako otec uveden Joannes, tedy Jan Havránek a matka Anna.
Stejné jméno je i u otce v matrice narození sourozence (Havránek Antonius *1779)
Obrázek

Oba zápisy jsou v matrice N farnost Pardubice 1779-1784 (sign. 1496).
Při pátráních po rodičích jsem nalezl zápis o svatbě z roku 1778:
Obrázek
Havránek Josef je syn zemřelého Matěje Havránka z Jesenčan, Anna, pozůstalá dcera po zemřelém Janovi Netušilovi z Němčic, poddaní k Pardubicím.

Je možná v této době záměna jména Jan a Josef v zápise o svatbě? Tato svatba mi zapadá místně (Jesenčany, malá část Pardubic), Příjmením Havránek a jménem manželky Anna, ale jako muže jsem tam hledal spíše Jana. Termín svatby mi sedí, je před narozením jejich prvního potomka...

Děkuji za názor a případnou radu.
VitekV
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát kvě 19, 2017 20:13
Oblast pátrání: okresy Chrudim, Pardubice; obce: Mistrovice, Jesenčany, Slatiňany, Horka.

Re: Záměna jmen v matrice O?

Příspěvekod klomin » stř čer 27, 2018 8:56

Chtěl bych jen upozornit, že to nepřepisujete přesně - na prvním snímku je příjmení Havránek a na druhém a třetím Harvánek - udělejte si v tom pořádek...
jinak se záměnou křestního jména jsem se při svém bádání nejednou setkal; tady stačilo, aby si oddávající napsal k ženichovi na papírek jen J. a pak to kantor nebo někdo při zápisu do matriky rozepsal na Josef namísto Jan
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40

Re: Záměna jmen v matrice O?

Příspěvekod Viola » stř čer 27, 2018 9:41

Nemůže být Josef bratr nebo bratranec Jana?
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Záměna jmen v matrice O?

Příspěvekod VitekV » stř čer 27, 2018 9:55

Nevím o tom, nenašel jsem žádný zápis v matrice. Ani jiný údaj o svatbě před narozením dětí (cca 20 let zpět)
VitekV
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát kvě 19, 2017 20:13
Oblast pátrání: okresy Chrudim, Pardubice; obce: Mistrovice, Jesenčany, Slatiňany, Horka.

Re: Záměna jmen v matrice O?

Příspěvekod Zora » stř čer 27, 2018 10:09

VitekV píše:Nevím o tom, nenašel jsem žádný zápis v matrice. Ani jiný údaj o svatbě před narozením dětí (cca 20 let zpět)


Jen upřesňuji - máte jistotu, že svatba neproběhla v obci - bydlišti nevěsty a tedy možná i v jiné matriční knize nebo dokonce farnosti?
Svatby se většinou konaly v obci nevěsty...

Kolik synů měl Mathias Havránek - resp. Harvánek a jaká měli jména?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Záměna jmen v matrice O?

Příspěvekod VitekV » stř čer 27, 2018 11:58

klomin píše:Chtěl bych jen upozornit, že to nepřepisujete přesně - na prvním snímku je příjmení Havránek a na druhém a třetím Harvánek - udělejte si v tom pořádek...
jinak se záměnou křestního jména jsem se při svém bádání nejednou setkal; tady stačilo, aby si oddávající napsal k ženichovi na papírek jen J. a pak to kantor nebo někdo při zápisu do matriky rozepsal na Josef namísto Jan

Děkuji, trochu mne to zaskočilo. Vkládal jsem naděje v chybu matrikářů. Můžete mi poradit, co čtete zde?
Obrázek

Je tam Havránek, nebo Harvánek?

Anna, vlastní dcera Jana ?????
VitekV
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát kvě 19, 2017 20:13
Oblast pátrání: okresy Chrudim, Pardubice; obce: Mistrovice, Jesenčany, Slatiňany, Horka.

Re: Záměna jmen v matrice O?

Příspěvekod klomin » stř čer 27, 2018 12:05

čtu tam:
dcera Jana Harwanka
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40

Re: Záměna jmen v matrice O?

Příspěvekod galulois » stř čer 27, 2018 12:36

Nevím proč, ale u nás na dědině byli taky psáni Harwankové a postupně se z nich stali Havránkové - takže z toho bych si hlavu nedělala. (a stejné období - snad se mohlo havranům dříve říkat harvani?)
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Záměna jmen v matrice O?

Příspěvekod klomin » stř čer 27, 2018 12:43

já také neříkám, aby si z toho VitekV dělal bůhvíjak velkou hlavu, ale myslím si, že je dobré si ve svém rodopisu příjmení přepisovat v podobě, jak jsou v matrice uvedená a navíc se může stát, že skutečně jedna rodina, přestože mohou být příbuzní, se tradičně zapisovala jako Harvánkové a druhá jako Havránkové; nepodceňoval bych to..., z vlastní zkušenosti vím, že to někdy může být i klíč k rozeznání rodových větví
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40

Re: Záměna jmen v matrice O?

Příspěvekod VitekV » stř čer 27, 2018 19:19

Tak se mi do těch Havránků VS Harvánků vnesl chaoz...
pokud se podíváte na soubor : https://uloz.to/!7i24dyaZX45F/havranek-vs-harvanek-xlsx pak se zdá, že se jedná o jednu rodinu. Jen mi přijde podivně dlouhé plodné období Anny...

Myslíte si, že mohu Havránkovi považovat za stejnou rodinu s Harvánkovi?
VitekV
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát kvě 19, 2017 20:13
Oblast pátrání: okresy Chrudim, Pardubice; obce: Mistrovice, Jesenčany, Slatiňany, Horka.

Re: Záměna jmen v matrice O?

Příspěvekod zburget » stř čer 27, 2018 23:29

15 dětí během 31 let - to by tedy byl celkem slušný výkon.
Já osobně bych v tomto případě sice položil rovnítko mezi jméno Havránek a Harvánek, určitě bych se ale podíval po svatbě 1. syna Matěje. A zkusil bych si tipnout, že si taky vzal Annu. A tak nějak odhaduju, že děti počínaje Marií Magdalenou budou patřit Matějovi mladšímu.
Ale tohle samozřejmě věštím z křišťálové koule.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Záměna jmen v matrice O?

Příspěvekod VitekV » pát čer 29, 2018 4:49

Děkuji za rady. Zkusil jsem se podívat po těch svatbách a skutečně tam jsou dvě svatby, ve kterých figuruje Matěj.
http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=41&t=42627&p=191589#p191589

Problém je ale v tom, že u druhé svatby je u Matěje poznámka Vdovec a tak nevím, jestli druhá svatba je svatba téhož Matěje s jinou Annou, nebo je to svatba Matěje, syna prvního Matěje....

Nějaké další rady jak postupovat?
VitekV
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát kvě 19, 2017 20:13
Oblast pátrání: okresy Chrudim, Pardubice; obce: Mistrovice, Jesenčany, Slatiňany, Horka.

Re: Záměna jmen v matrice O?

Příspěvekod klomin » pát čer 29, 2018 4:58

Hledat v matrice zemřelých úmrtí Anny, kde bývá uveden věk zemřelého atd., ale to asi jistě víte...
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40

Re: Záměna jmen v matrice O?

Příspěvekod zburget » pát čer 29, 2018 6:18

Jestli je psaný, jako vdovec, hádal bych to na otce. Záleží na tom, kdy ta svatba je. Tedy jak dalece by Matěj syn mohl stihnout být vdovcem (i když to bohužel může jít celkem dost rychle). Hledal bych svatbu (případně 1. svatbu) druhého Matěje (ale pozor, může to být v jiné obci - v rodišti nevěsty)
Upřesnil bych předchozí radu - hledat úmrtí obou Anen.
A taky bych hledal narození a úmrtí obou Matějů. Matěj syn mohl zemřít jako dítě (pak by bylo jasno). A nebo se oženil - byl by záznam svatby, mohl mít děti. Ale taky mohl zemřít ve vyšším věku svobodný a i v případě, že ženatý, tak bezdětný. Ale na to opravdu budete muset proběhnout těh matrik víc a ve větším časovém rozsahu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 9 návštevníků