číslo domu - tak kde teda bydlel?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

číslo domu - tak kde teda bydlel?

Příspěvekod Gabriel » sob čer 23, 2018 16:30

Zdravím vespolek, pomohl by mi prosím někdo s názorem na číslo domu?

Jde mi o tento zápis oddavek a číslo domu vlevo (druhý sloupec - 21). Přitom ženich je psán na čísle 52 (a blízká rodina tam i bydlela), narozený je prokazatelně na čísle 11 (kde veden jeho otec) a číslo neodpovídá ani rodnému domu jeho matky (15). Taktéž jeho nevěsta je psaná na čísle 7 po otci a po matce na čísle 15. (vazbu na stejný dům jsem ještě neproklepl...) Tak kde vzali to číslo 21? (a to vůbec neřeším, že ženich kecal o svým věku o šest let a nevěsta o dva...tak nějak jsem myslel, že v polovině devatenáctého století už by to mohli třeba kontrolovat podle matriky narozených tak nevím, jak je možná tak velká sekera...)
Přílohy
o_1856.JPG
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Re: číslo domu - tak kde teda bydlel?

Příspěvekod Zora » sob čer 23, 2018 16:40

Zvažte, zda ženich před svatbou nepořídil pro svou nastávající rodinu nové bydlení, bývalo to tak zvykem.


Věk u svatby byl zapisován podle křestního listu nebo podle matriky, neměl by lišit. Někdy se setkávám s tím, že se věk "upravil", aby bylo dosaženo plnoletosti. U ženicha vidím, že jeho otec byl po smrti, musel by tedy žádat úřady o souhlas, pokud byl mladší...
Z

edit
podívejte se, ve kterém čísle se ženich narodil a stejně tak, kde se mu rodily děti.
Z toho byste měl poznat následnost domovních čísel.
Je také možné, že po otcově smrti se ženichova rodina nějak ještě stěhovala.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: číslo domu - tak kde teda bydlel?

Příspěvekod Gabriel » sob čer 23, 2018 17:23

Tak to jsem z toho jelen... ne, nekoupil jim dům. Dítě se jim narodilo téměř přesně osm měsíců od svatby na čísle 64 a tři roky na to další na čísle 43. Pak už nic...

Co se týká věku.. vím, taky mě to překvapilo (a sežralo celé dopoledne... :D ) Ale myslím, že se opravdu nepletu... V roce, který udává svatebná záznam (1829) se totiž jasně napsanému Václavu Horáčkovi a Anně Vavruškové narodil v té stejné vesnici (a zas tak velká nebyla, aby tam bydlely dvě rodiny stejného jména) sny Václav (a navíc na zmíněném čísle 11...). Čtyři roky před ním dcera Barbora a syn Josef až roku 1823.. tedy opravdu kecal o šest let... Tedy v době svatby mu nebylo přiznaných 27 ale reálných 33 (27 už ale plnoletost byla, ne? Tak nevím, proč by to takto šolíchali....)

viz tento zápis o narození
(s nevěstou to bylo podobně...)
Přílohy
1823.JPG
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Re: číslo domu - tak kde teda bydlel?

Příspěvekod Zora » sob čer 23, 2018 17:43

plnoletost byla od dosažení 24 let.

Pokud je svatby psaný jako Hausler, naprosto teoreticky mohl bydlet jinde ... Je podivné, že se mu každé dítě narodilo zase ještě jinde...
Podle toho, co píšete o popisných číslech, jaké měl onen ženich povolání, ekonomický status u narození dětí? Byl vázán na dům?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: číslo domu - tak kde teda bydlel?

Příspěvekod Gabriel » sob čer 23, 2018 22:38

jééé.. No to jsem taky mohl udělat jako první... děkuji za tip... Tedy ta 21ka byla chalupa jeho tety. On sám byl u svých dětí psán jako "obyvatel" (na rozdíl od sedláků, chalupníků, kovářů...). Jeho otec byl psán jako domkař, ale nic víc se mi zatím nepodařilo dohledat...

Takže mimo toho šulení s věkem tedy závěrečná otázka. Na to bylo nějaké pravidlo, odkud se museli budoucí manželé oddávat? Jako dneska, když vám nájemce nedovolí se k němu napsat trvalým bydlištěm?
Přílohy
1847.JPG
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Re: číslo domu - tak kde teda bydlel?

Příspěvekod Zora » sob čer 23, 2018 22:52

Nebylo žádné pravidlo, jen se dodržovalo, že ženich musí nevěstu uživit - mít dostatečný příjem.

Pokud byl psán jako obyvatel, neměl vlastní bydlení, je to obdoba více méně slova nájemce.
U svatby je psán jako domkař, , možná vztaženo k č. 56, u narození dětí (jiná a různá čísla) je psán bez vlastního obydlí.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: číslo domu - tak kde teda bydlel?

Příspěvekod Gabriel » sob čer 23, 2018 23:18

Děkuji! :-)
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků