VYŘEŠENO - DÍK! Doložení příbuznosti u živé matriky - vnuk

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO - DÍK! Doložení příbuznosti u živé matriky - vnuk

Příspěvekod Entita » ned čer 17, 2018 20:48

Dobrý den,
leccos jsem tu četla, ale zkušenému bude stačit jedna věta tam, kde já nemám stále jasno, snad vás mnoho začátečnickou otázkou nenazlobím.
Potřebuji se dostat k údajům prababičky, která byla odloženým mimomanželským dítětem, schází mi k tomu téměř všechny potřebné informace (protože ty, které mám, se nepotvrzují, někde bude zakopán psík). Chci využít práva vnučky nahlédnout na křestní zápis své babičky, dcery této prababičky, potíž je s doložením příbuznosti. Ve svém rodném listu mám babičku pouze jmenovanou, maminčin RL nemám. Chtěla jsem zkusit použít oddací list své matky, kde jsou všechny údaje - zjistila jsem ale při jeho čtení, že v oddacím listu chybně uvedli datum narození babičky, sekli se o 4 roky, takže je ten doklad úplně nepoužitelný, pod tam uvedeným datem narození nenajdou nikoho, neb neexistuje.
Mohl by mi někdo poradit, jakými doklady tu příbuznost mohu doložit, musím si někde sehnat rodný matky, můj rodný s pouze jmenovanou babičkou asi nebude stačit, že? (Rok narození je 1927, tj. stále podle zákona nutno.) Matrika je pro mě přes půl země, doufala jsem žádat elektronicky, ale na těch dokladech visím, nevím, z jaké strany to rozmotat. Velmi děkuji za každou nápovědu.
Naposledy upravil Entita dne pon čer 18, 2018 12:42, celkově upraveno 2
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: Doložení příbuznosti pro živou matriku - vnuk

Příspěvekod silvava » ned čer 17, 2018 21:14

Dobrý den,
já bych poradila zavolat nebo napsat na tu konkrétní matriku. Podle mých zkušeností to chtějí všude jinak. Záleží, jestli paní matrikářka, na kterou narazíte, bude ochotná.
Někde mi stačil jen rodný list mého otce a jinde mě poslali do háje úplně :-) .
Silva
silvava
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř bře 07, 2018 12:33
Oblast pátrání: Lounsko, Kladensko, Rakovnicko, Jičínsko, Písecko,

Re: Doložení příbuznosti pro živou matriku - vnuk

Příspěvekod Entita » ned čer 17, 2018 22:12

Děkuji, no, já bych ráda snížila možnost odmítnutí, pokud bych se tázala na jasně odmítnutelné věci.
Proto se zkouším zeptat tu zkušenějších. Osobní kontakt s matrikou mě nemine, ale pokud jim mohu nabídnout pouze svůj rodný, obávám se, že je to poměrně napadnutelné.
Co jsem zatím prolezla za staré matriky, měla jsem štěstí a na vyloženě velkou chybu jsem nikde nenarazila (četla jsem tedy to, co se týkalo mého hledání), s výjimkou zápisu původu u jedné dávné nemanželské mužovy předkyně, kde ale byl chybný a správný zápis v průběhu času střídán.
Ale seknout takovouhle chybu v moderní době, kdy máme čitelné dokumenty a možnost několikanásobných kontrol, jak se vůbec můžeme zlobit na dávné faráře a písaře, já vůči nim cítím ještě hlubší pokoru, než dřív.
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: Doložení příbuznosti pro živou matriku - vnuk

Příspěvekod makke » ned čer 17, 2018 23:00

Dobrý den,

ještě je varianta zažádat si o opis rodného listu Vaší maminky, ten by Vám pro prokázání příbuzenství v přímé linii měl stačit.

S pozdravem

Markéta Burešová
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: Doložení příbuznosti pro živou matriku - vnuk

Příspěvekod Entita » pon čer 18, 2018 12:38

Díky moc za radu.

Rozběhla jsem aktivity k získání duplikátu RL maminky, i v tom jsou nejasnosti, ale věřím, že záznam dohledají a list vystaví - bez chyb. :-)
Jinak se asi příbuznost opravdu doložit nedá...
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků