1947- 48 - vystěhování z ČR

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

1947- 48 - vystěhování z ČR

Příspěvekod kobo » pon čer 11, 2018 17:27

Prosím, nemá někdo zkušenosti s hledáním osob, které se v roce 1947-48 vystěhovali z české republiky. Existuje nějsaký seznam, evidence........máte někdo zkušenosti s hledáním. Nemohu nají příbuzné, jedná se o Český Těšín, Opava, Prostějov......nevím, kde mám pokračovat. ......
Děkuji za jakoukoli pomoc, pokud někdo bude ochotný, napíši podrobnosti co vím, i s odkazy.
Naposledy upravil kobo dne čtv čer 14, 2018 18:34, celkově upraveno 1
kobo
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 13, 2015 21:45
Oblast pátrání: olomoucko, těšínsko, Opava,

Re: 1947-8 - vystěhování z ČR

Příspěvekod Zora » pon čer 11, 2018 17:57

Je asi dost podstatné, zda opustili republiku oficielně, tedy požádali o vystěhování, nebo se jim podařilo tajně utéct, především po únoru 48.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: 1947-8 - vystěhování z ČR

Příspěvekod kobo » pon čer 11, 2018 18:01

Údajně oficiálně, vystěhovali se celá rodina i s třemi dětmi do Venezuely, zřejmě v roce 1947, ale jistě na 100% to nevím.
kobo
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 13, 2015 21:45
Oblast pátrání: olomoucko, těšínsko, Opava,

Re: 1947-8 - vystěhování z ČR

Příspěvekod sanssouci » pon čer 11, 2018 18:02

Pardon, špatná odpověd.
Naposledy upravil sanssouci dne pon čer 11, 2018 19:07, celkově upraveno 2
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: 1947-8 - vystěhování z ČR

Příspěvekod Zora » pon čer 11, 2018 18:08

Museli požádat o vystěhovalecký pas a zaplatit příslušné poplatky, takže bych poradila, obrátit se na ministerstvo vnitra ČR, jako nástupnického subjektu ministerstva vnitra Československé republiky.

Zkuste se podívat také na familysearch, ancestry, měli by být uvedeni jako cestující na lodi, na myheritage zkuste hledat, zda se nenajde jejich příjmení mezi rodokmeny .
Z.

edit - kontakt na krajanské spolky ve Venezuele
https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_ ... polku.html
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: 1947-8 - vystěhování z ČR

Příspěvekod kobo » pon čer 11, 2018 18:39

Děkuji moc, paní Zoro, něco z toho jsem již zkoušela......, je to spíš pěkný příběh... napsala bych jej sem ale mevim,zda by to někoho zajímalo....četla jsem nedávno Vaše vyznání z května 25, 2017 o 17.41 hod viewtopic.php?f=17&t=36051, to je nádhera.
Zdraví B.
kobo
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 13, 2015 21:45
Oblast pátrání: olomoucko, těšínsko, Opava,

Re: 1947-8 - vystěhování z ČR

Příspěvekod Zora » pon čer 11, 2018 19:03

určitě napište - máme tu sekci "Povídání volně na genealogické téma" a věřte, že se najde hodně kolegů, kteří si rádi přečtou osudy Vašich předků (příbuzných)

Někdy stačí naprostá maličkost, aby se setkaly dvě osoby, které znají toho třetího hledaného... jindy se najde třeba podobný příběh, kde se pátralo způsobem, který genealoga nenapadl... A genealogie, to není jen odškrtání počtu předků, vyplnění vzhledného stromu, to je také trošku o tom, porozumět životu, jednání našich předků .
Nedávno tu někdo hledal předky autora písně Niagara. Nikdy by mě nenapadlo, že se o autorovi dovím konkretní věci z jeho života, stejně tak třeba o rodu Felixe Le Breux, že se ponořím to tajů loutkářského života...

Jinak bych řekla, že do Venezuely se asi plavili... sice už asi fungovala i letecká dopravy, ale nejsem si jista, zda to bylo rozšířené mezi běžnými cestujícími. Zkuste hledat, někde by se stopa mohla - měla objevit.

Rozhodně nám příběh napište. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: 1947-8 - vystěhování z ČR

Příspěvekod kobo » stř čer 13, 2018 12:07

Jo, příběh napíši.
Jen jsem chtěla poprosit, nemám z tím zkušenosti, o co vlastně požádat na tom ministerstvu vnitra ČR. Zda by mi poslali fotokopie, nebo jen požádat o data, nebo o výpis dat. Jsou povinni mi něco sdšělit, nebo je to jen jejich dobrá vůle. Děkuji B.
kobo
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 13, 2015 21:45
Oblast pátrání: olomoucko, těšínsko, Opava,

Re: 1947-8 - vystěhování z ČR

Příspěvekod Zora » stř čer 13, 2018 12:18

kobo píše:Jo, příběh napíši.
Jen jsem chtěla poprosit, nemám z tím zkušenosti, o co vlastně požádat na tom ministerstvu vnitra ČR. Zda by mi poslali fotokopie, nebo jen požádat o data, nebo o výpis dat. Jsou povinni mi něco sdšělit, nebo je to jen jejich dobrá vůle. Děkuji B.


To netuším, osobně bych se obrátila o všeobecnou informaci, jak pátrat, na jaký úřad, archiv se obrátit, kde by mohly být uloženy žádosti o vystěhovalecký pas, všeobecnou informaci je ministerstvo vnitra povinné poskytnout.

Já ani vlastně nevím, zda nejsou data těchto osob nějak chráněna, píšete o dětech, je možné, že jsou ještě naživu...

Zkoušela jste ty krajanské spolky?
Třeba byste mohla prozradit příjmení, mnozí z kolegů jsou sběhlí ve vyhledávání lodních cestujících, zkuste také pátrat na FS (Facebook), hodně často se tam podaří najít hledané příjmení v dané zemi.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: 1947-8 - vystěhování z ČR

Příspěvekod kobo » stř čer 13, 2018 13:54

Má prateta se jmenovala Gertruda Niederová, roz. Žaloudíková, odhaduji, že se narodila se v letech 1914-1924.
Otec Václav Žaloudík si vzal Marii roz. Cigánkocou v roce 1914, svatbu měli v Českém Těšíně, byli římskokatolického vyznání. Gerturda, dle ochotné paní matrikářky není narozena v Českém Těšíně, oslovila i polskou matrikářku, ale i tam ji nenašli. Prý je v této oblasti před rokem 1920 vše těžko dohledatelné. Já ani nevím, zda po svatbě v Č.Těšíně žili, jen vím, že Václav Žaloudík pracoval jako úředník pro doly české i polské.
Po válce se vrátili zpět do Opavy, dle policejní přihlášky http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... AA&scan=23
..tou dobou už byla Gertruda asi vdaná a měla již tři děti. Vystěhavali se údajně v roce 1947.. ale ani to nevím na 100%
Mám adresu i do Venezuely.
Gertruda de Nieder
Urbanizacion Michelene
T - 6
Valencia
Venezuela
Já bohužel kromě češtiny neumím ani slovo, a nechtěla jsem ani tak pátrat po ní v cizině, jako spíš u nás na Moravě. Kde se narodila? Kde žila, neznám ani křestní jméno jejího manžela, ani dětí......
Na této adrese i v celé zemi ji už v 60.letech hledal strýc, který žil v USA, Texas, hledal ji přes červený kříž, ale nepodařilo se mu to, je pravda, že od té doby jsou jiné možnosti. Možná i Venezuela byla jen přestupnou stanicí, a odešli kamkoli.
Děkuji moc za zájem i pomoc. B.
Naposledy upravil kobo dne stř čer 13, 2018 18:33, celkově upraveno 1
kobo
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 13, 2015 21:45
Oblast pátrání: olomoucko, těšínsko, Opava,

Re: 1947-8 - vystěhování z ČR

Příspěvekod m.k.85 » stř čer 13, 2018 18:15

Dobrý den,
pokud nejste osoba blízká hledaných osob, tzn. dcera, syn, vnučka, vnuk, otec, matka, dědeček, babička, sestra , bratr, tak Vám Ministerstvo vnitra údaje o osobě z evidence obyvatel neposkytnou. A nevím jestli 40. léta minulého století nejsou pro MV už moc hluboko v minulosti.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: 1947-8 - vystěhování z ČR

Příspěvekod Zora » stř čer 13, 2018 18:45

m.k.85 píše:Dobrý den,
pokud nejste osoba blízká hledaných osob, tzn. dcera, syn, vnučka, vnuk, otec, matka, dědeček, babička, sestra , bratr, tak Vám Ministerstvo vnitra údaje o osobě z evidence obyvatel neposkytnou. A nevím jestli 40. léta minulého století nejsou pro MV už moc hluboko v minulosti.


Nejedná se o osoby z evidence obyvatel, jedná se o vydání vystěhovaleckého pasu, snad archiv a podobně...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: 1947- 48 - vystěhování z ČR

Příspěvekod kobo » pát čer 15, 2018 23:20

Už mám napsanou žádost na MV, jaké máte zkušenoti, myslíte si, že stačí mail, nebo raděi volit českou poštu.
Děkuji
kobo
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 13, 2015 21:45
Oblast pátrání: olomoucko, těšínsko, Opava,

Re: 1947- 48 - vystěhování z ČR

Příspěvekod m.k.85 » sob čer 16, 2018 13:44

Mám zkušenosti s hledáním osoby v podstatně pozdější době. K tomu posloužil vyplněný formulář, zaslaný Českou poštou. Odpověď z ministerstva přišla minimálně asi po třech týdnech. Připomínám, že musí jít o osobu blízkou.
Vy máte jiný případ. Nevím jestli poskytují informace o vystěhovalectví, navíc z takové minulosti.
Uvidíte, co Vám napíší e-mailem (mají toho hodně).
Možná by bylo pohotovější přímo na MV zavolat, popsat situaci a domluvit se, jak postupovat dál a jestli se k nějakým informacím můžete dobrat, v případě, že se vůbec dochovaly.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: 1947- 48 - vystěhování z ČR

Příspěvekod kobo » sob čer 16, 2018 14:25

Děkuji, zkusím.
kobo
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 13, 2015 21:45
Oblast pátrání: olomoucko, těšínsko, Opava,


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků