Pražské konskripce

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Pražské konskripce

Příspěvekod Ewka » ned čer 10, 2018 17:19

Hezký večer všem,
hledám v Praze matku Antonie Tesařové (*1851) Ludmilu. Antonie se narodila v porodnici u Apolináře, u matky je jen uvedeno: rodilá z Prahy, pokřtěná u sv, Tomáše - dle udání. Za kmotry šli kostelník a porodní bába...
Zkoušela jsem hledat v indexu narozených u sv. Tomáše, ale marně; v konskripcích - taky nic. Nemáte prosím někdo nápad, jak se posunout dál?

Díky díky..
E.
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: Pražské konskripce

Příspěvekod Zora » ned čer 10, 2018 17:37

Ewko, vložte sem nalezený zápis od Apollináře, jestli tam není nějaké vodítko...
Jediné, co mě napadlo, že matka mohla rodit jako vdova, pak by byl problém s příjmením dcery (měly by mít příjmení matky za svobodna) a v matrikách sv. Tomáše byste matku pod vdovským příjmením asi hledala marně. Ale je to jen teorii.

Na přihláškách se dá ještě vyhledávat podle křestního jména - Ludmila, Lidmila, ale zobrazuje se nesmírné množství zápisů., Finta je ale v tom, že se zobrazí všechny Ludmily spolu s provdanými příjmeními i příjmeními za svobodna. (tedy pokud ta příjmení byla zapsána v přihláškách)
Pokud se tedy Vaše Tesařová vdala , třeba i vícekrát, mohla být zapsána pod posledním příjmením a ty předcházející se zobrazí v závorce, Doposud jsem nepřišla na žádnou fintu, jak hledat ta příjmení v závorkách rovnou.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pražské konskripce

Příspěvekod Ewka » ned čer 10, 2018 17:58

Zoro, děkuji za odpověď.
Tady je odkaz, je to třetí zápis na straně: http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 58#scan358
Zkoušela jsem vyhledávat snad všechny tvary jména, která mě napadly, ale nic... Ludmil je tam celkem dost, ale žádná se ani zdaleka neblíží očekávanému roku narození (1810-1830??). U ostatních je více infomrací, navíc ten doslov - dle udání - nezní moc věrohodně...

Ještě by mě zajímalo, co znamená to číslo před jménem - je to číslo popisné? Nemá někdo zkušenost?

... Podařilo se mi najít ještě jeden zápis o narození dítěte - dcery Kateřiny, je tam ještě méně informací, ale vyplývá z toho, že Ludmila byla opravdu svobodná matka :).

Ještě jednou moc děkuji!
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: Pražské konskripce

Příspěvekod Zora » ned čer 10, 2018 18:10

číslo před jménem , je číslo rodičky, pod tímto číslem byla (je) evidována ona žena. Dá se kontaktovat matrika u Apollináře, zda se nenacházejí u nich ještě některé další spisky.

Rodičky občas pracovaly přímo v této Zemské porodnici, nebo byly po narození dítěte najaty jako kojné do rodin. V případě, že matka byla mladá, nějak se i hlídalo, jak zachází s dítětem, kde se s ním pohybuje.
Osobně jsem to ale nikdy zatím neabsolvovala, ale asi ve třch případech, kdy jsem někomu pomáhala s rodokmenem, se to osvědčilo.

Jinak ale - nemyslím si, že by žena lhala o tom, kde byla pokřtěná, to by si asi "netroufla". Zapřít rodiče, nahlásit jiné příjmení, to připouštím, nechtěla , aby hanba padla na rodinu. Ale s křtem... tam není důvod, udávat to nemusela.
Z
Naposledy upravil Zora dne pon čer 11, 2018 4:24, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pražské konskripce

Příspěvekod Zora » ned čer 10, 2018 18:30

Ewko, já tam jako kmotru vidím Annu. Lind?, dceru měšťana.
Nepomohlo by to nějak? Tohle určitě nebyla porodní bába .
V přihláškách hledat nemůžu, protože to příjmení nepřečtu s jistotou, :-(,
určitě by tahle rodina byla i v soupisu příslušníků.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pražské konskripce

Příspěvekod Ewka » ned čer 10, 2018 18:34

Zoro díky, ta bába byla u druhé dcery.. Myslím, že je to Anna Linder, zkusím na to mrknout, díky moc :)
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: Pražské konskripce

Příspěvekod zeter » ned čer 10, 2018 23:10

V kterém indexu narození jste ji hledala a nenašla? Zběžně jsem se díval, a v soupisu matrik sv. Tomáše žádný index narození po dané období nevidím.

edit - ta kmotra je spíš Anna Binder
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Pražské konskripce

Příspěvekod ivZ » stř čer 13, 2018 1:37

Také bych příjmení kmotry četla spíše Binder
ivZ
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte kvě 15, 2018 4:35
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Tábor, Jižní Čechy, Praha; Morava: Bezděčí u Trnávky, Městečko Trnávka, možná Litovel, Uničov, Brno

(Pravděpodobně i další místa → teprve začínám, vlastně ani pořádně nevím, jak začít.)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků