VYŘEŠENO - urbář vs. v lánovÝ rejstřík Moravskotřebovsko

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO - urbář vs. v lánovÝ rejstřík Moravskotřebovsko

Příspěvekod contessina » ned čer 03, 2018 9:49

Dobrý den!

Prosím o pomoc Vás zkušenějších s výkladem toho, co jsem našla:

V jedné z rodových linií jsem se dostala relativně dost daleko. Pro moje účely beru jako fakt, že nejstarší ověřenou osobou v rodové linii mé matky je Hans Knödl, který zemřel v r. 1756 a matriky o něm tvrdí, že mu v té době bylo 100 let. Dle jeho svatebního záznamu z r. 1689 se jeho otec jmenoval Thomas. Dále jsem v matrikách nepokročila.

Následně jsem našla v lánovém rejstříku zmínku o Tomáši Knödlovi (což by mohl být náš Tomáš, jsme v malinké vesničce Přední Arnoštov na Moravskotřebovsku), před nímž je v rejstříku zmíněn jistý Gielg (jak jsem díky Vaší pomoci zjistila, Jiljí) Knödl. Dle chytrých knih by tento Gielg měl být do rejstříku zaveden v r. 1657.

Následně jsem se začetla do příslušných urbářů. V nejstarším, z r. 1572, je zmínka o Joklovi (Jakubovi) Knödlovi, ten se opakuje i v dalším urbáři z r. okolo 1598 a ve třetím, z r. 1658 je Wentzel Knödl. Žádní jiní Knödlové zde nejsou.

Moje otázka tedy zní: Jak je možné, že v r. 1657 zaznamenali do lánového rejstříku Gielga Knödla a v urbáří o rok později Wentzela Knödla, aniž by se záznamy v obou knihách prolínaly? Různých Knidlů, Knýdlů či Knodelů se v matrikách objevuje více (předpokládám, že jde stále o stejnou, větvenou rodinu), neměl by ale jako ten hlavní, jako vlastník majetku, být uváděn stále tentýž?

Děkuji Vám, budu napjatě očekávat, zda dostanu odpověď či nějakou pěknou spekulaci. :-)

Pěkný den!

Zuzana
Naposledy upravil contessina dne ned čer 03, 2018 21:47, celkově upraveno 1
contessina
 
Příspěvky: 89
Registrován: úte dub 28, 2015 21:49
Oblast pátrání: Přední a Zadní Arnoštov, Roubanina, Slatina, Langendon (Lípa), Křenov, Městečko Trnávka, Jevíčko, Dlouhá Loučka; Újezd u Černé Hory, Moravské Knínice; Lazinov (Letovice); Moravská Ostrava, Týniště nad Orlicí, Čáslav.

Re: Záznamy v urbáři vs. v lánovém rejstříku Moravskotřebovs

Příspěvekod Karla55 » ned čer 03, 2018 20:25

Jak prolínaly? Je uveden stav v tom kterém roce. V LV z roku 1677 není uveden předchozí držitel, ale držitel v r. 1657. Vypadá to, že mezi Gielgem a Thomou byl Wenzel a že Gielg v roce 1658 už hospodářem nebyl (zemřel? výminek?). Přesně to objasní pozemková kniha.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Záznamy v urbáři vs. v lánovém rejstříku Moravskotřebovs

Příspěvekod Zora » ned čer 03, 2018 21:07

Přední Arnoštov, městečko Trnávka - LV proběhla 28. 2. 1677
V generálním rejstříku k LV nevidím žádnou osobu s příjmením Knödl z obce Přední Arnoštov, ani z městečka Trnávka , možná něco přehlížím.

Třeba je příjmení zapsáno pozměněně?
Ze které obce máte poslední matriční záznam?

k LV - tzv. předchozí majitel je z 1. LV, tzv současný majitel je z 2. LV
https://cs.wikipedia.org/wiki/L%C3%A1no ... %99%C3%ADk
Lánový rejstřík byl sepsán v druhé polovině 17. století ve dvou různých provedeních. První lánová vizitace byla schválena moravskými stavy v roce 1655, přičemž mapování samotné začalo v druhé polovině roku 1656. Do konce roku byla zmapována pouze malá část Moravy, kompletně pouze tehdejší Jihlavský kraj, dále jen menší části Brněnského a Olomouckého kraje. Po zimě vizitace pokračovala a byla v dalším roce dokončena. Byla ale brzy napadena pro svou nepřesnost, hlavně pro naměření větší výměry polí, než jaká byla skutečně v krajině k dispozici.

Proto bylo v roce 1669 rozhodnuto o vytvoření druhé lánové vizitace, která měla být revizí prvního mapování. Práce komisí, které mapovaly vsi na jednotlivých panstvích, byla založena na prvním rejstříku, ale zároveň docházelo k důkladnějšímu zkoumání faktů uváděných místní samosprávou. To vedlo k tomu, že se samotná druhá vizitace protáhla až do roku 1679.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Záznamy v urbáři vs. v lánovém rejstříku Moravskotřebovs

Příspěvekod Karla55 » ned čer 03, 2018 21:12

V LV jako Knedl
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Záznamy v urbáři vs. v lánovém rejstříku Moravskotřebovs

Příspěvekod Zora » ned čer 03, 2018 21:14

Karla55 píše:V LV jako Knedl

Následně jsem našla v lánovém rejstříku zmínku o Tomáši Knödlovi (což by mohl být náš Tomáš, jsme v malinké vesničce Přední Arnoštov na Moravskotřebovsku), před nímž je v rejstříku zmíněn jistý Gielg (jak jsem díky Vaší pomoci zjistila, Jiljí) Knödl. Dle chytrých knih by tento Gielg měl být do rejstříku zaveden v r. 1657.

aha, nechala jsem se zmást :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Záznamy v urbáři vs. v lánovém rejstříku Moravskotřebovs

Příspěvekod contessina » ned čer 03, 2018 21:36

Dobrý večer, moc Vám všem děkuji.

Pozemková kniha nic bohužel neobjasní, protože se pro danou oblast žádná nezachovala.

Jediné rozumné vysvětlení je, že Wentzel se s Gielgem opravdu vystřídal v době mezi první lánovou vizitací (1657) a vznikem urbáře z r. 1658. Přišlo mi to dost nepravděpodobné, ale asi neoprávněně.

Zoro, moc děkuji za doplnění data, kdy proběhla v Arnoštově 2. LV. Byli tehdy často psáni jako "Knydl", ale také "Knidl" či "Knodel" apod. Knedlů jsem v matrice taky pár viděla. ;-)

Krásný večer!

Zuzana
contessina
 
Příspěvky: 89
Registrován: úte dub 28, 2015 21:49
Oblast pátrání: Přední a Zadní Arnoštov, Roubanina, Slatina, Langendon (Lípa), Křenov, Městečko Trnávka, Jevíčko, Dlouhá Loučka; Újezd u Černé Hory, Moravské Knínice; Lazinov (Letovice); Moravská Ostrava, Týniště nad Orlicí, Čáslav.


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků