Způsob evidence v genealogickém programu

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Způsob evidence v genealogickém programu

Příspěvekod pesovirodkm » čtv kvě 31, 2018 18:42

Dobrý den,
osobně používám jednu databázi a to tak dotaženou do extrému, že dokonce nepropojené větve uměle napojuji na fiktivního otce např. "Linie Klatovy", "Linie Blovice" a tyto linie dále napojuji na fiktivní osobu "Praopice".
Kromě těchto spojovacích osob mám ještě v rodokmenu právnické osoby, kde uchovávám např. konverzaci s archívy a úřady, popř. informace, které vůbec nesouvisejí s osobami v rodokmenu - např. úryvky zákonů, odkazy na servery, apod.
Typ osoby je určen klíčovým slovem ve jménu. To umožňuje automatické generování různých výstupů. S přehledností tedy problém nemám - pokud potřebuji vývod, skripty mi vyjedou vývoj. Když chci klasický rodokmen, software mi vytvoří ten. Když chci nástěnku s portréty, skript mi vyjede jen předky, u nichž se dochovala fotka. Pokud potřebuji zvlášť linie prarodičů, jen upravím software a mám požadovaný výstup.
Kdybych měl linie odděleně a chtěl je spojit, software by těžko poznal, co patří k sobě, proto chci mít vše propojené už v databázi.

Software pro správu databáze používám Ancestry, ale letos na jaře jsem začal vytvářet jeho náhradu, jelikož Ancestry má pár zásadních chyb (včetně naboření obsahu databáze a včetně pádů za běhu), je neudržovaný, a i když jsem kontaktoval autora, zda by mi udělal pár drobných změn a oprav, i přes jeho ochotu vše vyšumělo. Můj software bude primárně určen ke generování webu a tištěné kroniky z databáze, ale uživatelské rozhraní na editaci osob dělám víceméně podle Ancestry, neboť jsem na něj zvyklý a pracuje se mi v něm dobře.
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04

Re: Způsob evidence v genealogickém programu

Příspěvekod pesovirodkm » pát čer 01, 2018 9:12

Ancestry umí nenapojené linie vyhledávat - jen kliknete na položku v menu a vyjede vám seznam jmen.
Jak jsou k sobě linie uměle napojené je vidět v exportu na webu https://www.hytha.org/index.php?ACTION=1002
Nejstarší osobou tedy není nejdříve narozený předek, ale "Praopice". Ta má několik synů "Linie Klatovy", "Linie Blovice", atd. Teprve z nich vedou synové a dcery v podobě konkrétních jmen. V diagramu tedy působí jako sourozenci, ale ve skutečnosti mohou být i o generace vzdálení, v extrémním případě vůbec nemusí být příbuzní. Jde jen o fiktivní vazbu, aby šel rodokmen strojově zpracovat od jedné jediné osoby.

Co se týče "ručního" (= neautomatického) prohledávání - používám u jména dodatečné tagy, které jsou vidět v Ancestry, ale které moje generátory zahazují, takže se v exportovaných dokumentech nevyskytují. Pro sebe používám před jménem vykřičník. Ten je v ASCII tabulce na jednom z prvních míst, takže v abecedně řazeném seznamu se vždy zobrazím na prvním místě. Pode mnou následují přímí předci. Ti nemají ve jménu žádný tag, takže se sortují podle abecedy.
Dále následují příbuzní, kteří ale nejsou mí předci. Ti mají tag "z!" - "z" je na konci abecedy, takže se mi všichni zobrazí abecedně řazení až pod mými předky. Zcela na konci seznamu jsou právnické a fiktivní osoby, které mají tag "zz!" - "zz<cokoliv>" se vždy abecedně řadí až pod "z!".
Takto mi to vyhovuje daleko víc než skupiny, které nabízí Ancestry - tyto skupiny vůbec nepoužívám.

S hledáním takový problém nemám. Momentálně mám asi 1300 osob, z toho většina je jen nezajímavé stádo, které sice je v databázi, ale jen pro pomocné účely (sourozenci vzdálených předků, atd.). Koneckonců i u přímých předků je většina záznamů jen "narodil se" a "zemřel" bez dalších zajímavostí - jejich počet je mocnina dvou s přibývající generací. Zajímavých (nebo záhadných :-) ) rodin je asi tak deset, takže vyhledávání a napojování na ně stále ještě udržím v hlavě :-)
A když je příliš Josefů nebo Janů stejného příjmení, tak si je najdu rovnou v XML souboru na disku a poté je podle ID otevřu v Ancestry :-)

Ancestry používám ten český, až na malé drobnosti ho považuji za nejlepší software pro genealogii. Bohužel kvůli těmto drobnostem budu migrovat na vlastní software, který bude primárně vytvořen k vygenerování tištěné kroniky, webu, fotogalerií a deníků z dovolených a zároveň do něj dodělám funkcionality pro správu kontaktů žijících osob - taková offline náhrada ukončených spolužáků.cz a šmírovacího facebooku.
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků