Kováři a soupisy poddaných (kolem 1710, Netolicko)

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kováři a soupisy poddaných (kolem 1710, Netolicko)

Příspěvekod JosefJ. » ned kvě 20, 2018 20:21

Dobrý den.
Nemohu najít předešlý pobyt a původ kováře Tomáše Motla (nar. asi 1690 podle věku udaného v úmrtním zápise), o kterém se první zápis o křtu dítěte objevil v roce 1716 v Hlavatci u Netolic a dále se objevuje v Chelčicích, Nestanicích, opět Hlavatci, Vitějovicích a Velkém Boru, povětšině na panství Helfenburg u Bavorova. V pozemkových knihách figuruje první zápis s ním až mnohem později, neobjevuje se ani v soupisech poddaných z míst, kde působil.
Bývali obecní kováři poddaní? Pokud ano, kde bych je měl v knize poddaných hledat? Kde byste mi poradili hledat další informace o původu, když v matrikách mně známých farností na panství jsem už nic dřívějšího nenašel?
Děkuji.
JosefJ.

Oblast pátrání: Dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší (resp. celé severovýchodní Čechy), Příbramsko, Netolicko

Re: Kováři a soupisy poddaných (kolem 1710, Netolicko)

Příspěvekod Monika » ned kvě 20, 2018 21:16

Doporučuji prohlédnout v soupisu poddaných na panství všechny obce. Takhle putující řemeslníci (pokud tedy byli poddaní) bývali zapsaní mezi podruhy, což ale mohlo být v kterékoli obci panství. V případě, že se pak dobral některý z nich ke nějakému gruntu, mohlo trvat i několik let, než jej vrchnostenský úředník přenesl z původně zapsané obce do té, kde držel grunt.
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Příspěvekod JosefJ. » pon kvě 21, 2018 19:52

Děkuji, směrování do knih podruhů je pro mě podstatnou radou. Řadu vesnic jsme už marně prohledával, celé panství je s ohledem na pro mě špatnou čitelnost dost rozsáhlé.
JosefJ.

Oblast pátrání: Dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší (resp. celé severovýchodní Čechy), Příbramsko, Netolicko

Příspěvekod Monika » úte kvě 22, 2018 23:25

Jen pozor, že někde byly samostatné knihy podruhů a někde byly v jednom soupisy vždy v obci "kapitolky" s podruhy na konci obce. Je možné, že ještě jinde třeba byla v knize i samostatná část s podruhy zase řazená podle obcí.

Četla jsem takhle kompletně všechny knihy soupisů poddaných na panství Křivoklát, které mají na třeboňských stránkách (bohužel dvakrát, když se vynořila další příjmení), tak vím, jak je to dlouhá a únavná práce. Mě to alespoň pomohlo. Tak držím palce, aby to pomohlo i vám!
Monika

Příspěvekod JosefJ. » pát kvě 25, 2018 21:34

Prokousal jsem se soupisem pro panství Helfenburk a poté knihou označenou jako kniha sirotků pro panství Libějovice (pro ně jsem jiné soupisy pro toto období nenašel), kde se ale podle zápisu zdá, že by mohli být i jiní. Hledaného Mottla jsem nenašel žádného, dost zápisů je bez příjmení.
JosefJ.

Příspěvekod Monika » sob kvě 26, 2018 15:51

Jé, tak to je smůla. Bohužel se to stává. :(
Monika

Zpět na Otázky a odpovědi