Příliš mladá nevěsta?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Příliš mladá nevěsta?

Příspěvekod zburget » stř kvě 16, 2018 14:10

Zdravím
Procházím matriky a hledám všechny záznamy s konkrétním (mým) příjmením. s tím, že takhle projdu matriky z dané doby všechny a měly by z toho vyplynout jednotlivé rodiny. Pak to zkusím pospojovat, co z toho vyjde.

Ale na co jsem narazil:
V matrice, která začíná rokem 1706 jsem našel, že se narodila jedna jediná Rosina, a to 11.12.1721
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=32
levá strana, 5. záznam (3. od konce)

a teď jsem narazil na svatbu, kdy se Rosina vdává - problém je v tom, že je to v srpnu 1737, takže by jí nebylo ještě ani 16 let.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=144
vlevo úplně dole.

Jméno otce sedí, vesnice sedí. Je tohle v tomto roce možné? Je pravda, že se mohl někdo stejného jména do vesnice přistěhovat. Rosina se mohla nerodit dřív, než 1706, kdy tahle matrika začíná, ale to by jí zase bylo 31 let a to mi přijde, že tak "stará" by se nevdávala.

Co o tom soudíte?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Příliš mladá nevěsta?

Příspěvekod Zora » stř kvě 16, 2018 14:30

Nebývá to ve Vašich končinách časté, ale je to možné. Dost často šlo o spojení polností, nebo o sirotka, (nebo jen bez otce), děvče bylo třeba provdat.
Měla jsem případ, kdy "oženili" rodiče nevěsty synka z vedlejšího statku, nevěsta měla asi m16, klučina asi 17. Bylo mně to divné, jenže - manžel velice brzy zemřel, zřejmě byl neduživý od mládí a dcerka podědila grunt, znovu se vdala a měla děti...

Tohle uvádím jen proto, že důvody ke svatbě mladičké nevěsty mohly být opravdu různé...
Nejlepší zaopatření pro dívku bylo v té době manželství...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příliš mladá nevěsta?

Příspěvekod zburget » stř kvě 16, 2018 16:30

Bohužel, zatím nemám vůbac žádnou jinou informaci, než to narození a svatbu. U Svatby ani není poznámka, že by její otec už zemřel (což v matrice v té době už běžně zapsané je). Uvidím, až se dopracuju do sekce úmrtí, jestli tam na něco narazím.
S vyženěním gruntu bych asi zatím taky moc nepočítal - všechny záznamy, které se k rodině vážou z pozdější doby, kdy už se to do matrik zapisovalo, říkají, že byli podruhové, maximálně domkáři. Takže o majetek tam asi taky moc nešlo. Třeba se někdy někde objeví naskenované gruntovnice nebo urbáře z téhle oblasti a vypadne z toho nějaká další zajímavá informace.

Každopádně díky za info
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Příliš mladá nevěsta?

Příspěvekod vixiv » stř kvě 16, 2018 18:26

asi je to jak píše Zora, rovněž bych se k tomu přikláněl, postupuji v zásadě nyní jako vy, takže procházím všechny záznamy všech svateb a najít nevěstu kolem 16 let není vůbec neobvyklé.
rovněž se mi však stalo, že otec i matka se jmenovali stejně a vlastně se tak jednalo o dceru o jednu generaci dříve než si myslíte.
měl jsem v rodokmenu Václav2 a Kateřina a dcera Mařena, syn Jiří, otec Václava byl rovnež Václav1 a jeho matka rovněž Kateřina a po dohledání všech záznamů mi z toho vypadlo, že Mařena byla dcerou Václava1 a ne Václava2
i tato varianta je ve hře, ale asi je méně pravděpodobná
vixiv
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Příliš mladá nevěsta?

Příspěvekod Kika » stř kvě 16, 2018 19:19

Také jsem už narazila na řadu šestnáctiletých nevěst, patnáct let už moc běžné není, ale možné to je, v jedné rodině mám i dvě prokazatelně čtrnáctileté (otec byl rychtář a všechny dcery provdal ve věku 14-18 let). Možná by Vám trochu pomohlo zjistit, kdy se danému páru začaly rodit děti - podle mých zkušeností takhle mladé nevěsty skoro nikdy nerodily "klasicky" do dvou let po svatbě, ale počkaly třeba tři nebo čtyři roky. Naopak, pokud by bylo nevěstě 31 a víc, tak by se děti nejspíš rodily co nejdřív. (Ale - výjimka potvrzuje pravidlo, takže to vždycky platit nemusí.)
Kika
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned zář 03, 2017 19:02
Oblast pátrání: Klatovsko, Nová Včelnice

Re: Příliš mladá nevěsta?

Příspěvekod Zora » stř kvě 16, 2018 19:20

Myslím, že vše vyřeší věk u úmrtí této nevěsty. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příliš mladá nevěsta?

Příspěvekod makke » stř kvě 16, 2018 21:40

Dobrý den,

souhlasím s výše uvedeným, určitě hodně napoví matrika zemřelých. Jen jsem chtěla doplnit svůj příklad z praxe, kdy jsem narazila na sňatek, kdy by ženichovi bylo 14 let, vše tomu nasvědčovalo, ale jednoznačně se to prokázat nedalo, nakonec jsem usoudila, že 14 let je na chlapce opravdu málo a uložila záznam k ledu. Jednalo se o svobodníky, k jejichž problematice jsem se po letech vrátila, obohacena o nové zkušenosti jsem nalezla dříve netušené prameny a ejhle... v jednom z nich jednoznačné potvrzení sňatku onoho čtrnáctiletého ženicha.

M.
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: Příliš mladá nevěsta?

Příspěvekod janpechacek » stř kvě 23, 2018 12:32

Dobrý den,

kdysi býval věk nevěst vyšší, než se obecně soudí (také věk zletilosti byl totiž vyšší než dnes), na druhou stranu výjimek se najde dost. Se svolením otce nebo poručníka se mohla vdávat i velmi mladá nevěsta (o jejím vlastním přání v takovém případě můžeme většinou pochybovat). Osobně jsem narazil i na nevěstu, které bylo necelých 14 let (tím myslím ověřený věk podle správného záznamu narození). Pro zajímavost první dítě měla v necelých 18 letech.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků