Grunotvní knihy a urbáře a jiné dokumenty se jmény lidí

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Grunotvní knihy a urbáře a jiné dokumenty se jmény lidí

Příspěvekod zburget » ned kvě 13, 2018 17:51

Měl bych nejdřív takový obecný dotaz:
Mějme nějaké panství. To panství se "někomu" prodalo. Pak bylo prodáno (nebo dokonce darováno) "nějakému" klášteru. Po zrušení řeholních řádů Josefem II. přešlo panství do církevních fondů. Odtamtud se zase někam prodalo a během času ztransformovalo na velkostatek.

Kde hledat gruntovní knihy nebo urbáře? Budou (měly by být) součástí inventáře toho velkostatku? Tzn. jednalo se o důležité dokumenty vztahující se k tomu panství / velkostatku? Nebo mám hledat jak ve fondech velkostatku (jakožto poslední instituce obhospodařující majetek panství), tak v církevních fondech, tak případně ve fondech vztahujících se k vrchnosti, která panství vlastnila, protože si urbáře z nějakého důvodu mohli nechat? A nebo jsou gruntovní knihy a urbáře natolik specofocké dokumenty, že jsou v archivu "bokem" ostatních archiválií, podobně, jako matriky?

Existuje nějaké univerzální pravidlo nebo je prostě potřeba pátrat úplně všude? Půjde mi čistě jen o to, abych případně našel vztah určitých lidí k pozemku / chalupě v dané obci. Mám několik případů, kdy to podle záznamů v matrikách vypadá, že někdo po svatbě v obci žil jako podruh a pak si postavil chalupu v obci vedlejší (dokonce ve vedlejším panství). A nebo někdo v obci najednou beze stopy mizí i s rodinou nebo se tam i s rodinou objeví. A já bych si chtěl buď jen potvrdit, že se ten dotyčný někam přesunul, případně dohledat odkud, resp. kam se přesunul.

S tím související druhý dotaz - má někdo povědomost, jak jsou na tom digitalizace urbářů a gruntovních knih na Moravě? Konkrétně by mi šlo o oblast Konicka, okr. Prostějov - bude se jedanat o panství Boskovice, Konice a Ptení. Zkoušel jsem hledat jak v MZA Brno, tak ZA Opava, ale nic kloudného na mě nevypadlo. Je ale možné, až pravděpodobné, že prostě jen hledám blbě.

A nakonec dotaz třetí - kde jinde by se ještě mohlo dát najít, že se někdo od někud někam přesunul - napadají mě vojenské dokumenty (někoho odvedli na vojnu a on skončil v jiné části země / světa), někdo mohl jít "do světa" za prací (dělo se tohle ještě v 17. - 18. stol.?). Byl by o tom někde vůbec nějaký záznam, že takhle někdo odešel? Pak je migrace do měst (psalo se to někam?) a migrace do ciziny - hlavně do Ameriky. Ale to je asi až pozdější fenomén.

Díky za jakoukoli informaci
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Grunotvní knihy a urbáře a jiné dokumenty se jmény lidí

Příspěvekod Zora » ned kvě 13, 2018 18:07

http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/URB01/A ... 3URB01.htm
urbáře


pozemkovém knihy - gruntovnice zatím nikde nevylezly, i když jsou neustále avizované a fond je nepřístupný.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků