schwadavitzer Fliegelbahn VYŘEŠENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

schwadavitzer Fliegelbahn VYŘEŠENO

Příspěvekod klomin » pát kvě 11, 2018 9:42

Nevěděl by si prosím někdo poradit se slovem Fliegelbahn?
Můj předek Vincenc Balzer z Prorub (dnes součást Brzic) byl v době svého sňatku 1859 s nevěstou z Kohoutova u Dvora Králového-

Bahnwächter in N. 2 der schwadavitzer Fliegelbahn
tedy traťový hlídač na čísle (zastávce?) 2 svatoňovické Fliegelbahn

jedná se zřejmě o trať popisovanou např. zde-
http://trat3b.cz/Historie-trati
Naposledy upravil klomin dne pát kvě 11, 2018 17:09, celkově upraveno 1
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40

Re: schwadavitzer Fliegelbahn

Příspěvekod Zora » pát kvě 11, 2018 9:52

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: schwadavitzer Fliegelbahn

Příspěvekod klomin » pát kvě 11, 2018 11:23

Neřekl bych zcela duplicitní- nyní se v jiné (v této) rubrice dotazuji, zda by mi někdo (možná zdatný němčinář přes železničářskou terminologii) dokázal pomoci se slovem Fliegelbahn, případně našel spojitost s nějakým konkrétním místem na uvedené trati. :? Dělám něco špatně? To bych nerad, protože si tohoto fóra vážím a děkuji za již několikátou pomoc v okamžiku, kdy jsem byl v koncích.
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40

Re: schwadavitzer Fliegelbahn

Příspěvekod Zora » pát kvě 11, 2018 14:07

klomin píše:Neřekl bych zcela duplicitní- nyní se v jiné (v této) rubrice dotazuji, zda by mi někdo (možná zdatný němčinář přes železničářskou terminologii) dokázal pomoci se slovem Fliegelbahn, případně našel spojitost s nějakým konkrétním místem na uvedené trati. :? Dělám něco špatně? To bych nerad, protože si tohoto fóra vážím a děkuji za již několikátou pomoc v okamžiku, kdy jsem byl v koncích.


To stejné jste přece hledal v původním příspěvku, viz předmět
Údaje k ženichovi (jedno slovo) 1859 němčina

a Váš poslední příspěvek ve vláknu:
Po místě, zda je to nějaká zastávka, nebo hradlo, nebo výhybka atd. od rána bezvýsledně pátrám; jen jsem chtěl pomoci s tím, jak ono slovo čtou nebo šacují jiní. abych mohl pátrat adresněji.


Chápu, že se chcete dopracovat významu onoho slova, ale na to stačí oživit původní příspěvek.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: schwadavitzer Fliegelbahn

Příspěvekod klomin » pát kvě 11, 2018 14:24

Oživuje se tím, že se přepisuje předmět (název) příspěvku? A dá se pak příspěvek/dotaz přesunout do jiné vhodnější části (já už nepotřebuji pomoc se čtením, ale s věcným významem či místopisným určením)? To podle mě nejde, nebo jde? Prosím, jak se to má tedy správně udělat, poradíte?
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40

Re: schwadavitzer Fliegelbahn

Příspěvekod Zora » pát kvě 11, 2018 14:26

S přesunem se obraťte na některého z adminů.

Oživení - prostě dopíšete další pokračování vlákna - třeba s textem : oživuji.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: schwadavitzer Fliegelbahn

Příspěvekod L.V. » pát kvě 11, 2018 16:42

Dobrý den,
možná se jedná o slovo "Flügelbahn" (v roce 1862 se mohlo psát "Fliegelbahn") a znamená to "dráha; (od)bočná; odbočka.
Zasílám odkaz na slovník, kde to naleznete pod písmenem F. Jedná se o specializovaný německo český železniční slovník z roku 1923.
http://www.zelam.cz/nemeckoceskyslovnik/
Mějte se fajn, LV
L.V.
 
Příspěvky: 121
Registrován: pát pro 01, 2017 20:37

Re: schwadavitzer Fliegelbahn

Příspěvekod klomin » pát kvě 11, 2018 17:03

Moc děkuji za skvělou pomoc a odkaz.
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků