Kontaktování vzdálených příbuzných - Vaše zkušenosti

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kontaktování vzdálených příbuzných - Vaše zkušenosti

Příspěvekod tetovany » čtv kvě 10, 2018 20:01

Vážení uživatelé,

rád bych se Vás jen tak ze své zvědavosti zeptal na Vaše zkušenosti s kontaktováním svých vzdálených příbuzných, ať již zde v čechách či v zahraničí. Ti zkušenější budou mít jistě vyzkoušenou tuto cestu k možným novým informacím a poznatkům a mě by zkrátka jen zajímalo k jak velkým úspěchům to vedlo.

Abych trošku objasnil svou situaci (třeba se najde někdo, kdo má ty zkušenosti za podobné situace).
Většiny dědovo širšího příbuzenstva se týkal poválečný odsun němců. Nebylo to v rodině zrovna oblíbené téma a tak těch informací nemám mnoho. U některých z jeho sourozenců jsem vypátral kde konkrétně pak v německu žili a umřeli a kde i dnes v daných městečkách, vesnicích či konkrétních domech žije někdo odpovídajícího příjmení (děti, spíše však vnuci). Bylo by skvělé zjistit o dědovo sestrách a bratřích něco víc než jen životopisné údaje.

O zkontaktování se pokusím nejspíš tak jako tak. Jen by mě tedy zajímalo jaké máte zkušenosti v tomto ohledu. Zda se setkáváte spíš s ochotou či neochotou podělit se o informace, vzpomínky, kopie fotografií....s prakticky cizím člověkem. Ono to bude dost individuální ale vcelku by mě jen tak ze zvědavosti zajímalo jak to bylo ve Vašich případech.
tetovany
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř úno 17, 2016 14:06

Re: Kontaktování vzdálených příbuzných - Vaše zkušenosti

Příspěvekod Lukisson » pon kvě 14, 2018 22:08

Zdravím,

z dědovy strany jsem si dopisoval s manželem jeho sestřenice z Německa, sám jsem jej kontaktoval a nějaká konverzace probíhala, poté se však odmlčel a tak nevím, v čem byl zakopaný pes... Napadá mě jen, že ho mohlo zradit zdraví, či měl nějaké pochybnosti, nedůvěru, i když jsem mu rodinné vazby popsal doslova..

Druhá zkušenost je z babiččiny strany, kde všichni sourozenci jejího otce odešli do Ameriky, kontaktoval jsem nějakého svého prastrýce a tam probíhala skvělá komunikace s výměnou mnoha a mnoha informací, pán byl nadšen, že se konečně dozvěděl o předcích v Česku a dokonce se jaksi taksi domluvila i návštěva v budoucnu.. Dostal jsem se díky tomu k mnoha novým informacím, fotografiím atd..

Každopádně za zkoušku to určitě stojí, přinejmenším budete mile překvapen.. Neváhal bych ani chvíli a kontaktoval je..:)
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Kontaktování vzdálených příbuzných - Vaše zkušenosti

Příspěvekod ivZ » úte kvě 15, 2018 7:33

Asi před dvěma roky jsem v Austrálii dohledala jednu osobu, o níž si její rodina myslela, že žije v Kanadě.
Rodina ji pak zkontaktovala a osoby, které se neviděly několik desítek let, mají z kontaktu radost dodnes.

Zkuste to. Možná spíše než otázky napřed zkuste něco nabídnout Vy. Málokoho rodina
či předkové nezajímají. Nabídnete-li nějaké informace nebo kontakty, budete mít větší šanci.
ivZ
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte kvě 15, 2018 4:35
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Tábor, Jižní Čechy, Praha; Morava: Bezděčí u Trnávky, Městečko Trnávka, možná Litovel, Uničov, Brno

(Pravděpodobně i další místa → teprve začínám, vlastně ani pořádně nevím, jak začít.)

Re: Kontaktování vzdálených příbuzných - Vaše zkušenosti

Příspěvekod Boza » úte kvě 15, 2018 10:06

Jak píší přede mnou, zkuste to, nemáte v podstatě co ztratit.

Osobně mám spíše negativní zkušenost, byl jsem v kontaktu se vzdálenými bratranci z různých větví a cítil jsem z jejich strany značný nezájem (i přes osobní setkání s jedním z nich); konverzace postupně vyhasla.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1950
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Kontaktování vzdálených příbuzných - Vaše zkušenosti

Příspěvekod okverka » úte kvě 15, 2018 20:37

Já mám skvělou zkušenost, když nás kontaktovali předchozí majitelé našeho domu v Sudetech, jejich matka byla odsunuta jako holka, pak utekla do americké zóny v Německu, a nakonec odešla do USA, protože v Německu nebyli po válce muži. Dnes jsou její potomci praví sympatičtí Američané. Osobní setkání super, a píšeme si neustále. Ovšem: jejich děda prohrál náš dům v kartách ještě před válkou, takže dům jim nebyl zabaven a necítí tedy žádnou hořkost v tomto směru. A za druhé, dnes to je už generace, která se narodila a vyrostla v USA, a ti mají k Evropě trochu jiný vztah. Hrozně jim chybí to historické zázemí, a měli ohromnou radost,když se mohli podívat do svého někdejšího domu v Evropě. Takže asi hodně záleží na okolnostech. Ale část jejich rodiny je v Německu, taky přijeli, a ti byli také fajn. Žádné bariéry, přátelství na první pohled, komunikace v angličtině a v němčině.
Uživatelský avatar
okverka
 
Příspěvky: 85
Registrován: pon led 06, 2014 20:24

Re: Kontaktování vzdálených příbuzných - Vaše zkušenosti

Příspěvekod Tamy » úte kvě 22, 2018 20:19

Tak i tak. Příbuzní z Kanady vůbec neodpověděli, což mě hodně mrzí, mám na jejich stranu pěkné díry v rodokmenu. Příbuzní v Rakousku mi naopak velmi pomohli, v začátku bádání mi nejstarší příslušník poslal materiály, které se staly základem pro mou práci. Takže určitě zkusit, za to nic nedáte.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků