Velice častý kmotr a latinská zkratka stavu

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Velice častý kmotr a latinská zkratka stavu

Příspěvekod zburget » sob kvě 05, 2018 23:14

Zdravím,
mám další dotaz na zkušené

kolem roku 1760, v jedné matrice, kterou pročítám, se velice často opakuje několik kmotrů pořád dokola. Nejen několikrát do roka, ale třeba i dvakrát do měsíce. Je to jen náhoda, že takhle chodili za kmotry svým příbuzným nebo v té době existovalo i něco jako "profesionální kmotr" - byť to byl třeba kostelník, který to takhle schytal jen proto, že u toho prostě byl?

Vrtá mi to hlavou i proto, že je u nich, jako u kmotrů zkratka, kterou jsem sice považoval za nepovedené inc(ola), ale spíš to vypadá, jako "mi".
např.: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=77
pravá strana, 1. záznam v r. 1763 - a takových odkazů můžu poslat celou hromádku.

Když ale tenhle člověk křtí vlastní dítě, je u něj naprosto jasně napsáno "incola" - na stejné stránce, předposlední záznam. Vypadá to, že se navíc přestěhoval z Lipové do Protivanova, protože do toho prvního záznamu v r. 1763 má u všech svých záznamú (kmotr, rodič) zapsánu Lipovou, a od toho křtu v tomhle odkazovaném záznamu, má všude Protivanov. Zajímavé ale je, že hned na stejné straně v posledním záznamu, kde je opět kmotr, je naprosto zřetelně zkratka "inc".
Tedy, pokud se nejedná o jiný pár stejných jmen. Ale od února 1763 ten pár Lipové mizí a objevuje se v Protivanově.
Je ale pravda, že zapisovatel kroniky v tom má pěkný hokej - u spousty křtů vůbec nemá poznámku, kde se narodili, občas má vesnici prokazatelně špatně, a navíc hrabe skoro stejně otřesně, jako já...

Mohl by prosím někdo trochu usměrnit moje myšlenkové pochody, abych nevymýšlel nesmysly?

Edit: zjistil jsem, že minimálně jeden z těch častých kmortů byl kmotrem i nemanželskému dítěti
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků