Velice častý kmotr a latinská zkratka stavu

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Velice častý kmotr a latinská zkratka stavu

Příspěvekod zburget » ned kvě 06, 2018 0:14

Zdravím,
mám další dotaz na zkušené

kolem roku 1760, v jedné matrice, kterou pročítám, se velice často opakuje několik kmotrů pořád dokola. Nejen několikrát do roka, ale třeba i dvakrát do měsíce. Je to jen náhoda, že takhle chodili za kmotry svým příbuzným nebo v té době existovalo i něco jako "profesionální kmotr" - byť to byl třeba kostelník, který to takhle schytal jen proto, že u toho prostě byl?

Vrtá mi to hlavou i proto, že je u nich, jako u kmotrů zkratka, kterou jsem sice považoval za nepovedené inc(ola), ale spíš to vypadá, jako "mi".
např.: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=77
pravá strana, 1. záznam v r. 1763 - a takových odkazů můžu poslat celou hromádku.

Když ale tenhle člověk křtí vlastní dítě, je u něj naprosto jasně napsáno "incola" - na stejné stránce, předposlední záznam. Vypadá to, že se navíc přestěhoval z Lipové do Protivanova, protože do toho prvního záznamu v r. 1763 má u všech svých záznamú (kmotr, rodič) zapsánu Lipovou, a od toho křtu v tomhle odkazovaném záznamu, má všude Protivanov. Zajímavé ale je, že hned na stejné straně v posledním záznamu, kde je opět kmotr, je naprosto zřetelně zkratka "inc".
Tedy, pokud se nejedná o jiný pár stejných jmen. Ale od února 1763 ten pár Lipové mizí a objevuje se v Protivanově.
Je ale pravda, že zapisovatel kroniky v tom má pěkný hokej - u spousty křtů vůbec nemá poznámku, kde se narodili, občas má vesnici prokazatelně špatně, a navíc hrabe skoro stejně otřesně, jako já...

Mohl by prosím někdo trochu usměrnit moje myšlenkové pochody, abych nevymýšlel nesmysly?

Edit: zjistil jsem, že minimálně jeden z těch častých kmortů byl kmotrem i nemanželskému dítěti
Zbyněk Burget
zburget

Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Velice častý kmotr a latinská zkratka stavu

Příspěvekod Monika » ned kvě 06, 2018 14:18

Podle mě jde opravdu o "inc", jen je tečka na "c". Když se podíváte po té dvoustraně, je tam vidět u otců jako by měli zapsáno "nicola" nebo "iniola" a občas tečka nad"i" chybí. Ona i nad "c" se psávala někdy taková značka, někdy kroužek, někdy půlkroužek (mistička) a někdy jen tečka, proto to u někoho vypadá jako "iniola", ale jde o "c" s tečkou. Tak to vídám v zápisech i ve svých oblastech, včetně Haliče.

Kmotrovství je zajímavé a docela rozsáhlé téma. Co jsem vysledovala, lišilo se kdo komu častěji chodil za kmotra podle oblastí (ale i třeba jen podle vesnic) i času, ale i podle sociálního postavení rodičů a kmotrů. Těžko zobecňovat.

Budu psát o tom, co jsem vypozorovala zhruba ve druhé polovině 18. století v místech, kde hledám.
V oblasti mého hledání v Haliči (zde ale píšu o konci 18. stol.) šlo velmi často o příbuzné, a to u bohatších i chudších rodin. Samozřejmě u úředníků nebo učitelů, kteří se častěji stěhovali, to nešlo, proto si chodili za kmotry navzájem.
Tam, kde hledám na našem území, už je ale šance, že kmotrové a kmotry byli z rodiny, menší.

Na to, že se u křtů kmotrové a kmotry opakují u různých rodin, aniž by s nimi byli příbuzní, narážím poměrně často. Někde to dokonce vypadá, jako by v té obci byl "klan kmotrů", který mezi sebe nechce moc pouštět nové lidi. Jinde se naopak nově usedlí obratem stávají žádanými kmotry. Často narážím na kmotra kostelníka nebo farní hospodyni, také na učitele (na ty často u nemanželských dětí), někde i na krčmáře/šenkýře (často u lidí, kteří nejsou z obce). Myslím, že všechno to má svou logiku - rychlá potřeba křtu, budoucí řádná výchova nemanželského dítěte (pokud přežije), zastávka na cestě v krčmě (kde mohly být i hostinské pokojíky, často se přespalo na lavici v šenku)...

Narazila jsem i na zajímavosti. Například v poslední době mě překvapila zlonická farnost (nedaleko Slaného). Ve Zlonicích byl mimo jiného i kostel, zámek a špitál. Zatímco zámečtí úředníci si vesměs chodili na křty navzájem, jednomu budoucímu knížeti Kinskému šli za kmotry obyčejní lidé, kteří se zřejmě ten den náhodně nachomýtli v kostele. Farnost zahrnovala několik obcí, ale jen u jedné z nich chodili za kmotry téměř výlučně obyvatelé špitálu (a přitom se opakuje jen několik stejných osob).

Také je celkem zajímavé, že třeba v oblasti Haliče, kde hledám, jsem nenarazila na to, že by kmotrem/kmotrou byl člověk, který ještě nebyl ženatý/vdaná, zatímco naopak u svědků na svatbě jsem nenarazila na ženatého/vdanou. Při hledání u nás jsem na nic takového nenarazila, dokud jsem nezačala hledat v okolí Zlonic, kde ženatý/vdaná jsou svědky na svatbě jen výjimečně.

Pro jistotu opakuji, že jde o období cca druhé poloviny 18. století a že nejde zobecňovat.

Jistě ještě někdo doplní jiné zkušenosti a někdo snad i přidá odkazy na odborné práce.
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Zpět na Otázky a odpovědi