Přímení jako zkratka?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Přímení jako zkratka?

Příspěvekod Martin Hamřík » čtv dub 12, 2018 19:29

Dobrý den, potřeboval bych poradit.

V matrice jsem hledal narození svého předka - Františka Buriana - který se měl narodil roku 1780 ve Lhánicích (=Lhanicio). Jediného narozeného v tom roce, kterým by můj předek mohl být, je následující zápis - vlevo 5. shora

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/6564/?strana=176

Jako otec je tam Jakub B..? Čtu dvě možnosti, buď je to Beer, nebo Bur. jako Burian (jako bych tam za příjmením viděl tečku). Je možné, aby se příjmení napsalo ve zkratce? Zatím jsem se s tím nikde nesetkal a přijde mi to zvláštní. Ale sedělo by jméno narozeného, rok, i vesnice (Lhánice). Jiného Františka Buriana jsem v okolních letech v matrice zapsaného nenašel...

Děkuji za rady,
Hamřík
Martin Hamřík
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte srp 22, 2017 23:50
Oblast pátrání: Hamřík - Horní Rozsíčka, Blažkov, Bukov, Bosonohy, Ostrov, Níhov, Padochov, Žďárec, Vratislávka a další...
Jaroš - Bohunice, Bosonohy
Kovářík - Zakřany, Zbýšov
Sladký - Tasov, Mohelno, Březka, Neslovice, Zakřany, Zbýšov, Náměšť n. Oslavou, a další...
Šváb - Olomučany, Kunštát

Re: Přímení jako zkratka?

Příspěvekod Zora » čtv dub 12, 2018 19:45

Je tam uvedeno číslo domu Lhánice 25, zkuste vyhledat jiné dítě, které se na této adrese narodilo, porovnejte manželské páry - Váš možný předek - otec, je psán jako rusticus, je velmi pravděpodobné, že se mu děti rodily ve stejném stavení. Pokud by tam byl někdo další - inquilinus, tak je to jen někdo cizíZ, kdo u Vašeho předpokládaného předka pracoval. Na kterých Nr. bydleli Vaši mladší předci?
Z

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=167

Tady bohužel vidím také příjmení, stejně zapsané jako ve Vašem zápise - snad Bur, jde zcela jistě o jiný manželský pár, bydlící na čísle 5 ve Lhánicích,. takže se spíše přikláním k tomu, že jde v obou případech o jiné příjmení, než je Vaše hledané Burian.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přímení jako zkratka?

Příspěvekod Martin Hamřík » pát dub 13, 2018 10:16

Můj hledaný předek se přiženil do Mohelna, a následující generace tak žili v Mohelně. Přiženění předpokládám, protože před jejich svatbou v Mohelně žádní Buriani nejsou, a znepokojuje mne, že ani ve Lhánicích a okolních vesnicích - na základě Vaší odpovědi se přikláním k názoru, že Bur. asi "Burian" nebude... Bohužel u zápisu sňatku není uveden ani otec, ani původ, jen "Franz Burian stolař"...

Jakým způsobem bych se mohl napojit, když se najedou dál do minulosti přestane v matrice příjmení objevovat, a já indicie nezjistím ze svatebního, či jiného zápisu..?
Martin Hamřík
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte srp 22, 2017 23:50
Oblast pátrání: Hamřík - Horní Rozsíčka, Blažkov, Bukov, Bosonohy, Ostrov, Níhov, Padochov, Žďárec, Vratislávka a další...
Jaroš - Bohunice, Bosonohy
Kovářík - Zakřany, Zbýšov
Sladký - Tasov, Mohelno, Březka, Neslovice, Zakřany, Zbýšov, Náměšť n. Oslavou, a další...
Šváb - Olomučany, Kunštát

Re: Přímení jako zkratka?

Příspěvekod Zora » pát dub 13, 2018 10:49

Dobrý den, je to hodně složité, když se podíváte do přehledu farností Mohelno a pak další v okolí, zjistíte, že "v předcházející generaci" bylo Mohelno nesmírně rozlehlou farností, ze které se pak vyčleňovaly farnosti nově vzniklé.
Nedávno jsem hledala zde pro kolegu z fóra - dnes Angličana - jeho předky nejprve z Mohelna, ale dál do minulosti jsem skončila v Náměšťské farnosti.
Sama hledám příjmení Marek - několik zmínek ve farnosti Mohelno kolem r. 1720, ale poslední jistý zápis v obci Jedov, kde se ženil poslední nalezený Marek a je uveden z Lhotic.
Obec Horní Lhotice by měla být nejprve pod Mohelnem, později - nevím...

Samozřejmě se po Vašem příjmení podívám, ale zkuste najít úmrtí tohoto Buriana, poměrně hodně by to pomohlo při hledání (alespoň přibližný věk)

Jinak - farnost Oslavany, Náměšť, Třebíč ... později ty nově vzniklé, třeba Jinošov...
viz přehled farností . Mohelno
sken 71, 72 strana cca 211
http://actapublica.eu/userdata/inventar_E67_trebic.pdf

Tam je psáno tom, jak se z Mohelna vyčleňovaly jednotlivé farnosti a pak v přehledu jsou další okolní staré farnosti...
Indexy jsou v Náměšti a v Třebíči, bohužel Oslavany nic takového nemají.
Ivančice jsou méně pravděpodobné, i když tohle příjmení si tak nějak uvědomuji, z hlavy ale nevím dataci - podívám se... (máme tady indexy)

Zkuste se podívat u dětí na kmotry a jejich původ, je možné, že právě obec kmotrů by pomohla nasměrovat - třeba sourozenci nebo známí z předcházejícího bydliště, často se takhle rodiny navzájem podporovaly.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přímení jako zkratka?

Příspěvekod Zora » pát dub 13, 2018 10:54

Monika píše:Asi vás zklamu, ale přikláněla bych se výrazně víc k příjmení Beer, protože všude kolem je "u" psané jinak - nožičky jsou ostře ukončené a víc u sebe, "oblouček" dole je výrazně ostřejší. Zde jsou nožičky nahoře ukončeny oble a jsou zakřivené doprava přesně tak, jako se po okolí píše "e".


Ono jde hlavně o to, že to není "zkratka" pro příjmení Burian.... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přímení jako zkratka?

Příspěvekod Martin Hamřík » pát dub 13, 2018 12:40

Zde je první zápis vpravo sňatek onoho Františka Buriana s jistou Janou Nováčkovou z Mohelna. U Františka pouze tischlermeister - stolařský mistr. Stavení 46. Věk je 31, svatba 1811, přibližné narození tedy 1780:

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/6570/?strana=17

Úmrtí Františka Buriana jsem našel v Mohelně v roce 1860 (předposlední zápis vpravo):

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/6575/?strana=53


Čtu: stavení 46, stolařský mistr, věk 80, což se naprosto shoduje se sňatkovým zápisem - narození asi 1780.

A co se týče kmotrů Františkových dětí:

U všech dětí (na ukázku uvádím jen zápis syna Františka) jsou kmotři Jakub Hošek - 1/4láník z Mohelna, s manželkou Karolínou.
vlevo 4. zápis zhora:

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/6566/?strana=8

Potvrzuji, že Hoškovi jsou v Mohelně odjakživa - i ti jsou mí předci. Takže kmotři musí být ze strany manželky Františka, která z Mohelna pocházela (dle zápisu sňatku). Zde nám tedy vodítko nepomůže.
Martin Hamřík
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte srp 22, 2017 23:50
Oblast pátrání: Hamřík - Horní Rozsíčka, Blažkov, Bukov, Bosonohy, Ostrov, Níhov, Padochov, Žďárec, Vratislávka a další...
Jaroš - Bohunice, Bosonohy
Kovářík - Zakřany, Zbýšov
Sladký - Tasov, Mohelno, Březka, Neslovice, Zakřany, Zbýšov, Náměšť n. Oslavou, a další...
Šváb - Olomučany, Kunštát

Re: Přímení jako zkratka?

Příspěvekod Zora » pát dub 13, 2018 14:48

OK, jdu pátrat.

Všiml jste si , že pod svatbou Buriana a jeho manželky Johanny, dcera po+ Mathiasovi Nováčkovi, je zřejmě - pravděpodobně svatba i její ovdovělé matky?
Mezi svědky u bou svateb jsou stejní - je Thomas Nováček, Tischler - mohl to být člen cechu, který přivedl jako kandidáta na ženicha některého z kolegů - bohužel tedy asi z okolí... ale radši to projdu...
.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přímení jako zkratka?

Příspěvekod Zora » pát dub 13, 2018 16:14

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=144

Tady jsem našla Františka v roce 1781, 1. v octobr., z obce Zhoř... farnost Tasov

Uvidíme, jestli se podaří někde v okolí dohledat další potenciální předky Františky, potom se musí zjistit, zda nemřel, nebo se neoženil jinde... Docela zdlouhavá práce...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přímení jako zkratka?

Příspěvekod Martin Hamřík » pát dub 13, 2018 16:21

Zoro, moc Vám děkuji za Váš čas!
zkusím to propátrat důkladněji, a snad už se na Buriany napojím :)

Jen bych se ještě rád zeptal, co je u Františka to druhé jméno na S?
Martin Hamřík
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte srp 22, 2017 23:50
Oblast pátrání: Hamřík - Horní Rozsíčka, Blažkov, Bukov, Bosonohy, Ostrov, Níhov, Padochov, Žďárec, Vratislávka a další...
Jaroš - Bohunice, Bosonohy
Kovářík - Zakřany, Zbýšov
Sladký - Tasov, Mohelno, Březka, Neslovice, Zakřany, Zbýšov, Náměšť n. Oslavou, a další...
Šváb - Olomučany, Kunštát

Re: Přímení jako zkratka?

Příspěvekod Zora » pát dub 13, 2018 16:34

Sefarinus - sv. františek Serafinus . viz
https://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_z_Assisi

pozor, zatím nemáte žádnou indicii, že jsem našla toho správného... chce to procházwet postupně farnosti ... což činím, ale ne vždy jsou viditelné výsledky.
:-)))

PS. kdysi mně učil p. ředitel Burian - ZDŠ v Ivančicích, moc ráda na něj vzpomínám... matyka a asi i od té doby mám matyku moc ráda (stejně jako fyziku a češtinu :-)
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků