Místo pochování, Třinec

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Místo pochování, Třinec

Příspěvekod Sitek Tomáš » stř dub 11, 2018 12:41

Dobrý den, potřeboval bych poradit. Rád bych zjistil, kde byl pochován můj prapradědeček. Vím, žil v Třinci a zemřel v roce 1912. U zápisu úmrtí bohužel není napsáno, kde byl pochován, nicméně v žádné hřbitovní knize v Třinci zapsán není. Jeho rodiče však žili v Horním Žukově (a i on se zde narodil), je tedy možné, že jej pohřbili tam? Přece jenom je to přes 10 km. Kremace se tehdy ještě nedělala, někde tedy zapsán být musí, ne? Jeho manželka se znovu provdala a odstěhovala desítky kilometrů jinam, takže s ní určitě pohřben není.
Mnohokrát děkuji, Sitek
Uživatelský avatar
Sitek Tomáš
 
Příspěvky: 42
Registrován: sob čer 04, 2016 16:54

Re: Místo pochování, Třinec

Příspěvekod djrene » sob dub 14, 2018 15:13

Odkud máte záznam o umrtí?
djrene
 
Příspěvky: 65
Registrován: stř bře 15, 2017 8:37
Oblast pátrání: Třinec,Cisownica PL, Ustron PL, Horná Lehota SK, Babin SK

Re: Místo pochování, Třinec

Příspěvekod Zora » sob dub 14, 2018 16:35

Sitek Tomáš píše:Dobrý den, potřeboval bych poradit. Rád bych zjistil, kde byl pochován můj prapradědeček. Vím, žil v Třinci a zemřel v roce 1912. U zápisu úmrtí bohužel není napsáno, kde byl pochován, nicméně v žádné hřbitovní knize v Třinci zapsán není. Jeho rodiče však žili v Horním Žukově (a i on se zde narodil), je tedy možné, že jej pohřbili tam? Přece jenom je to přes 10 km. Kremace se tehdy ještě nedělala, někde tedy zapsán být musí, ne? Jeho manželka se znovu provdala a odstěhovala desítky kilometrů jinam, takže s ní určitě pohřben není.
Mnohokrát děkuji, Sitek


Já jen doplňuji všeobecnou informaci, že k převezení těla zemřelého muselo být povolení a to většinou v této době už v matriční knize Z vidím zapsané. Je ale možné, že platí - jiný kraj, jiný mrav.
Zkuste se podívat na okolní zápisy, zda je tam povolení k převozu (za účelem pohřbení jinde ) vepsáno.
Pokud tyto zápisy objevíte, pak musel být Váš zemřelý pochován na hřbitově příslušném k této knize zemřelých .
Ještě upozorňuji na vyznání, to nepíšete, ve Vámi zmiňované době mohlo docházet k pohřbům evangelíků na příslušném evang. hřbitově, ale neznám místní poměry.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Místo pochování, Třinec

Příspěvekod Sitek Tomáš » sob dub 14, 2018 19:38

Úmrtí mám opravdu z knihy zemřelých, bohužel ještě není naskenovaná a tak mám jen fotografii daného řádku, tehdy jsem se o více nestaral. Vyznáním byl katolík, ačkoli pravděpodobně kvůli svatbě konvertoval z protestantismu. Jen jsem se chtěl ujistit, zda bylo běžné se se zemřelým táhnout tak daleko.
Uživatelský avatar
Sitek Tomáš
 
Příspěvky: 42
Registrován: sob čer 04, 2016 16:54

Re: Místo pochování, Třinec

Příspěvekod Zora » sob dub 14, 2018 19:45

Většinou se sním netáhli, ale nechali odvézt.
Ano, v té době to bylo běžné, tady třeba naše matrika , sice u nás byla nemocnice, ale jistě najdete i běžný zápis. Je jich tam více
např.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=1 převoz z Ivančic do Zbýšova
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=10 Převoz z Brna do Ivančic
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=21 Převoz z Ivančic do Dobřínka

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Místo pochování, Třinec

Příspěvekod djrene » sob dub 14, 2018 21:59

A datum pohřbu je uvedeno? Pro jistotu se podívejte i do evangelické matriky je na netu.
djrene
 
Příspěvky: 65
Registrován: stř bře 15, 2017 8:37
Oblast pátrání: Třinec,Cisownica PL, Ustron PL, Horná Lehota SK, Babin SK


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků