VYŘEŠENO-Pohyb poddaných v Čechách, I. polovina 18. století

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO-Pohyb poddaných v Čechách, I. polovina 18. století

Příspěvekod Kiara » úte dub 10, 2018 23:49

Ve svém rodokmenu jsem se "zasekla". Nemohu najít rodinu svého pra-předka, která žila na Písecku, poslední prokazatelný zápis mám u Hynka-Ignatiuse Kafky, který se ženil 16.2.1800 na faře v Čížové, v době sňatku mu bylo zhruba 25 roků a bydlel v Borešnici. Povoláním byl pastýř, tzn. stěhovavé povolání.
Prohledala jsem bezvýsledně všechny matriky "okolo" a nic, nenašla jsem žádný zápis o narození tohoto člověka v přilehých lokalitách. Dotaz zní, zda je možné, aby takový člověk přišel do určité lokality zcela odjinud (z jiného panství, třeba i 40 km daleko) a zda takový přesun tehdejší poměry vůbec dovolovaly.
Děkuji moc za pomoc :)
Naposledy upravil Kiara dne stř dub 11, 2018 20:19, celkově upraveno 1
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Pohyb poddaných v Čechách, I. polovina 18. století

Příspěvekod kolsi » stř dub 11, 2018 8:52

Ano, je to možné. U ovčáků/pastýřů mám takových případů v rodokmenu dost. Zcela běžná situace je, že se rodičům každé dítě narodí v jiné vesnici na panství, rodina pak zmizí a objeví se klidně 30 km úplně jiným směrem na jiném panství.

Při hledání většinou vyhledám všechny děti daných rodičů, příp. ještě i děti těch dětí a doufám, že třeba někde bude zmínka. Když není, tak už nezbývá než prohledávat fary v okolí postupně ve větší a větší vzdálenosti.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Pohyb poddaných v Čechách, I. polovina 18. století

Příspěvekod Kiara » stř dub 11, 2018 20:18

kolsi píše:Ano, je to možné. U ovčáků/pastýřů mám takových případů v rodokmenu dost. Zcela běžná situace je, že se rodičům každé dítě narodí v jiné vesnici na panství, rodina pak zmizí a objeví se klidně 30 km úplně jiným směrem na jiném panství.

Při hledání většinou vyhledám všechny děti daných rodičů, příp. ještě i děti těch dětí a doufám, že třeba někde bude zmínka. Když není, tak už nezbývá než prohledávat fary v okolí postupně ve větší a větší vzdálenosti.

Ano, asi to tak bude. Bohužel, konkrétně tato větev rodokmenu je hodně "neposedná" a potomci tohoto páru se často stěhovali, ovšem zatím v rámci Písecka a Strakonicka. Zdá se, že Hynek-Ignatius Kafka přišel do Borešnice z úplně jiné lokality, nežli je Písecko a Strakonicko a právě jste mi potvrdil moje obavy, že budu muset hledat mimo tehdejší drhovelské panství, kam tyto lokality spadaly :( Nicméně děkuji za pomoc ...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků