Česko - polská svatba

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Česko - polská svatba

Příspěvekod tamarix » úte dub 10, 2018 21:43

Dobrý den, můj první dotaz zde. Po letech jsem se opět pustila do pátrání, takže se zde budu asi vyskytovat častěji. Předem děkuji za trpělivost. Moje praprababička se narodila v Polsku (Kazimierz 24/25 u Krakova (Halič) a vzala si mého prapradědečka, který pocházel z Berouna, kde poté také společně žili. Bohužel se mi v berounských matrikách nedaří dohledat údaj o jejich svatbě. Pokud bych předpokládala, že měli svatbu v Polsku, musí se i tento sňatek následovně zanést do české matriky? Dále bych chtěla požádat někoho se zkušeností z polskými matrikami. Našla jsem moc hezký odkaz: http://www.szukajwarchiwach.pl/search?q ... pra&order= , ale bohužel se moc nevyznám v tom členění, resp. pod kterým údajem o Kazimeirzu mám hledat. Mockrát děkuji! Tereza
tamarix
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte dub 10, 2018 21:22
Oblast pátrání: Hořovicko, Berounsko

Re: Česko - polská svatba

Příspěvekod Kiara » úte dub 10, 2018 23:16

Dobrý večer,
zadala jste sem příliš málo indicií na to, aby Vám mohl někdo konkrétně odpovědět. Dost důležité je například datum narození praprarodičů, abychom alespoň vzdáleně věděli, v jaké době vlastně žili a dost podstatnou roli hraje i vyznání Vaší praprababičky, abyste věděla, ve kterých matrikách máte hledat (římskokatolické, řeckokatolické, evangelické nebo židovské). Co se týče Kazimierze, od 14. do 19. století byla samostatným městem na kraji Krakova. V současnosti se jedná přímo o čtvrť v samotném Krakově, kde je na mapě zakresleno hned několik kostelů a synagog a bez bližší znalosti o konkrétním místu narození, jakož i náboženství Vaší praprababičky byste hledala pouze příslovečnou jehlu v kupce sena. Bez podrobnějších údajů o Vaší praprababičce se bohužel při pátrání z místa nepohnete :(
Na Váš dotaz "Pokud bych předpokládala, že měli svatbu v Polsku, musí se i tento sňatek následovně zanést do české matriky?" jen podotýkám, že zase záleží na době, ve které Vaši předkové žili a na matrikáři, který příslušné matriky vedl. Setkala jsem se s matrikami, do kterých pan farář poctivě zapisoval při křtu dítěte i datum a místo odddavků jeho rodičů (jednalo se o dobu řádově 1880-1897), avšak setkala jsem se i s matrikami, kde se toto nedělalo.
K Vašemu odkazu na vyhledávací polský portál mohu sdělit, že zde je třeba přesně vědět, CO hledáte, neboť na zadané heslo "Kazimierz" Vám systém vyplivne 8 stran po 15ti výsledcích, kterými se musíte postupně prokousat, což je práce tak na měsíc :D Znovu opakuji, bez bližších údajů o hledaném tudy cesta fakt nepovede ...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Česko - polská svatba

Příspěvekod tamarix » stř dub 11, 2018 8:47

]Mockrát Vám děkuji za vyčerpávající odpověď. Pro upřesnění dodávám, že dcera polské praprababičky (moje prababička) se narodila v roce 1892, takže ona +/- 20 let zpátky a rodina je (římsko)katolického vyznání. Teoreticky by se snad dalo odpíchnout od té adresy Kazimierz 24/25 a nejbližšího kostela tam, ale to už bude dnes pravděpodobně všechno jinak. V tom polském odkazu moc nerozumím tomu "community" a vůbec celkovému členění těch matrik.

No, aby toho nebylo málo, tak zápis u narození její dcery vypadá zvláštně, viz obrázek. Znamená to, že tam není uveden její otec, ale jen matka a její rodiče? Ještě jsem se s tím nesetkala, i když shodou okolností je to i v zápise narozeného na dalším řádku.

vystrizek.jpg
vystrizek.jpg (18.61 KiB) Zobrazeno 1274 krát
tamarix
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte dub 10, 2018 21:22
Oblast pátrání: Hořovicko, Berounsko

Re: Česko - polská svatba

Příspěvekod Zora » stř dub 11, 2018 8:55

Klasický zápis nemanželského dítěte. U svobodné (neprovdané) matky byli uváděni rodiče, aby bylo zřetelné, kdo v případě nutnosti by měl pečovat o dítě. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Česko - polská svatba

Příspěvekod tamarix » stř dub 11, 2018 14:54

Paní Zoro, děkuji Vám za potvrzení mé doměnky. Raději jsem se zeptala, byť se to zdá logické. No, alespoň mi odpadá část pátrání, pokud tedy v polských matrikách nebude nějaká poznámka "pod čarou"..

Právě, že na základě odkazu http://www.szukajwarchiwach.pl/search?q ... pra&order= jsem se domnívala, že Kazimier naskenovaný je, ale je to nějak složitě rozdělené na víc částí.. No, zkusím se tím prokousat nebo vyhledám někoho s podobnou zkušeností.
tamarix
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte dub 10, 2018 21:22
Oblast pátrání: Hořovicko, Berounsko

Re: Česko - polská svatba

Příspěvekod Kiara » stř dub 11, 2018 19:35

Tamarix, pokud se jednalo o nemanželské dítě, u kterého nebyl do matričního zápisu při křtu uveden otec, polské a české matriky budou vypadat naprosto stejně: datum narození/křtu, jméno dítěte, otec neuveden, jméno matky a jména matčiných rodičů, jakož i kmotrů. Žádnou poznámku pod čarou tam bohužel nenajdete.
Zkušenosti s hledáním v polských matrikách mám, neboť moji předkové pocházeli z Haliče, konkrétně z okolí Przemyślu. Bohužel jsem na začátku svého pátrání vůbec netušila, že nebyli římskokatolického, nýbrž řeckokatolického vyznání :D což je při hledání v matrikách dost zásadní údaj. Proto jsem se Vás na to také ze začátku ptala, protože v těchto končinách Polska na tento problém s odlišným vyznáním můžete snadno narazit. Při svém pátrání se mi podařilo zpracovat pouze jednu větev příbuzných, protože druhá větev příbuzných pocházela zřejmě z jiné lokality a i tak matriční záznamy nejsou úplné, protože mnoho polských matričních knih zatím ještě není naskenováno.
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Česko - polská svatba

Příspěvekod Kiara » stř dub 11, 2018 19:39

Monika píše:Podle mě matriky pro Kazimierz (dnes součást Krakova) ještě nejsou online a ani nejsou zahrnuté do inventáře (tam ale stále ještě není všechno, co je v archivech) - viz: http://szukajwarchiwach.pl/search?q=Kaz ... pra&order= Na tom odkaze jsem omezila hledání jedním z možných způsobů - přidání Kraków do vyhledávání (protože to nejspíš mohlo být v popisu) a filtrování jen matrik.

Další velká várka skenů by teoreticky měla být přidána někdy v druhé polovině dubna, proto doporučuji na tento odkaz (nedá-li vám Kiara lepší) kliknout až tak ke konci měsíce nebo na počátku května. Třeba tam už něco bude. ;)

Moniko, lepší odkaz bohužel nedám :D ze stejného portálu jsem vyhledávala i já ...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Česko - polská svatba

Příspěvekod Kiara » čtv dub 12, 2018 21:15

Monika píše:Kiara: To je dobré :D Jedna větev mých předků je kousek od Rzeszowa směrem na Przemyśl. To si můžeme asi trochu zanotovat, jak se hledá, když ještě nejsou naskenované vesnice hned vedle, které nutně potřebujete. ;)

Jinak jsem myslela, jestli spíš byste třeba nevěděla, jak lépe poskládat vyhledávací filtr. Okolí Krakova neumím, proto jsem nechtěla zadávat filtr na konkrétní archivy - nevím, zda by matriky třeba nebyly někde vedle, kdybych zadala jen Krakov a jeho pobočky. Zatím alespoň předpokládám, že v popisu by se slovo Kraków vyskytlo. I když můžu se mýlit.

Já jsem musela používat Google překladač stránek, abych lépe pochopila, jak portál funguje a stejně jsem se spíš na těchto stránkách pohybovala metodou pokus-omyl :D Teď jsem zkoušela na tomto portálu chvilku hledat, takže tamarix může zkusit tento link: http://www.szukajwarchiwach.pl/35/1836/0/2.4#tabJednostki Jedná se o druhopisové knihy narození, manželství a úmrtí, uspořádané do tabulky.
Výstřižek.PNG

Number of scans znamená počet skenů, čiliže pokud je v tomto řádku nějaká číslice, znamená to, že je matriční kniha naskenována a lze ji prohlížet. Pokud je v řádku "Number of scans" nula, matriční kniha naskenována není. "Księga urodzeń, małżeństw i zgonów" znamená "Kniha narození, manželství a úmrtí".
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků