Civilní matriky Vídeň

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Civilní matriky Vídeň

Příspěvekod Strejcová » pon dub 09, 2018 12:11

Dobrý den, prosím neví někdo ,kde hledat civilní matriky Vídeň po r.1900? Děkuji.
Strejcová
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned kvě 22, 2016 8:13

Re: Civilní matriky Vídeň

Příspěvekod chasanar » pát dub 13, 2018 10:44

Nevím, jestli Vám tohle pomůže, mě to poslala Zora :-); odkaz na matriky: http://icar-us.eu/cooperation/online-portals
Odkaz na moji otázku: viewtopic.php?f=33&t=38259#p174843/matricula/, M.F.
chasanar
 
Příspěvky: 491
Registrován: pon říj 15, 2012 13:52
Oblast pátrání: Klatovsko,Plzeňsko

Re: Civilní matriky Vídeň

Příspěvekod Zora » pát dub 13, 2018 10:58

chasanar píše:Nevím, jestli Vám tohle pomůže, mě to poslala Zora :-); odkaz na matriky: http://icar-us.eu/cooperation/online-portals
Odkaz na moji otázku: viewtopic.php?f=33&t=38259#p174843/matricula/, M.F.


To asi nepomůže
pro Vídeň tam vidím pouze katolické a evangelické matriky

http://data.matricula-online.eu/de/oesterreich/

566Wien, rk. Erzdiözese (östl. Niederösterreich und Wien)
1Wien, ev. Diözese A.B.
1Wien, ev. Kirche H.B.

Zatím jsem na civilní matriky online nikde nenarazila - to neznamená, že třeba někde nejsou. Zkusím se ale zeptat, mějte trpělivost.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Civilní matriky Vídeň

Příspěvekod sanssouci » pát dub 13, 2018 13:08

Index narození a oddání pro Vídeň se najde na internetové stránce:

https://www.genteam.at/index.php

Najde se to na levé straně pod „Wien“ a potom pod „Zivilgeburten“ a „Ziviltrauungen“.

Dále tady: http://www.crarc.findbuch.net/php/main.php?ar_id=3738

A také: www.matricula.at Asi všude tam, kde se na konci slova najde ...spital
nebo Krankenhaus.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Civilní matriky Vídeň

Příspěvekod zeter » pát dub 13, 2018 13:58

to na Genteam ovšem jsou jen zlomky, resp. značně nekompletní počátky digitalizace - oba indexy jsou omezené roky 1869 and 1900.

matricula na staré adrese už nefunguje, nová je
http://data.matricula-online.eu/en/
a samostatné civilní knihy tam rozhodně zatím digitalizované nejsou, i u např. Všeobecné nemocnice je to pod farou a dost bych pochyboval, že by neměli samostatnou civilní matriku.

edit - pardon, přehlédl jsem se, na genteam je ten index civilních sňatků 1870 and 1919

na Crossborderarchives žádné civilní matriky nevidím, jen vojenské (mimo katolických, co jsou i na Matricule)
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Civilní matriky Vídeň

Příspěvekod Zora » pát dub 13, 2018 14:24

Strejcová píše:Dobrý den, prosím neví někdo ,kde hledat civilní matriky Vídeň po r.1900? Děkuji.

Jak vidíte, Vaše otázka není jednoduchá :-)
Co přesně hledáte?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Civilní matriky Vídeň

Příspěvekod Strejcová » sob dub 14, 2018 10:40

Dobrý den ,hledám a stále se mně nedaří nic zjistit:
Alžběta Laderová * 1.12.1891 Velenka/okr.Nymburk,vím jen: r.1910 vystoupila z katolické církve ve Vídni V./Margareten/. Příjmení v matrikách někdy zapisováno Ladr,Ládr,dokonce Lodr,Ladra.
Znovu prohledám evang.matriky a nemocnice a špitály,jestli neměla ve Vídni nemanželské dítě a jestli nezemřela..Stále přemýšlím,proč vystoupila/sňatek?/

Rodiče již neměla a oba bratři-katolíci- žily také ve Vídni.Bratr František-můj předek- zemřel ve Vídni r.1918,syn Josef - 4 letý i vdova z Vídně odešli a více se nestýkali.Bratr Alois/ženatý / v roce 1920 bydlí ve Vídni XVI ul.Kreitnergasse 35 a bydlí zde ještě roku 1938 i s rodinou.Ani o nich dále více po r.1938 nevím .
Děda Josef -syn Františka -o Alžbětě ani Aloisovi Laderových nic nevěděl,ani o jiných předcích ,vše jsem zjistila sestavováním rodokmenu až po jeho úmrtí.
Strejcová
Strejcová
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned kvě 22, 2016 8:13

Re: Civilní matriky Vídeň

Příspěvekod Zora » sob dub 14, 2018 12:20

Položila jsem otázku rakouské kolegyni

Zde je odpověď
Ich habe jetzt nachgesehen, die zivilen Matriken sind nicht online. Man könnte sie bei einer Magistratsabteilung erfragen. https://www.wien.gv.at/kultur/archiv/nu ... sonen.html
Bis jetzt habe ich da noch nie gesucht, daher kann ich dazu nicht sehr viel sagen.

Kontrolovala jsem, opravdu nejsou civilní matriky online
Snad by se dalo kontaktovat magistrátní oddělení viz kontakt.
Bohužel kolegyně sama nikdy nic takového nepotřebovala. takže o tom víc nemůže říct.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Civilní matriky Vídeň

Příspěvekod Zora » sob dub 14, 2018 12:30

Strejcová píše:Dobrý den ,hledám a stále se mně nedaří nic zjistit:
Alžběta Laderová * 1.12.1891 Velenka/okr.Nymburk,vím jen: r.1910 vystoupila z katolické církve ve Vídni V./Margareten/. Příjmení v matrikách někdy zapisováno Ladr,Ládr,dokonce Lodr,Ladra.
Znovu prohledám evang.matriky a nemocnice a špitály,jestli neměla ve Vídni nemanželské dítě a jestli nezemřela..Stále přemýšlím,proč vystoupila/sňatek?/

Rodiče již neměla a oba bratři-katolíci- žily také ve Vídni.Bratr František-můj předek- zemřel ve Vídni r.1918,syn Josef - 4 letý i vdova z Vídně odešli a více se nestýkali.Bratr Alois/ženatý / v roce 1920 bydlí ve Vídni XVI ul.Kreitnergasse 35 a bydlí zde ještě roku 1938 i s rodinou.Ani o nich dále více po r.1938 nevím .
Děda Josef -syn Františka -o Alžbětě ani Aloisovi Laderových nic nevěděl,ani o jiných předcích ,vše jsem zjistila sestavováním rodokmenu až po jeho úmrtí.
Strejcová

Nejpravděpodobnější je sňatek. Spíše přestoupila k evangelické víře, neb budoucí manžel si to přál.
Méně pravděpodobný je přestup k židovské víře, - to se nedělo často, spíš výjimečně.
Pokud by chtěla uzavřít civilní sňatek, na to nemusela složitě vystupovat z církve, jedině snad, že by budoucí manžel na tom trval, v roce 1910 je to méně pravděpodobné.
Civilní sňatky se děly, ale spíše proto, že jeden (nebo oba) z manželů byl civilně rozvedený, nebo manželé byli rozdílné víry a chtěli si ji ponechat. U civilních sňatků v té době třeba z Brna se zapisovalo vyznání...
Zkuste se podívat, zda byste nenašla příjmení na vídeňských hřbitovech.
https://www.friedhoefewien.at/eportal2/
lader tam je, další varianty jsem nehledala.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Civilní matriky Vídeň

Příspěvekod Strejcová » ned dub 15, 2018 8:24

Děkuji všem za odkazy,kde hledat,snad se na mě "usměje" štěstí .
Strejcová
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned kvě 22, 2016 8:13

Re: Civilní matriky Vídeň

Příspěvekod sanssouci » ned dub 15, 2018 9:32

U www.genteam.at jsem našel Franz Ladra, narozen 23.8.1882 v Ratenic, Schuhmachergehilfe. Oženil se 28.10.1907 s M. Pocházkovou nebo Procházkaová.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Civilní matriky Vídeň

Příspěvekod ivZ » úte kvě 15, 2018 6:27

Ve Vídni jsem hledala asi před dvěma roky a matrik tam moc k mání nebylo (nebo jsem je neuměla vyhledat).

Našla jsem ale Das „Österreichische Biographische Lexikon 1815–1950“,
v němž najdete stručné biografie i méně známých osobností.

Ve Vídeňské digitální knihovně jsem „objevila“ Adolph Lehmann's Adreß–Buch (1859–1942),
v němž najdete jmenný seznam, seznam ulic a úřadů, později i inzerátů, některých provozoven apod.

Jestli někoho zajímají i další informace o životě ve Vidni, doporučuji projít si odkazy z levého sloupce
(např. 1. světová válka, staré plány Vídně, další adresáře, ale i řada věcí ke stažení).

Některé informace (např. úmrtní oznámení apod.) lze dohledat
v historických novinách a časopisech online (1689–1947; něco až do roku 1949).
ivZ
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte kvě 15, 2018 4:35
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Tábor, Jižní Čechy, Praha; Morava: Bezděčí u Trnávky, Městečko Trnávka, možná Litovel, Uničov, Brno

(Pravděpodobně i další místa → teprve začínám, vlastně ani pořádně nevím, jak začít.)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků