VYŘEŠENO Úmrtí v 95 letech?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Úmrtí v 95 letech?

Příspěvekod Koorca » ned dub 01, 2018 0:32

Ahoj,vím,ze v soucasne dobe nic tak neobvyklého,ale je možné,ze se muj predek podle matriky dozil tohoto věku (95 let)?Smrt rok 1849 ,na podobnou cifru sem u nikoho jiného nenarazila...
Ještě mě trápí jedna věc,jak moc muzu brat za stoprocentní uvedeny vek (nemyslim rok) zesnuleho zapsaný v matrice?U jednoho konkrétního predka mi diky veku zesnuleho zapsaneho v matrice nesedí rok narozeni( 2roky odchylka) predem moc děkuji všem!
Naposledy upravil Koorca dne čtv dub 05, 2018 21:08, celkově upraveno 1
Koorca
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob bře 31, 2018 23:56
Oblast pátrání: Choryně

Re: Úmrtí v 95 letech?

Příspěvekod Zora » ned dub 01, 2018 7:53

Já bych jen doplnila Moniku, že v případech dlouhověkosti se mohl během života později zemřelé osoby změnit rozsah farnosti, nebo bylo započato se psaním záznamů do nových knih. V případě úmrtí se pak opravdu těžko dohledával správný věk, knihy nebyly k dispozici, a na určení věku vlastně tolik nezáleželo.
Těch deset let je opravdu možných, určovalo se podle věku dětí, manželky ( někdy měl i o hodně mladší poslední manželku), podle toho, že třeba působil jako voják v nějaké bitvě (v mládí), někdy i podle toho, co zemřelý vyprávěl za historky v hospodě - Pamatoval třeba velkou vodu, nebo zimu s velkými mrazy...
Když nebyl doklad - rodný list nebo jiný srovnatelný, tak se nějak vyjádřila rodina, sousedé, ...prostě "odborný" odhad.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úmrtí v 95 letech?

Příspěvekod zeter » ned dub 01, 2018 9:38

Já bych ještě doplnil, že docela často narážím na chybu 10 let, což může být dáno jednoduše tím, že to zapisovatel v rychlosti špatně odečetl - seknout se o desítku zejména při počítání přes deset a přes zlom století je snadné.
A typický zdroj chyb je i ten, že zapisovatel dohledal v matrice nějkého jmenovce a použil k odečtu jeho datum narození (takže je potřeba dávat pozor i u takových těch zápisů, kde je uvedeno x let, y měsíců a z dní, protože i ty můžou být blbě.
Spoléhat na chybu by ale bylo chybou :-)
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Úmrtí v 95 letech?

Příspěvekod Koorca » ned dub 01, 2018 14:05

uf :roll: moc Vám děkuji za reakce:)!
Naposledy upravil Koorca dne ned dub 01, 2018 14:13, celkově upraveno 1
Koorca
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob bře 31, 2018 23:56
Oblast pátrání: Choryně

Re: Úmrtí v 95 letech?

Příspěvekod Koorca » ned dub 01, 2018 14:13

v tomto konkretnim případě se jedná o ženu,pokud by vek 95 seděl,byla by o dost starsi nez manžel,pokud se jedna o chybu,vse by sedělo... budu brát v potaz nepresnost,jelikoz jsem za celou dobu pátrání v matrikach na takovy vek u nikoho nenarazila...děkuji;)
Koorca
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob bře 31, 2018 23:56
Oblast pátrání: Choryně

Re: Úmrtí v 95 letech?

Příspěvekod pesovirodkm » čtv dub 05, 2018 5:33

Koorca píše:Ahoj,vím,ze v soucasne dobe nic tak neobvyklého,ale je možné,ze se muj predek podle matriky dozil tohoto věku (95 let)?Smrt rok 1849 ,na podobnou cifru sem u nikoho jiného nenarazila...
Ještě mě trápí jedna věc,jak moc muzu brat za stoprocentní uvedeny vek (nemyslim rok) zesnuleho zapsaný v matrice?U jednoho konkrétního predka mi diky veku zesnuleho zapsaneho v matrice nesedí rok narozeni( 2roky odchylka) predem moc děkuji všem!

Takový věk je možný v jakékoliv době. Co roste, je průměrný věk, a to díky téměř nulovému novorozeneckému úmrtí a díky eliminaci TBC, zápalu plic a podobných nemocí, které lze zatím léčit antibiotiky. Věk dožití člověka po odečtení těchto faktorů se ale víceméně nemění. Mimochodem, 95 let je neobvyklý věk i v dnešní době - drtivá většina populace zemře mezi 70-80 lety, muži spíš blíže 70, ženy spíše okolo 80. Kuřáci a manuálně pracující často i pod 70. Oficiálně udávaný průměrný věk 78 let je blbost (to by se musela výrazně přes 80 let dožít většina populace), musí se jednat o nějakou zkreslenou statistiku po odečtení kdovíčeho - stačí se podívat na vývěsní skříně, kde visí parte, a nad 80 let je tam málokdo.
Ani moderní lékařství není schopné zabránit kardiovaskulárním onemocněním a rakovině, což jsou nejčastější příčiny úmrtí. Věk nad 90 let je velmi vzácný, byť většina z nás v rodině nějakého devadesátníka má - tak tomu bylo ale i dříve.

Druhá část dotazu již byla zodpovězena - věk v matrikách je obvykle velmi nepřesný, neboť bývá zapisován na základě vzpomínek žijících příbuzných. Ty bývají často dost zkreslené - např. moje babička vždycky vykládala, jak její tatínek zemřel ve 40 letech na zápal plic. Teprve pátrání v matrikách odhalilo, že nezemřel ve 40, ale v 52 letech a to na srdeční výduť, zatímco na zápal plic zemřel o rok dříve ve stejném domě její děda.
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04

Re: VYŘEŠENO Úmrtí v 95 letech?

Příspěvekod hozacwa » sob dub 07, 2018 16:34

Kdysi jsem při hledání v matrice našel u jedné osoby (nikoliv svého předka) uvedeno úmrtí ve věku 105 let.
Dal jsem si tu práci, a opravdu jsem našel datum jeho narození a věk odpovídal. A nebyl to ojedinělý případ, věk od 90 do 98 bývá častěji, než by se čekalo.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: VYŘEŠENO Úmrtí v 95 letech?

Příspěvekod zeter » sob dub 07, 2018 17:04

pesovirodkm - metodika výpočtu průměrného věku bude jistě dostupná na stránkách ČSÚ, spolu s jinými ukazateli, které se používají (střední délka života, předpokládaná doba dožití a podobně); ovšem domnívat se, že nahodilým vzorkováním tak omezeného zdroje informací jako jsou parte získáte nějaká relevantní data, kterými byste mohl posuzovat statistiky, je hodně odvážné.
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: VYŘEŠENO Úmrtí v 95 letech?

Příspěvekod Zora » sob dub 07, 2018 17:19

Už to tady někdy proběhlo,
osobně mám pocit, že jsou statistiky zkreslovány úmrtími dětí...
Nikde jsem nenašla třeba průměrný věk v jakémkoliv období u dospělých, tedy průměrný věk osob, které dosáhly např. 18 let nbebo 15 let , nebo snad i 24 roků.... tedy tak, aby ze statistiky vypadla data zemřelých dětí.

Např., zde:
Podle jeho slov byl v roce 1900 průměrný věk 55 let, v roce 1935 byl 60 let, v roce 1980 už 72 let a v roce 2005, což jsou poslední celosvětová čísla, byl průměrný věk, kterého se lidé dožívají, 78 let. Podle předběžných údajů je nyní tento věk asi 80 let.

„Na začátku století za prodloužením lidského života stálo snížení kojenecké úmrtnosti a léčba infekcí, takže se přestalo umírat na mor, tyfus, tuberkulózu apod.
https://www.novinky.cz/zena/zdravi/2312 ... 5-let.html

Asi by to chtělo nějakou statistiku - graf - rozložení - kolik osob umírá v jakém věku za určité období...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úmrtí v 95 letech?

Příspěvekod Entita » pon črc 16, 2018 10:36

zeter píše:Já bych ještě doplnil, že docela často narážím na chybu 10 let, což může být dáno jednoduše tím, že to zapisovatel v rychlosti špatně odečetl - seknout se o desítku zejména při počítání přes deset a přes zlom století je snadné.
A typický zdroj chyb je i ten, že zapisovatel dohledal v matrice nějkého jmenovce a použil k odečtu jeho datum narození (takže je potřeba dávat pozor i u takových těch zápisů, kde je uvedeno x let, y měsíců a z dní, protože i ty můžou být blbě.
Spoléhat na chybu by ale bylo chybou :-)


Musím oživit staré téma, protože díky citovanému příspěvku, za který jménem možná i ostatních méně zkušených hledačů opravdu obrovský dík, se mi podařilo najít předka, který mému úsilí odolával nezdolně celý půlrok. Donutil mě projet mnoho okolních farností, detailně nastudovat místopis, zjistit, kde všude se hledané příjmení vyskytuje v "hnízdech", ale nic nevedlo k výsledku, i když jsem (z mého málo zkušeného pohledu) hledala ve větším rozptylu cca 7 let plus i mínus (a že je to v těch starých zápisech dřina). Přesných kulatých 10 mě ovšem nenapadlo a bylo to PŘESNĚ TAK, farář se zřejmě upočetl přes desítku. (Ten mě tedy prohnal :lol: )

Jsem ráda, že mě napadlo tu vyhledávat a že jsem na tento napsaný příspěvek narazila, nebýt toho, už bych jen bezmocně čekala na první možnost dovolené, abych se pokusila pokořit gruntovnice na Chodovci. To bude ovšem o hodně náročnější, až k tomu jednou (bez tlaku na nalezení stopy k hledanému předkovi) dojde. Mám velkou radost, díky vám všem za to, co vše tu sdílíte.
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: VYŘEŠENO Úmrtí v 95 letech?

Příspěvekod royt » pon črc 16, 2018 10:54

hozacwa píše:Kdysi jsem při hledání v matrice našel u jedné osoby (nikoliv svého předka) uvedeno úmrtí ve věku 105 let.
Dal jsem si tu práci, a opravdu jsem našel datum jeho narození a věk odpovídal. A nebyl to ojedinělý případ, věk od 90 do 98 bývá častěji, než by se čekalo.


Našel jsem stejný věk úmrtí, ale zjistil jsem, že vzali datum narození otce zesnulého (stejná jména rodičů,stejné místo narození).Ve skutečnosti mu bylo 79 let.
royt
 
Příspěvky: 787
Registrován: sob kvě 12, 2012 13:08
Bydliště: Neratovice
Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,

Re: VYŘEŠENO Úmrtí v 95 letech?

Příspěvekod janpechacek » pon črc 16, 2018 15:43

Jen si dovolím doplnit základní literaturu a tou je příručka Dějiny obyvatelstva českých zemí (kol. autorů, 1. vyd. 1996). Tam se lze seznámit zevrubněji s demografickými poměry v minulosti. Jak již bylo zmíněno, lidé se vysokého věku dožívali i dříve, jen jich nebylo tolik. Chyb v počtech a hrubých odhadů bylo nepoměrně více.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 4 návštevníků