Šedesátiletá nevěsta?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Šedesátiletá nevěsta?

Příspěvekod silvava » úte bře 27, 2018 20:20

Dobrý den,
při hledání předků jsem našla záznam, kdy si 60 letá svobodná Josefa Soldátová bere 46 letého vdovce, výminkáře Jana Peška. Trošku mě to překvapilo. Peníze ani chalupu neměla, malé děti taky neměl asi ani jeden... 60 let jí bylo určitě, našla jsem záznam o narození.
Nenapadá vás nějaký důvod? :-)
Je to zápis vlevo dole
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/10192/18#
Díky, Silva
silvava
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř bře 07, 2018 12:33
Oblast pátrání: Lounsko, Kladensko, Rakovnicko, Jičínsko, Písecko,

Re: Šedesátiletá nevěsta?

Příspěvekod Radix » úte bře 27, 2018 20:22

Láska kvete v každém věku.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Šedesátiletá nevěsta?

Příspěvekod Dagmar8 » stř bře 28, 2018 11:34

13 let rozdílu, to není nic až tak mimořádného
V rodokmenu mám svatbu, kdy si 22 letý vzal vdovu po svém mistrovi obuvnickém které bylo 42 let.
Když vdova zemřela, tak zřejmě aby si to vynahradil, oženil se ve svých 53 letech s dívkou které bylo 27 let.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Šedesátiletá nevěsta?

Příspěvekod Radix » stř bře 28, 2018 12:31

Francouzský prezidentský pár, rozdíl 25 let.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Šedesátiletá nevěsta?

Příspěvekod silvava » stř bře 28, 2018 13:22

Děkuju za odpovědi. Dneska by mě to nepřekvapilo, ale v roce 1880 ano :-).
Třeba to byla láska, nebo se Josefa potřebovala odstěhovat z chalupy, kde sloužila...
silvava
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř bře 07, 2018 12:33
Oblast pátrání: Lounsko, Kladensko, Rakovnicko, Jičínsko, Písecko,

Re: Šedesátiletá nevěsta?

Příspěvekod silvava » stř bře 28, 2018 13:30

Tak jsem se ještě podívala na záznamy ze sčítání a vypadá to, že ten Jan Pešek tam vychovával svoji vnučku (9 let), pak ovdověl a poté si vzal Josefu. Myslím, že mu měla pomoct pečovat o vnučku.
silvava
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř bře 07, 2018 12:33
Oblast pátrání: Lounsko, Kladensko, Rakovnicko, Jičínsko, Písecko,

Re: Šedesátiletá nevěsta?

Příspěvekod ZEL » čtv bře 29, 2018 9:02

Já bych v tom neviděla záhadu, v té době nebyly mužské single domácnosti, každý muž potřeboval ženu, aby mu vedla domácnost, manželku, matku, tchyni, sestru, dceru, snachu, děvečku... Pokud ovdověl a vnučka byla na vedení domácnosti příliš malá, tak se rychle oženil a vybíral z těch, které zrovna byly po ruce a bylo pro ně výhodné vzít si výměnkáře, což pro svobodnou šedesátiletou služebnou určitě bylo.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Šedesátiletá nevěsta?

Příspěvekod Zora » čtv bře 29, 2018 9:28

jeden muž z mé boční linie si jako 40letý bral vdovu 62 r.

(Poté, co ovdověl ve svých 61 letech, si vzal 39letou svobodnou dívku).

Manželství přinášelo mnohdy výhody, a to nejen finanční, ale především zaopatření. Nebyly životní pojistky, jesle, školka, družina :-))), ba ani domovy pro seniory... bylo třeba mít o sebe a děti postaráno.
Přesně, jak píše ZEL, někdo musel pečovat o domácnost, o dítě. Mnohdy také hrálo roli, zda bude nově uzavřené manželství obdařeno dětmi. (Vejměnek zcela jistě dostal onen ženich od svého syna (dcery), který ve stavení hospodařil a třeba měli i ve smlouvě ujednání o event. dětech výměnkáře...). Tady byla jistota, že se na výměnku další dítě nenarodí.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků