Čtení starých matrik

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Čtení starých matrik

Příspěvekod Ollynka88 » pon bře 26, 2018 20:10

Dobrý den,
jsem na tomto fóru nová. Pokud už tu tento dotaz nebo prosba byla, tak se omlouvám, ale v tuto chvíli procházet všechny příspěvky opravdu nemůžu. Chtěla bych jen požádat o pomoc. Již nějakou dobu se intenzivně věnuji stavbě rodokmenu mojí rodiny a spoustu informací jsem si samozřejmě dohledala díky digitalizovaným matrikám. Ovšem už nějaký čas jsem "zaseklá" v bodě, kdy už písmo bohužel nepřečtu. Ráda bych se zeptala, zda byste mi mohli poradit jak dál nebo resp. pokud by se mezi vámi nenašel někdo, kdo by mi mohl s přečtením pomoci. Chystala jsem se svoji tchyní do archivu v Zámrsku (také bádá), ale po dnešní odpovědi, kdy mi ne zkratce řekli, že se nevěnují nikomu osobně a že matriky jsou digitalizované a že se mám obrátit na genealogickou společnost, jsem opravdu v koncích.
Poradíte, prosím??
Naposledy upravil zedir dne pon bře 26, 2018 20:26, celkově upraveno 1
Důvod: Přesun do více odpovídající sekce.
Ollynka88
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon bře 26, 2018 20:03
Oblast pátrání: Východní Čechy - Moravany, Chroustovice a jejich okolí

Re: Čtení starých matrik

Příspěvekod zedir » pon bře 26, 2018 20:31

Dobrý den,

dotazy na rady pro čtení starých písem tu jen v nedávné době prošly dvakrát, než vše zbytečně opakovat, přikládám jen odkazy:

viewtopic.php?f=33&t=40519

viewtopic.php?f=16&t=40973

V každém případě vám jen doporučím záznamy, se kterými si nevíte rady, dávat postupně při splnění tamějších pravidel do Čtení, čímž se budete i skvěle učit a získáme tu také představu, o jakých písmech, rukopisech a jazycích se tu bavíme.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Čtení starých matrik

Příspěvekod BlackP » úte bře 27, 2018 12:37

Já osobně pokud narazím na nějaký záznam, který nepřečtu a vím, že by mě to mohlo na dlouhou chvíli zastavit, tak si zaplatím pomoc profíka (rozumějte někoho kdo se genealogií živí). Vše je jen o domluvě a pro ně je otázka pár okamžiků záznam rozlousknout.
BlackP
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv lis 09, 2017 21:39
Bydliště: Kamenice (JI)
Oblast pátrání: okolí Třebíče, VelkoMeziříčsko

Re: Čtení starých matrik

Příspěvekod Zora » úte bře 27, 2018 13:26

Ollynka88 píše:Dobrý den,
jsem na tomto fóru nová. Pokud už tu tento dotaz nebo prosba byla, tak se omlouvám, ale v tuto chvíli procházet všechny příspěvky opravdu nemůžu. Chtěla bych jen požádat o pomoc. Již nějakou dobu se intenzivně věnuji stavbě rodokmenu mojí rodiny a spoustu informací jsem si samozřejmě dohledala díky digitalizovaným matrikám. Ovšem už nějaký čas jsem "zaseklá" v bodě, kdy už písmo bohužel nepřečtu. Ráda bych se zeptala, zda byste mi mohli poradit jak dál nebo resp. pokud by se mezi vámi nenašel někdo, kdo by mi mohl s přečtením pomoci. Chystala jsem se svoji tchyní do archivu v Zámrsku (také bádá), ale po dnešní odpovědi, kdy mi ne zkratce řekli, že se nevěnují nikomu osobně a že matriky jsou digitalizované a že se mám obrátit na genealogickou společnost, jsem opravdu v koncích.
Poradíte, prosím??


Dobrý den,
hledáme (řečeno stručně) většinou tak, že k nalezenému dítěti hledáme svatbu jeho rodičů, pak hledáme narození otce (resp matky) .
Co se týká čitelnosti záznamů, zřejmě už nějaké zkušenosti máte, pokud jste se dostala dál do minulosti. Vše je zvládnutelné, všechno chce ale čas, trpělivost a občas pomocnou ruku. Můžete si ji samozřejmě zaplatit, jak "radí" kolega přede mnou, ale myslím si, že postupně porozumíte textu psaném v kurentu nebo méně čitelným zápisům.

Přečtěte si pravidla v sekci čtení, pochopíte, co potřebujeme znát, vědět k tomu, abychom Vám pomohli.
Pokud se pohybujete v Zámrsku, nelze přidávat odkazy na matriku, můžete ale vložit obrázek, nebo dát stránku s méně čitelným zápisem na nějaké úložiště a sem pouze odkaz na úložiště.
Myslím si, že mezi námi začínalo spoustu nadšených badatelů a z mnoha z nich se stali dobří genealogové. Dnes se věnují nejen svým předkům, ale zase na oplátku pomáhají těm, kteří začínají.
A mezi námi, není nad to, najít co nejvíce sám, posunovat se do minulosti a sama si objevovat, jak se předci jmenovali, ale především, jak žili, kde bydleli, co je živilo a jak byly jejich osudy. Tohle od žádného profíka nezískáte, mnohdy narazíte , bohužel i na dost podstatné chyby nebo nesprávné interpretace.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Čtení starých matrik

Příspěvekod Zora » úte bře 27, 2018 13:30

BlackP píše:Já osobně pokud narazím na nějaký záznam, který nepřečtu a vím, že by mě to mohlo na dlouhou chvíli zastavit, tak si zaplatím pomoc profíka (rozumějte někoho kdo se genealogií živí). Vše je jen o domluvě a pro ně je otázka pár okamžiků záznam rozlousknout.


Dobrý den,
myslím si, že i pro Vás je fórum přínosem,
viz
search.php?author_id=7749&sr=posts

Zřejmě ne všechny otázky kladete profíkům, třeba místopis...
určitě by uměli odpovědět i na Vaše dotazy kolem příslušnosti matrik nebo nedochovaných matričních zápisů.
Poprosím Vás ještě o doplnění slůvka VYŘEŠENO u dotazů, které jsme Vám zodpověděli.

Díky, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Čtení starých matrik

Příspěvekod Ollynka88 » stř bře 28, 2018 21:14

BlackP píše:Já osobně pokud narazím na nějaký záznam, který nepřečtu a vím, že by mě to mohlo na dlouhou chvíli zastavit, tak si zaplatím pomoc profíka (rozumějte někoho kdo se genealogií živí). Vše je jen o domluvě a pro ně je otázka pár okamžiků záznam rozlousknout.


dobrý den, mohli byste mi tedy poradit nějakého "osvědčeného profíka"?? na internetu jich můžu najíst spoustu, ale jednak za to nechci vyhodit statisíce a jednak nevím, zda je jejich práce opravdu s dobrými výsledky. v tomto bodě jsem vděčná za cokoli! :)
Ollynka88
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon bře 26, 2018 20:03
Oblast pátrání: Východní Čechy - Moravany, Chroustovice a jejich okolí

Re: Čtení starých matrik

Příspěvekod Ollynka88 » stř bře 28, 2018 21:18

Zora píše:
Ollynka88 píše:Dobrý den,
jsem na tomto fóru nová. Pokud už tu tento dotaz nebo prosba byla, tak se omlouvám, ale v tuto chvíli procházet všechny příspěvky opravdu nemůžu. Chtěla bych jen požádat o pomoc. Již nějakou dobu se intenzivně věnuji stavbě rodokmenu mojí rodiny a spoustu informací jsem si samozřejmě dohledala díky digitalizovaným matrikám. Ovšem už nějaký čas jsem "zaseklá" v bodě, kdy už písmo bohužel nepřečtu. Ráda bych se zeptala, zda byste mi mohli poradit jak dál nebo resp. pokud by se mezi vámi nenašel někdo, kdo by mi mohl s přečtením pomoci. Chystala jsem se svoji tchyní do archivu v Zámrsku (také bádá), ale po dnešní odpovědi, kdy mi ne zkratce řekli, že se nevěnují nikomu osobně a že matriky jsou digitalizované a že se mám obrátit na genealogickou společnost, jsem opravdu v koncích.
Poradíte, prosím??


Dobrý den,
hledáme (řečeno stručně) většinou tak, že k nalezenému dítěti hledáme svatbu jeho rodičů, pak hledáme narození otce (resp matky) .
Co se týká čitelnosti záznamů, zřejmě už nějaké zkušenosti máte, pokud jste se dostala dál do minulosti. Vše je zvládnutelné, všechno chce ale čas, trpělivost a občas pomocnou ruku. Můžete si ji samozřejmě zaplatit, jak "radí" kolega přede mnou, ale myslím si, že postupně porozumíte textu psaném v kurentu nebo méně čitelným zápisům.

Přečtěte si pravidla v sekci čtení, pochopíte, co potřebujeme znát, vědět k tomu, abychom Vám pomohli.
Pokud se pohybujete v Zámrsku, nelze přidávat odkazy na matriku, můžete ale vložit obrázek, nebo dát stránku s méně čitelným zápisem na nějaké úložiště a sem pouze odkaz na úložiště.
Myslím si, že mezi námi začínalo spoustu nadšených badatelů a z mnoha z nich se stali dobří genealogové. Dnes se věnují nejen svým předkům, ale zase na oplátku pomáhají těm, kteří začínají.
A mezi námi, není nad to, najít co nejvíce sám, posunovat se do minulosti a sama si objevovat, jak se předci jmenovali, ale především, jak žili, kde bydleli, co je živilo a jak byly jejich osudy. Tohle od žádného profíka nezískáte, mnohdy narazíte , bohužel i na dost podstatné chyby nebo nesprávné interpretace.

Z


dobrý den,
spíš jde o to,že sice jména mám, ale už k nim nemám letopočty a co se týče dohledání a překopírování textu ke zdejšímu "přeložení", tak jelikož nic nepřečtu, tak ani nevím, co bych zde měla zkopírovat :D
Ollynka88
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon bře 26, 2018 20:03
Oblast pátrání: Východní Čechy - Moravany, Chroustovice a jejich okolí

Re: Čtení starých matrik

Příspěvekod Zora » stř bře 28, 2018 21:26

Takže - zkuste se podívat do sekce rady pro začátečníky. najdete tam spoustu užitečných rad, jak začít, co kde získat, na co se zaměřit.

Jen stručně - matriky narozených jsou k dispozici cca od r. 1900 a dále do minulosti - nejmladší zápisy narození, které můžete objevit - ty musí být starší než 100 let, takže zhruba asi od r. 1917 do minulosti. (záleží na tom, jak je vedena matriční kniha)

Pokud znáte pouze příjmení, asi to bude těžké, pokud ale dokážete odhadnout kdy se awsi osoba mohla narodit, pak určitě v matrikách můžete najít.

Asi nejrozumnější by bylo, pokud napíšete, co jste našla - jméno, příjmení, obec, nebo alespoň oblast a odhad narození.
nasměrujeme Vás, pomůžeme na začátku a určitě se sama rychle naučíte.

Píšete, že:
dobrý den,
spíš jde o to,že sice jména mám, ale už k nim nemám letopočty a co se týče dohledání a překopírování textu ke zdejšímu "přeložení", tak jelikož nic nepřečtu, tak ani nevím, co bych zde měla zkopírovat :D

také píšete:
Již nějakou dobu se intenzivně věnuji stavbě rodokmenu mojí rodiny a spoustu informací jsem si samozřejmě dohledala díky digitalizovaným matrikám. Ovšem už nějaký čas jsem "zaseklá" v bodě, kdy už písmo bohužel nepřečtu.

Takže - kde jste zaseklá, co nedokážete přečíst, nebo co nedokážete vyhledat?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Čtení starých matrik

Příspěvekod Ollynka88 » čtv bře 29, 2018 18:17

Dobrý den,
rady do začátku myslím nepotřebuji, jelikož se tvorbě rodokmenu věnuji již delší dobu. Našla jsem si vše v digitalizovaných matrikách a když se chci dopátrát dál, tak bohužel už tamější písmo nepřečtu. Jedná se se zejména o matriky ze 17. st. do první poloviny 19. st. (některé matriky), hlavní obce Moravany a Chroustovice (samozřejmě i vesničky kolem). Pokud bych to měla shrnout, poslední samo-dočtené informace (co se týká i letopočtů) mám z konce 18. st., pak vím jen např. jméno rodiče těchto dohledaných s letopočtem. Jde o předky z linie mé matky.

Zora píše:Takže - zkuste se podívat do sekce rady pro začátečníky. najdete tam spoustu užitečných rad, jak začít, co kde získat, na co se zaměřit.

Jen stručně - matriky narozených jsou k dispozici cca od r. 1900 a dále do minulosti - nejmladší zápisy narození, které můžete objevit - ty musí být starší než 100 let, takže zhruba asi od r. 1917 do minulosti. (záleží na tom, jak je vedena matriční kniha)

Pokud znáte pouze příjmení, asi to bude těžké, pokud ale dokážete odhadnout kdy se awsi osoba mohla narodit, pak určitě v matrikách můžete najít.

Asi nejrozumnější by bylo, pokud napíšete, co jste našla - jméno, příjmení, obec, nebo alespoň oblast a odhad narození.
nasměrujeme Vás, pomůžeme na začátku a určitě se sama rychle naučíte.

Píšete, že:
dobrý den,
spíš jde o to,že sice jména mám, ale už k nim nemám letopočty a co se týče dohledání a překopírování textu ke zdejšímu "přeložení", tak jelikož nic nepřečtu, tak ani nevím, co bych zde měla zkopírovat :D

také píšete:
Již nějakou dobu se intenzivně věnuji stavbě rodokmenu mojí rodiny a spoustu informací jsem si samozřejmě dohledala díky digitalizovaným matrikám. Ovšem už nějaký čas jsem "zaseklá" v bodě, kdy už písmo bohužel nepřečtu.

Takže - kde jste zaseklá, co nedokážete přečíst, nebo co nedokážete vyhledat?

Z
Ollynka88
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon bře 26, 2018 20:03
Oblast pátrání: Východní Čechy - Moravany, Chroustovice a jejich okolí

Re: Čtení starých matrik

Příspěvekod Zora » čtv bře 29, 2018 18:32

a co Vám brání sem dát onen zápis? Příjmení přečtete, jinak byste zápis neměla a křestní jména můžete zkoušet...

Je to pořád dokola, pokud chcete pomoci,. musíte začít sama.
Pokud hledáte profesionála, obávám se, že naše fórum je o něčem jiném.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Čtení starých matrik

Příspěvekod Ollynka88 » čtv bře 29, 2018 19:11

Asi si stále nerozumíme... :) Zápis sem dát nemohu, jelikož jména posledních předků, které jsem ještě sama přečetla, sice znám, ale pouze jako zmínku např. křestním listě - např. třeba v matrice o narození je (příklad) "jan, manželský syn toho a té, rodem toho, manželky té" - a o letopočtech narození těchto rodičů už se tam nic nepíše. Proto například vím pouze tam jména u posledních mnou dohledaných a mnou přečtených předků a nevím u některých letopočty.
Například vím, že jeden můj předek se narodil v Čeradicích - nevím kdy. A jelikož nepřečtu už jiné matriky (písmo v nich), tak nevím, kde v oné matrice mám najít jeho záznam - když nemůžu přečíst ani fň!

Zora píše:a co Vám brání sem dát onen zápis? Příjmení přečtete, jinak byste zápis neměla a křestní jména můžete zkoušet...

Je to pořád dokola, pokud chcete pomoci,. musíte začít sama.
Pokud hledáte profesionála, obávám se, že naše fórum je o něčem jiném.
Z
Ollynka88
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon bře 26, 2018 20:03
Oblast pátrání: Východní Čechy - Moravany, Chroustovice a jejich okolí

Re: Čtení starých matrik

Příspěvekod Zora » čtv bře 29, 2018 19:21

Tak sem dejte zápis, který jste přečetla, domnívám se, že když víte, že někdo pocházel z obce XY, tak přece můžete odhadnout věk, kdy hledat, nebo máte údaje ze svatby o věku, či znáte věk při úmrtí. Píšete, že jste toho spoustu dohledala, takže určitě nejde o data z rodných listů.

Děláme to tak všichni, najdeme narození dítěte, hledáme svatbu jeho rodičů , pak narození otce, matky - kontrolujeme přes svatbu a úmrtí. Pokud pátráte v jedné větvi, příjmení je stále stejné.

Takže buď chcete zkoušet číst kurent a pomalu se učit a posouvat - to už Vám radil Zedir v odkazech na postup - nebo jste přesvědčená o tom, že si to zaplatíte a někdo to má udělat za Vás. Pak bych poradila google a vyhledat si nějakého profíka. Sice bez jistoty o správnosti, bez pochopení čehokoliv o předcích, jejich životě, radostech i trápení.... ale v klidu a bez osobní námahy.
Víc už opravdu radit ne neumím, ale nechci, sorry. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Čtení starých matrik

Příspěvekod Brasl » čtv bře 29, 2018 20:21

Ta struktura zápisů je konvenční a je většinou jedna pro velkou část matriční knihy.
Příklad:"Bylo pokřtěno dítě jménem..."
O to je to jednoduší. To co se stále opakuje rychle odkoukáte. A příjmení které hledáte, to si v různých podobách zápisu zafixujete.
Ve zmiňované rubrice vám mohou pomoci s ostatním.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků