Odsunutý Němec z území Československa

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Odsunutý Němec z území Československa

Příspěvekod Pichnat4 » čtv kvě 03, 2012 10:28

Dobrý den, rád bych zjistil více o osudech mého pradědy, který byl německé národnosti a po druhé světové válce "odešel" z Československa do Německa.

1) Nevíte někdo jak probíhal odsun německých obyvatel z Československa do Německa?
2) Bylo to dobrovolné nebo nebylo, mohl Němec zůstat?
3) Jednalo se vždy o násilný odsun jako známe z televize z filmů nebo probíhaly i v poklidu?
4) Lze dopátrat jeho další osudy?

Mám několik dokumentů, ale nevím jestli je možné se dozvědět něco více.

Jednalo se o Franze Josefa Webera, narozený 23. 8. 1914 v Dolině/Dörnsdorf v severních Čechách. Dále bydlel ve Svojetíně u Rakovníka, což byly Sudety. Od mé babičky /jeho dcera/ mám jakousi adresu, ale nejsem z ní moudrý. Také vím, že se znovu v Německu oženil a měl tam potomky. Z okresního archivu, kam spadá i obec Svojetín byl pouze seznam obyvatel, kteří byli určeni k odsunu, více jsem nenalezl.

http://img24.eu/v-9qn3um0d.jpg

Jedná se o Pittlerstrasse 41, Langen. Máte někdo zkušenosti s takovýmto pátráním, rady jak postupovat? Děkuji za jakékoliv podněty.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Odsunutý Němec z území Československa

Příspěvekod stanley4 » čtv kvě 03, 2012 11:07

Odpovede na otázky nechám skúsenejším, z rodiny viem, že pri zmiešaných (nemecko-českých) manželstvách Nemec mohol zostať s rodinou (nebol odsunutý)... či tam boli aj nejaké ďalšie podmienky, neviem.
Tá adresa existuje: http://www.mapa-mapy.sk/mapa/pittlerstrasse-41-63225-langen-nemecko/
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Odsunutý Němec z území Československa

Příspěvekod Pichnat4 » čtv kvě 03, 2012 11:27

stanley4 píše:Odpovede na otázky nechám skúsenejším, z rodiny viem, že pri zmiešaných (nemecko-českých) manželstvách Nemec mohol zostať s rodinou (nebol odsunutý)... či tam boli aj nejaké ďalšie podmienky, neviem.
Tá adresa existuje: http://www.mapa-mapy.sk/mapa/pittlerstrasse-41-63225-langen-nemecko/

Díky, adresa sice existuje, ale je tam průmyslová zóna, takže původní místo pravděpodobně neexistuje. Zkusím napsat na radnici do toho města co mi odpoví.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Odsunutý Němec z území Československa

Příspěvekod duros » čtv kvě 03, 2012 12:27

Tu mate jeden serial o odsune Nemcov: http://www.geni.sk/category/dokumenty/v ... ie-nemcov/
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Odsunutý Němec z území Československa

Příspěvekod Ewka » sob kvě 05, 2012 18:48

Hezký den,

psala jsem maturitní práci na odsun Němců z Broumovska, takže Vám mohu předat pár tipů.
Na internetu se o odsunu dočtete ledasco, ale většina informací je velmi ovlivněna komunistickým režimem - materiály z archivů většinou vypovídají o realitě.

Odsun Probíhal víceméně ve dvou etapách a to 1) v roce 1945 - tento rok probíhaly především tzv. divoké odsuny. Divoké odsuny také můžeme rozlišit: a) čeští obyvatelé (v lepším případě) ,,jen" vyhnali Němce za hranice, b) postříleli je. Odsuny roku 1946 byly lépe evidované - jsou k dispozici v okresních archivech. Ale obávám se, že Vám je kvůli ochraně osobních údajů nikdo neukáže. Tyto transporty většinou probíhaly v poklidu - horší byla situace v internačních (sběrných) táborech.

Další osudy lze dopátrat stěží, ale nic není nereálné. Zkuste se poptat svých příbuzných, po případně původních obyvatel? Pokud ještě nějací jsou. V některých případech vznikaly tzv. krajanská sdružení, která mají i své webové stránky.
jen pro ukázku web krajanů Broumovska - http://www.braunau-sudetenland.de/frames.htm

Další možnost je obrátit se na sudetoněmeckou kancelář v Praze, ale s tímto nemám zkušenosti.

Pokud by Vás napadly další otázky, nebo by jste potřeboval/a s něčím pomoct klidně mi napište zprávu.

Eva
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: Odsunutý Němec z území Československa

Příspěvekod Peters » ned kvě 13, 2012 11:51

Odpověď by mě zajímala také, i když mém případě jsou to Mariánské Lázně.

Ve fondu obce jsem našel seznam osob určených k odsunu a seznam osob v konkrétním transportu, ve fondu ONV pak byla složka celého transportu s podrobným rozpisem osob po vagónech. Transport 10.7.1946 měl 42 vagónů a 1220 osob. Je tam pouze uvedeno "Důchodkový kontrolní úřad v Mariánských Lázních potvrzuje tímto, že zavazadla, jež berou sebou osoby v transportu v počtu 1.220 určeni pro odsun do ruského okupačního pásma, byla celně prohlédnuta a zjištěno že neobsahují předměty podléhající vývoznímu zákazu." - tedy že to byl transport do ruského okupačního pásma, nic podrobnějšího tam není. Ještě to mám komplikované tím, že si nejsem jist, jestli je ta Anna Schmidt ta, kterou hledám - je tam uveden pouze rok narození a to jméno je velmi běžné.

Tedy bych potřeboval zjistit celé datum narození a pak také, kde skončila.

Jinak k odsunům samotným - dobrovolné rozhodně nebyly, možnost zůstat měli pouze antifašisté, Němci ve smíšených manželstvích a dočasně pan Němci, za které nebyla náhrada.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Odsunutý Němec z území Československa

Příspěvekod Pichnat4 » ned kvě 13, 2012 13:01

Peters píše:Odpověď by mě zajímala také, i když mém případě jsou to Mariánské Lázně.

Ve fondu obce jsem našel seznam osob určených k odsunu a seznam osob v konkrétním transportu, ve fondu ONV pak byla složka celého transportu s podrobným rozpisem osob po vagónech. Transport 10.7.1946 měl 42 vagónů a 1220 osob. Je tam pouze uvedeno "Důchodkový kontrolní úřad v Mariánských Lázních potvrzuje tímto, že zavazadla, jež berou sebou osoby v transportu v počtu 1.220 určeni pro odsun do ruského okupačního pásma, byla celně prohlédnuta a zjištěno že neobsahují předměty podléhající vývoznímu zákazu." - tedy že to byl transport do ruského okupačního pásma, nic podrobnějšího tam není. Ještě to mám komplikované tím, že si nejsem jist, jestli je ta Anna Schmidt ta, kterou hledám - je tam uveden pouze rok narození a to jméno je velmi běžné.

Tedy bych potřeboval zjistit celé datum narození a pak také, kde skončila.

Jinak k odsunům samotným - dobrovolné rozhodně nebyly, možnost zůstat měli pouze antifašisté, Němci ve smíšených manželstvích a dočasně pan Němci, za které nebyla náhrada.

Zkoušel jsem kontaktovat na doporučení národní archiv, tak počkám na odpověď. Jestli tam něco zajímavého bude.

K tomu datu narození. To se dá velmi lehce zjistit. Předpokládám, že daná matrika bude ještě na matričním úřadě. Jestli víte kde se daná osoba narodila, tak kontaktujte příslušný úřad. Takto jsem to udělal já a bez problému jsem získal kopii daného záznamu.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Odsunutý Němec z území Československa

Příspěvekod Peters » ned kvě 13, 2012 13:09

Díky za tip.

Kde se zrovna tahle Anna Schmidt z transportu narodila nevím, to v tom seznamu také není uvedeno.

Ta "podezřelá" příbuzná Anna Schmidt se narodila 26.7.1881, ale také nevím kde, matriční knihy všech farností, které připadají v úvahu, jsou zatím na matričních úřadech a tedy nedostupné, není to můj přímý předek a tak mám ještě pár desítek let smůlu.

Jak jsem psal, jméno Anna Schmidt je velmi běžné a klidně to může být shoda náhod.

Určitě napište, jak pochodíte v NA.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Odsunutý Němec z území Československa

Příspěvekod puntik » ned kvě 13, 2012 13:40

Moje teta Češka si vzala Němce v odboji, který byl za to dokonce potrestán, ale po jeho smrti v trestném komandu byla stejně odsunuta. I s dítětem, volbu neměla. Takže si myslím, že to bylo pokaždé hodnoceno jinak, záleželo asi vždy jen na lidech. A nejhorší bylo, že odsunuté Němce nechtěli ani v Německu.
Uživatelský avatar
puntik
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob kvě 12, 2012 7:32
Bydliště: Morava

Re: Odsunutý Němec z území Československa

Příspěvekod zrnka písku » ned kvě 13, 2012 14:18

trošku vám to zamotám :-)

pro mou vesnici existuje soupis němců připravených k odsunu a i odsunutých
v obou figuruje moje babička se svými rodiči, dvěma sestrami a všemi prarodiči.
Otec je na seznemech, přestože padl v roce 43, jedni prarodiče zemřeli v roce 44 = rok před sepsáním původního poválečného soupisu a to vše ve vsi, která měla cca 300 obyvatel, takže malé plivátko kde každý věděl o každém.
Babi se setrami, matkou a dalšími prarodiči vytáhl místní předseda z odsunového dobytčáku na nádraží, když mu stařenka nadala do krys, které měla jako selka nechat jako místní nuzotu chcípnout hladem místo aby je krmila a pomáhala šatit, když rodiče na jejich zaopatření neměli... přesto figurují i v seznamech odsunutých, ač moje babi žije dodnes ve zdraví v Ostravě...
Podotýkám, že z větší části německé vesnice dobrovolně ještě před frontou odešly jen 3 rodiny velkých sedláků opravdu "heim ins Reich", zbytek "němců" byl tady doma od 15-16 století a mluvil česky a myslel jako čech - jen těm mým jedněm se tady podařilo zůstat :-(
Takže ony ty seznamy taky nejde brát za 100% pravdu
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Odsunutý Němec z území Československa

Příspěvekod honza.p » čtv kvě 17, 2012 13:36

Přidám jeden případ z mé rodiny vztahující se k tématu. Moje prababička byla Němka, žila na Domažlicku ve stejné vesnici jako její předci minimálně od 16. století. Mluvila jen německy. Praděda byl ze smíšeného manželství, narodil se v Sasku, matka byla Němka, ale jeho otec byl Čech a měl tedy po něm české občanství. Po válce získala prababička díky manželovi též české občanství a směla tak i s dětmi zůstat v rodné vesnici. Její staří rodiče ale byly odsunuti hluboko do Reichu. Předpokládám, že na vybranou neměli.
Jinak o jejich dalších osudech jsem též neměl potuchy, až jsem se před pár lety úplnou náhodou přes internet zkontaktoval s jedním Němcem, který se zajímal o genealogii a zrovna o dané příjmení. A on mi k mému překvapení zaslal nekrology prapradědečka i praprababičky, které vyšly v nějakých místních novinách po jejich smrti. Samozřejmě tam bylo mimo jiné i datum a místo úmrtí a v případě praprababičky dokonce fotka. Někdy je to prostě o štěstí.
honza.p
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon bře 10, 2008 23:47

Re: Odsunutý Němec z území Československa

Příspěvekod kaiserj » pát zář 29, 2017 7:04

Přidám odkaz na stránky z okolí Horšovského Týna - Sudety.

http://www.bischofteinitz.hys.cz/
Můj rodokmen: http://www.domazlicedva.hys.cz/
Pár rodokmenů z oblasti Sudet: http://www.sudeten.clanweb.eu
Uživatelský avatar
kaiserj
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte zář 01, 2009 9:09
Oblast pátrání: Plzeňský kraj, Domažlicko, Chodsko,

Re: Odsunutý Němec z území Československa

Příspěvekod Mysterysolver » čtv dub 04, 2024 5:01

I Hope it is OK to write in English, I don't know Czech :/

Even If this is old, maybe it helps somebody. A Part of the Germans established local groups to keep in touch and remember their home regions and traditions. Sometimes you can get information there. Information: https://www.sudeten.de/Heimatlandschaften
Contact: https://www.sudeten.de/regionale-gliederung

There also is a genealogical society for these regions. They also seem to have Data about offspring ( https://www.sudetendeutsche-familienfor ... /ahnen-db/ ) so maybe you could contact them for Help.
Mysterysolver
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát úno 21, 2020 1:28
Oblast pátrání: Cesky Krumlov, Vetrni, Praha, Polna na Sumave, Usti nad Labem, Nemecko
Rodokmen online: webtrees.ahnchen . de


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků