Prosba - jak najít jméno matky

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Prosba - jak najít jméno matky

Příspěvekod jitkol » pon bře 19, 2018 22:04

Prosím o pomoc, jak dál.
30.10.1694 si Vavřinec Holub z Ježova (25 let) vzal Kateřinu Slezákovou dceru Matěje Slezáka z Hýslí (19 let). Vzhledem k věku nevěsty jsem hledala narození prvního dítěte a našla jsem - 19.2.1695 se Vavřinci Holubovi narodila dcera Judita, ale matka byla Marie. Později se mu narodily ještě 3 další dcery a u všech je matka Marie. Jedna z dcer je můj přímý předek, proto bych tomu ráda přišla na kloub, jak to vlastně bylo. U narození Judity je nad jménem matky napsáno „gazad“ (nic lepšího v tom nevidím), ale nevím, co by to mohlo znamenat - http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=171. Jen dodávám, že v Ježově jsem jiného Vavřince Holuba nenašla. Kateřina byla křtěná jako Kateřina, ne Kateřina Marie. Jediné další dítě Matěje Slezáka, které jsem našla, je syn Václav nar.1668, MN začínají 1667. MZ až od 05/1731, tam se taky nemám čeho chytit.
Napadá vás někoho, jak to mohlo být? Co znamená slovo nad jménem matky u Judity? Budu ráda za jakékoliv nápady.
jitkol
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv úno 08, 2018 10:28
Oblast pátrání: hlavně okres Hodonín - Vracov, Ježov, Žádovice, Žeravice, Skalka, Labuty, Hýsly, Kostelec u Kyjova, Syrovín, Hostějov

Re: Prosba - jak najít jméno matky

Příspěvekod J.i.Š.i. » úte bře 20, 2018 7:40

jitkol píše:U narození Judity je nad jménem matky napsáno „gazad“ (nic lepšího v tom nevidím), ale nevím, co by to mohlo znamenat


Je to Gezov. Takže místo původu. Ale to Vás asi bohužel v rozluštění této prekérie neposune.
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2335
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Prosba - jak najít jméno matky

Příspěvekod jitkol » úte bře 20, 2018 11:55

Máte pravdu, se jménem matky mi to nepomůže, ale i tak děkuji za přečtení :)
jitkol
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv úno 08, 2018 10:28
Oblast pátrání: hlavně okres Hodonín - Vracov, Ježov, Žádovice, Žeravice, Skalka, Labuty, Hýsly, Kostelec u Kyjova, Syrovín, Hostějov

Re: Prosba - jak najít jméno matky

Příspěvekod hovorkas » úte bře 20, 2018 12:25

Pro jistotu bych ověřil, zda během těch cca 3 měsíců Kateřina nezemřela a vdovec se znovu neoženil. Dost pravděpodobné podle mě je, že bylo chybně zapsáno jméno nevěsty.
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Prosba - jak najít jméno matky

Příspěvekod Zora » úte bře 20, 2018 12:32

hovorkas píše:Pro jistotu bych ověřil, zda během těch cca 3 měsíců Kateřina nezemřela a vdovec se znovu neoženil. Dost pravděpodobné podle mě je, že bylo chybně zapsáno jméno nevěsty.


Úmrtí nevěsty neověří, neb :
MN začínají 1667. MZ až od 05/1731, tam se taky nemám čeho chytit.

Ale přikláním se také k tomu, že jméno nevěsty mohlo být zapsáno chybně, zatímco u dětí by to snad mělo být dobře - tam se nahlašovaly děti ústně, pokud farář věděl, že jsou rodiče manželé. Dá se předpokládat, že otec, případně kmotři (ti co nahlašovali) křestní jméno matky znali.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Prosba - jak najít jméno matky

Příspěvekod Karla55 » úte bře 20, 2018 14:16

Mohly by pomoci pozemkové knihy, pokud měli grunt. Např. v zápisu držitele gruntu po otci Matěji Slezákovi z Hýslí může být zmínka o vypořádání podílu jeho dcer.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků