Svatby sourozenců

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod pierotto » pon bře 19, 2018 10:52

Díky moc za nasměrování :)
Opravdu v tom zápisu v Nosislavi je jeden Václav z Voděrad a druhý z Nesvačilky, takže to snad už nějak dohromady dám kdo je kdo.
pierotto
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon říj 03, 2016 6:38
Oblast pátrání: Březůvky, Zlín, Valtice, Polsko, Syrovice, Čejkovice

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod Zora » pon bře 19, 2018 11:07

Ještě bych upozornila, že v nosislavské matrice je n a začátku soupis osob, (rodiny a výpis jednotlivých členů) které se přihlásily k helvétské víře, je to rozděleno podle obcí a je toho opravdu hodně... snažila jsem se číst a hledat, ale... to raději nechám na Tobě :-( dost pravděpodobně by tam měli být ti, kteří se hlásili z Nesvačilky a okolí. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod janpechacek » úte bře 20, 2018 14:50

pierotto píše:Je vůbec možné aby se sourozenci vzali? Zkoušel jsem hledat na netu a nic co by mi to víc objasnilo jsem nenašel. U spousty jiných záznamů kde se bral bratranec a sestřenice musel být dispenz, ale otázka jak to v tom roce 1800 bylo.


Možné to určitě není. K incestům jistě docházelo, ale za žádných okolností nemohl být legitimizován sňatkem. To je naprosto vyloučené. Nejbližší možný sňatek mezi příbuznými byl vztah bratrance a sestřenice, ten byl celkem běžný. Buď jde o chybu v zápisu, nebo o shodu jmen. Protože příjmení v jedné vesnici nebylo mnoho a diverzita křestních jmen byla rovněž velmi nízká, mohlo se klidně stát, že pod jednou střechou žili dva lidé se stejným jménem, aniž byli (blízce) příbuzní. Ovšem tam by byl rozdíl ve stavu (povolání), protože hospodářem mohl být jen jeden člověk.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod Zora » úte bře 20, 2018 15:09

janpechacek píše:
pierotto píše:Je vůbec možné aby se sourozenci vzali? Zkoušel jsem hledat na netu a nic co by mi to víc objasnilo jsem nenašel. U spousty jiných záznamů kde se bral bratranec a sestřenice musel být dispenz, ale otázka jak to v tom roce 1800 bylo.


Možné to určitě není. K incestům jistě docházelo, ale za žádných okolností nemohl být legitimizován sňatkem. To je naprosto vyloučené. Nejbližší možný sňatek mezi příbuznými byl vztah bratrance a sestřenice, ten byl celkem běžný. Buď jde o chybu v zápisu, nebo o shodu jmen. Protože příjmení v jedné vesnici nebylo mnoho a diverzita křestních jmen byla rovněž velmi nízká, mohlo se klidně stát, že pod jednou střechou žili dva lidé se stejným jménem, aniž byli (blízce) příbuzní. Ovšem tam by byl rozdíl ve stavu (povolání), protože hospodářem mohl být jen jeden člověk.

ano, bylo to přesně, jak jsem psala, svatba mezi sourozenci nelze, zbytek je už dohledaný v helvétské matrice, kde je originál zápisu - u kopie v katolické matrice došlo k nepřesnostem . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků