Svatby sourozenců

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Svatby sourozenců

Příspěvekod pierotto » ned bře 18, 2018 13:46

Zdravím,

řeším možnost svatby sourozenců v roce 1800, jedná se o tento odkaz http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=102 (jediná svatba v roce 1800). Přepis záznamu:
Dostal Johann Sohn des Wenzl Dostal Chalupner von Wodierad aus Böhmen Leitomischler Herrschafft
Dostalin Dorothea Tochter des Wenzl Dostal Chalupner von Wodierad aus Böhmen Leitomischler Herschafft n. 29


V Zámrsku jsem dohledal, že se jistému Václavu narodila v roce 1777 Dorothea a v roce 1779 Johann (matka, místo vše stejné).
Je vůbec možné aby se sourozenci vzali? Zkoušel jsem hledat na netu a nic co by mi to víc objasnilo jsem nenašel. U spousty jiných záznamů kde se bral bratranec a sestřenice musel být dispenz, ale otázka jak to v tom roce 1800 bylo.

Ví někdo něco?
Díky
pierotto
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon říj 03, 2016 6:38
Oblast pátrání: Březůvky, Zlín, Valtice, Polsko, Syrovice, Čejkovice

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod Zora » ned bře 18, 2018 14:49

Svatby sourozenců nebyly vůbec možné.
Podle mého názoru se jedná o chybu v zápise, kdy zapisující přepsal část údajů, týkající se jednoho ze snoubenců, i k druhému.

Nejsou nějaké další údaje u dětí tohoto páru ? Nevím, zda bylo zapisováno rodné příjmení matky.

Snad by pomohlo hledat v Zámrsku svatbu dalšího z obou nalezených sourozenců.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod pierotto » ned bře 18, 2018 14:59

Ze Zámrsku už stahuju O i Z uvidím co tam bude.
U narození jejich dětí je jen "Jan Dostal familiant Moutnice" a "Dorota Dostalova roz. Dostálová z Moutnice".
Např. zde první záznam: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=20
pierotto
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon říj 03, 2016 6:38
Oblast pátrání: Březůvky, Zlín, Valtice, Polsko, Syrovice, Čejkovice

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod Zora » ned bře 18, 2018 15:11

Mně ten místopis úplně nesedí, jsou tam psány Voděrady, litoměřický kraj. Fakt se jedná o Voděrady pod Zámrskem? Nedokážu se zorientovat, obcí stejného jména je více.

Historie praví, že:
http://www.oumoutnice.cz/index.php?desk ... =view&id=2
Ves Rozařín byla založena v roce 1784. Rozařín, podobně jako mnoho jiných vesnic, byl založen na základě projektu, který byl podle jeho autora nazván „raabizací“. Půda moutnického panského dvora byla rozparcelována a rozdělena mezi rolníky, kteří se tak stali jejími držiteli. Vznikla tak zvaná emfyteutická kolonie, sestávající z familií. Famílie byla základní jednotka vzešlá z parcelace. Proto byli obyvatelé Rozařína zváni familianty. Jejími kolonizátory se stali Češi z Roudnicka. V nově založené osadě bylo postaveno 20 domů.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod pierotto » ned bře 18, 2018 15:21

Já si právě myslím, že "Leitomischler" bude Litomyšl. Litoměřice by byly spíš něco jako Leitmeritz.
pierotto
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon říj 03, 2016 6:38
Oblast pátrání: Březůvky, Zlín, Valtice, Polsko, Syrovice, Čejkovice

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod Zora » ned bře 18, 2018 15:26

pierotto píše:Já si právě myslím, že "Leitomischler" bude Litomyšl. Litoměřice by byly spíš něco jako Leitmeritz.

Jasně, pravdu díš, sorry...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod pierotto » ned bře 18, 2018 15:44

Mě jediné co se podařilo z hlediska historie obcí dohledat tak, že V Třebomyslicích byli lidé z okolí Litomyšle, Třbomyslice patřily do panství Žatčanského a Nesvačilka vznikla přeparcelací - což by vysvětlilo jak se tam dostali :)
pierotto
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon říj 03, 2016 6:38
Oblast pátrání: Březůvky, Zlín, Valtice, Polsko, Syrovice, Čejkovice

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod Zora » ned bře 18, 2018 16:06

Já jsem se snažila uvažovat ve smyslu familiantů, když odněkud přišli, tak rodina musela přijít i s těmito dětmi. nemohly se narodit až na "místě". Ale vzhledem k tomu, že parcelace statků probíhaly většinou k roku 1785 bylo dost možné, že se familiantskému páru narodily další děti i na místě nového domova.

Existuje matrika pro Rozářín, (Moutnice 1403)
Zde se vyskytují děti manželského páru Mathias Dostál a Anna. Zajímavý je na tom fakt, že jak Tvoje svatba, tak i tento pár má uvedeno protestantské vyznání.
Stejně tak se vyskytuje pár Johann a Anna, taky protestanstské vyznání

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=3 (Johann)
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=10 (Mathias)

Oba manželské páry bydlely na čísle 14 Rozářín.

V tom bude asi nějaká záměna jmen rodičů.

Zkusím se ještě podívat na historii domu č. 19 Moutnice. Měl by tam bydlet někdo v době před familianty. (Ale není tam moc velký časový prostor k začátku číslování)

Ještě možná úmrtí v Mutěnicích nebo Rozáříně (generace rodičů snoubenců)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod Zora » ned bře 18, 2018 16:07

pierotto píše:Zdravím,

řeším možnost svatby sourozenců v roce 1800, jedná se o tento odkaz http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=102 (jediná svatba v roce 1800). Přepis záznamu:
Dostal Johann Sohn des Wenzl Dostal Chalupner von Wodierad aus Böhmen Leitomischler Herrschafft
Dostalin Dorothea Tochter des Wenzl Dostal Chalupner von Wodierad aus Böhmen Leitomischler Herschafft n. 29


V Zámrsku jsem dohledal, že se jistému Václavu narodila v roce 1777 Dorothea a v roce 1779 Johann (matka, místo vše stejné).
Je vůbec možné aby se sourozenci vzali? Zkoušel jsem hledat na netu a nic co by mi to víc objasnilo jsem nenašel. U spousty jiných záznamů kde se bral bratranec a sestřenice musel být dispenz, ale otázka jak to v tom roce 1800 bylo.

Ví někdo něco?
Díky

Nalezené zápisy v Zámrsku - jsou to katolíci nebo protestanté?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod pierotto » ned bře 18, 2018 16:23

Matriky Zámrsku jsou katolické.

S tím Johannem a Annou na tom možná něco bude, protože u narození dětí Johanna a Dorothey je vždy jako kmotr Johann Dostal + Anna.
Dostálovi jsou po ženské linii předci k mojí babičce a v té větvi byli všichni protestanti (narození např. v Těšanech, křtěni v Nosislavi).
pierotto
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon říj 03, 2016 6:38
Oblast pátrání: Březůvky, Zlín, Valtice, Polsko, Syrovice, Čejkovice

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod Zora » ned bře 18, 2018 16:34

Tady je narození dítěte Kateřina v roce 1797 - manželská dvojice Dostál Johann a Anna, roz. Dostál
protestanté. (cca 20 let od narození event, dítěte - jednoho ze snoubenců)
On začátku matriky pro Nesvačilku je to první zápis této manželské dvojice. Na Nesvačilce se v matrice N vyskytuje další protestanstká rodina - pouze jedna - Veselých.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=13
Z

edit - ale rodiče snoubenců z roku 1800 museli s touto vírou přijít... odněkud.. Pokud jsi našel teor. narození dětí Wenzl a Dorota, tak by to museli být protestanté.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod Zora » ned bře 18, 2018 16:58

Vyřešeno

svatba je zapsaná v Nosislavi, protest. helvétská víra a opravdu byly do katolické matriky přepsány nesprávně údaje o rodičích. To si ale, prosím, přečti sám :-))),
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=13



edit s těmi protestanty jsem to v rychlosti nedomyslela... mohli se přihlásit k helvétské víře, ale až po Tolerančním patentu, po roce 1781, takže narození bude opravdu v katolické matrice.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod royt » pon bře 19, 2018 6:02

pierotto píše:Matriky Zámrsku jsou katolické.

S tím Johannem a Annou na tom možná něco bude, protože u narození dětí Johanna a Dorothey je vždy jako kmotr Johann Dostal + Anna.
Dostálovi jsou po ženské linii předci k mojí babičce a v té větvi byli všichni protestanti (narození např. v Těšanech, křtěni v Nosislavi).




Pro doplnění - jsou tam i evangelické.
royt
 
Příspěvky: 787
Registrován: sob kvě 12, 2012 13:08
Bydliště: Neratovice
Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod salus » pon bře 19, 2018 10:07

V Zámrsku jsou kromě matrik Katolických a Evangelických i matriky Církve československé a Civilní (okresní úřady), viz inventární seznam, který je ke stažení zde: http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/sb ... 1587-1949/
Uživatelský avatar
salus
 
Příspěvky: 176
Registrován: sob bře 23, 2013 15:23
Bydliště: Chrudimsko
Oblast pátrání: Pardubicko (Choteč, Rokytno, Sezemice, Lány u Dašic, Chvojenec, Vysoké Chvojno...) Chrudimsko (Chrudim, Presy, Slatiňany, Trpišov...), Kolín a okolí, Benešovice u Přelouče, Havlíčkův (Německý) Brod a okolí, Benátky nad Jizerou.

Re: Svatby sourozenců

Příspěvekod Zora » pon bře 19, 2018 10:10

salus píše:V Zámrsku jsou i matriky Církve československé a Civilní (okresní úřady), viz inventární seznam, který je ke stažení zde: http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/sb ... 1587-1949/


To byla moje chyba, všem se omlouvám, - evangelické se začaly vést od platnosti tolerančního patentu, takže rodiče museli být zapsáni "jen" v katolických matrikách.

Ona ta odpověď Pierotta byla ale myšlena stejně tak, že možná našel narození a našel to v katolických matrikách.
Soustředila jsem se na směry hledání a neuvědomila jsem si rok event. narození ve vztahu k existenci protestantskému (helvétskému) vyznání.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků