Rozsah,obsah matrik

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Rozsah,obsah matrik

Příspěvekod Jirak » ned bře 18, 2018 12:11

Dobrý den,
zeptám se, jak to fungovalo dříve se psaním do matrik? Co jsem vypozoroval tak třeba i menší obce byli uváděny samostatně v matrice coby součást matriky,a obec spadala pod nějakou farnost.
Nyní pátrám v matrice kde je v ,,hromadě,, hodně obcí které nejsou ,,rozškatulkované,, na jednotlivé vsi,, ale pouze dle letopočtu, a přitom dotyčná obec je uvedena v matrice(popř.konkrétní součást) jiné a to i ve stejných letech. Jedná se o zhruba konec 16 a zač.17 století.
Jak to fungovalo v případě,že fara vyhořela i s kronikami? Dělali se nějaké kopie?
Děkuji za odpověď.
Jirak
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob úno 16, 2013 9:13

Re: Rozsah,obsah matrik

Příspěvekod J.i.Š.i. » ned bře 18, 2018 12:26

Jednotlivé obce měly samostatné rubriky nařízeny od roku 1784. Mohlo to být i předtím, ale záleželo, jak si to tam zavedli.

Kopie, druhopisy matrik existují, ale například v pražské arcidiecézi byly zavedeny až roku 1799.
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2335
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Rozsah,obsah matrik

Příspěvekod Zora » ned bře 18, 2018 18:05

a přitom dotyčná obec je uvedena v matrice(popř.konkrétní součást) jiné a to i ve stejných letech. Jedná se o zhruba konec 16 a zač.17 století.

Jen se pro jistotu zeptám, zda jste opravdu uvedl správná století. Nedochovalo se mnoho matrik z let před r. 1600, navíc většinou do těchto matrik byli zapisováni všichni, kdo přišli ke křtu. O jaké vyznání se Vám jedná? Do bitvy na Bílé Hoře existovalo více církví a tedy i více matrik (dnes většinou nedostupných)
Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozsah,obsah matrik

Příspěvekod Jirak » ned bře 18, 2018 18:25

Máte pravdu paní Zoro jedná se o konec 17 a začátek 18 stol. Tohle mi pořád dělá problémy začátky a konce století.
Děkuji všem za odpovědi.
Jirak
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob úno 16, 2013 9:13

Re: Rozsah,obsah matrik

Příspěvekod Jirak » ned bře 18, 2018 18:55

Ještě bych požádal zkušenější o radu kde vyhledat záznamy které jsou starší než 17 stol.
Vím o nějakých urbářích, knihách poddaných, zde jsem od Zory vyčetl nějaký ,,generální výpis,,
Nemá někdo info o nějakých webech?
Doposavad jsem bral material z archivu Třeboň a Zámrsk - Havlíčkobrodsko + Humpolecko
Předem děkuji
Jirak
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob úno 16, 2013 9:13

Re: Rozsah,obsah matrik

Příspěvekod Zora » ned bře 18, 2018 18:55

Monika píše:
Zora píše:Do bitvy na Bílé Hoře existovalo více církví a tedy i více matrik (dnes většinou nedostupných)

Je celkem zajímavé, že v mé oblasti hledání, jak jsem vypozorovala, to fungovalo tak, že obyvatelé obce byli všichni stejného vyznání, jakého byl právě farář, který spravoval farnost. Byl tam podobojí, byli také podobojí, přišel římskokatolický, tak byli také. Jako by jim ani tak moc nezáleželo na jemných odlišnostech jednotlivých vyznání. Dost často proto také matriční kniha začíná jako podobojí a po Bílé hoře pokračuje římskokatolicky. Musím říct, že mě zpočátku překvapilo, že si alespoň nový římskokatolický farář nezaložil novou knihu. Asi mu bylo líto těch prázdných stran, když kniha nebyla zrovna levná.


Já jsem si to také dlouho myslela, že to bylo tak, jak píšete, nejstarší matrika, podobojí, pak po B.H katolická.
Ale pak jsem něco dalšího hledala a zjistila jsem, že před B.H. existovala matrika českých bratří (snad jsou i zlomky dochovány), další matrika nějakého německého vyznání a snad , v době před B.H. existovala samostatná katolická matrika... Bohužel to jsou pouze útržkové zmínky v nějakých knihách či odborných pracech, více jsem po tom nepátrala. V podstatě byly matriky v době před B.H. vedeny souběžně, a to podle kostela (vyznání), ve kterém byli věřící konk. církve v té době sdruženi. Máme tu tři kostely, jeden na náměstí, a další dva maličké, o jeden se dokonce dělily dvě církve... Ale jak říkám, podařilo se mně najít opravdu jen velmi málo informací. Vše tone v mlhách :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozsah,obsah matrik

Příspěvekod Zora » ned bře 18, 2018 19:28

Jirak píše:Ještě bych požádal zkušenější o radu kde vyhledat záznamy které jsou starší než 17 stol.
Vím o nějakých urbářích, knihách poddaných, zde jsem od Zory vyčetl nějaký ,,generální výpis,,
Nemá někdo info o nějakých webech?
Doposavad jsem bral material z archivu Třeboň a Zámrsk - Havlíčkobrodsko + Humpolecko
Předem děkuji

Především máte možnost pátrat po svých předcích v tzv. Berní rule a její obdobě na Moravě - Lánové vizitaci.

Je třeba znát obec , příjmení, je dobré uvést i panství. Důležité ovšem je to, zda předci měli v nájmu půdu, dům - v těchto seznamech nejsou zapsáni ti, kteří bydleli u někoho a živili se prací pro někoho. I tak by mohly tyto seznamy vypovědět o výskytu Vašeho příjmení, držitel statku měl více synů, kteří v době sepisování soupisů mohli žít i se svou rodinou u nájemce půdy, - jejich otec by byl zapsán, oni nikoliv. (jde o druhou polovinu 17. st. - tedy opravdu zhruba 1650 - 1690 - více podrobností hesla na wiki. )
Na našem fóru jsou kolegové, kteří Vám vyhledají konkretní příjmení v obou seznamech.

Archiv Třeboň nabízí: - levá strana - tyto digitalizované materiály:
https://digi.ceskearchivy.cz/DA?lang=cs&
Zajímavé by pro Vás mohly být pozemkové knihy.
V Čechách pak existují soupisy dle vyznání a další, kolegové jistě doplní.
Na Moravě pozemkové knihy - gruntovnice, digitalizují se postupně, je digitalizována lánová vizitace.

Pokud se nepletu, tak Vaši předci se pohybovali tak nějak na rozhraní mezi Čechami a Moravou, pak je třeba zjistit, kam konk. obec spadala v potřebné době. Rozhodně další archivní materiály nejsou - nemusí být uloženy ve stejném archivu jako byly matriční knihy.
Zámrsk určitě poradí kolegové, tam se neorientuji :-)

Občas také může pomoci archivní fond ke konkretnímu panství nebo konkretnímu statku. Ty už ale většinou bývají pouze k nahlédnutí v příslušném archivu.
Vyplatí se hledat na netu, dnes je zvykem, že mnohé diplomové práce mapují historii obce, a jsou uváděny buď přesné údaje, nebo jsou alespoň uvedeny odkazy, odkud autor práce čerpal informace.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků