Urozená kmotra 1680

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Urozená kmotra 1680

Příspěvekod Meryl » pát bře 16, 2018 19:30

Narazila jsem na zápis o narození nemanželského dítěte, kdy je kmotrou urozená paní Johanna ...?... z Oppersdorfu a na Křižanově
Je to na pravé straně 7.2. - http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=37
(Křižanovské panství patřilo v tom roce hraběnce Eleonoře Marii z Oppersdorfu rozené Dietrichsteinové.)

To bylo obvyklé, že šel dítěti bez otce za kmotra někdo ze šlechtického rodu? Neprocházela jsem celou matriku z hlediska kmotrů, ale nevšimla jsem si zatím nikde, že by nemanželským dětem byl za kmotra někdo "významný".
Uživatelský avatar
Meryl
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon úno 20, 2017 0:34
Oblast pátrání: Brno-venkov (Rajhrad, Střelice), Žďár n.S. (Křižanov a okolí), okr. Šumperk

Re: Urozená kmotra 1680

Příspěvekod J.i.Š.i. » pát bře 16, 2018 22:02

Meryl píše:Narazila jsem na zápis o narození nemanželského dítěte, kdy je kmotrou urozená paní Johanna ...?... z Oppersdorfu a na Křižanově


urozená paní Johanna, hofm[istryně] J[ejí] M[ilosti] p[aní] h[raběnky] z Oppersdorfu a na Křižanově
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2331
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Urozená kmotra 1680

Příspěvekod Meryl » pát bře 16, 2018 22:32

Děkuji za vysvětlení, myslela jsem si mylně, že je to někdo z hraběnčiny rodiny.
Uživatelský avatar
Meryl
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon úno 20, 2017 0:34
Oblast pátrání: Brno-venkov (Rajhrad, Střelice), Žďár n.S. (Křižanov a okolí), okr. Šumperk

Re: Urozená kmotra 1680

Příspěvekod Zora » pát bře 16, 2018 22:59

Tady mně tak trochu vrtá hlavou, zda matka dítěte nebyla ve službách vrchnosti a vrchnost tušila, kdo je asi původcem oné "patálie" . Pak by hofmistryně, odpovědná za ženskou část služebnictva, svým kmotrovstvím nemanželské dítě v očích obyvatel vsi tak trochu "povýšila".
Škoda, že tam není příjmení té matky, určitě se velice rychle vdala, je pravděpodobné, že dostala i nějaké odstupné...
A možná, že v nějaké rodině uchovávají rodinou historku o šlechtickém původu spojenou třeba s nějakým zajímavým darem do peřinky ...

Samozřejmě jde pouze o úvahy. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Urozená kmotra 1680

Příspěvekod J.i.Š.i. » pát bře 16, 2018 23:13

Na předchozím listu je narození dvojčat - holky a kluka - a tam byla té dceři za kmotru sama hraběnka Eleonora.

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=36

Fyzicky u obřadu samozřejmě být nemusela, mohla být kmotrou pouze titulárně.
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2331
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Urozená kmotra 1680

Příspěvekod Meryl » sob bře 17, 2018 12:57

Tak sama hraběnka... rodinu Holých v rodokmenu nemám, tak nevím, o koho jde, jestli třeba nepracovali ve službách hraběnky. Už jsem v jiné matrice viděla, že "panstvo" bylo za kmotry někomu, kdo byl myslím vrátný někde na zámku.

Tady mě překvapilo to kmotrovství u dítěte, které je nemanželské. Taky mě napadlo několik teorií, proč tomu tak bylo, a co asi pak s matkou a dítětem bylo dál. To už ale nezjistíme, škoda :)
Uživatelský avatar
Meryl
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon úno 20, 2017 0:34
Oblast pátrání: Brno-venkov (Rajhrad, Střelice), Žďár n.S. (Křižanov a okolí), okr. Šumperk


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: ZEL a 17 návštevníků