Zápisy na Moravě - slovo "dcera"

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zápisy na Moravě - slovo "dcera"

Příspěvekod Dr. Taby » pon srp 07, 2006 6:02

Chtěl jsem se zeptat, jestli se v rodných listech na Moravě - konkrétně Velký Újezd - vyskytující slovo "dcera" mělo stejný význam jako má teď. Jde mi o to, že např. spojení Hana Nováková, dcera Jana Nováka jestli jde opravdu o dceru. Ve spoustě rodných listů z té oblasti to tak mám a nechce se mě věřit, že by všichni byli nemanželský (ikdyž už po tom krátkém bádání mě to ani tolik nepřekvapuje).
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Jan » stř srp 09, 2006 20:53

Ve starších zápisech v matrikách neuváděli faráři matku. Nejedná se o nemanželské dítě, ale o způsob zápisu. Já to řeším tak, že používám u těchto existujících, ale nezapsaných matek, znakem * před převzatým příjmením manžela a upozorněním na význam znaku.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Lyra » čtv srp 10, 2006 18:56

Proč by "dcera Jana Nováka" mělo znamenat, že je nemanželská?? Právě naopak - kdyby tam bylo napsáno "dcera Veroniky Nožičkové", pak by to znamenalo, že je nemanželská (jinak by byl uveden především otec, ne pouze matka). Matka byla v takovýchto dokumentech vždy ta méně důležitá, na ní moc nezáleželo, směrodatný byl otec. Kdyby bylo dítě nemanželské, neuváděli by otce vůbec. Z jakého roku jsou ty rodné listy? Žeby tam nedopsali slovíčko "manželská" či "nemanželská"? Obvykle na tom dost bazírovali.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod Dr. Taby » pát srp 11, 2006 16:07

Tak jsem si pro jistotu našel zmíněný rodný list, píše se tam:

Viktor Edvard Táborský

otec: Viktor Táborský, syn Anny Táborské dcery to Ciryla Táborského
matka: Antonie, dcera Ludmily Lízalíkové, dcery to Ignáce Lízalíka.

Prostě mě tam u Anny chybí manžel po kterém by se jmenovala Táborská. To samé u Ludmily, ikdyž Antonie se mohla jmenovat třeba Nováková, ale to by tam snad někdo napsal? Ale že by byli oba nemanželský? Jenomže z Ústí je to někam na k Velkému Újezdu nebo do Valašského Meziříčí pěkně z ruky.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Majkas » pát srp 11, 2006 16:29

Já si myslím, že obě opravdu nemanželské byly. Alespoň podle zápisů v mém rodokmenu se to takhle psalo a zápisy narození příslušných matek to potvrzují.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod Lyra » pát srp 11, 2006 16:47

Aha, sňatek dvou nemanželských dětí. Velmi časté... Prostě vrána k vráně sedá. Být nemanželským v minulosti nebylo žádné terno, bylo to stigma jak pro matku tak pro dítě. Možná právě proto např. dívky, které se narodily jako nemanželské, měly také nemanželské děti. Případně se vdaly za někoho, kdo byl také nemanželské dítě. Viděla jsem v matrikách takových případů vícero.

Na tom vašem zápise je to jasně vidět, to je přímo ilustrační příklad:

otec: Viktor Táborský, (nemanželský) syn Anny Táborské (manželské) dcery to Ciryla Táborského (a jeho neuvedené manželky)

matka: Antonie (Lízalíková), (nemanželská) dcera Ludmily Lízalíkové, (manželské) dcery to Ignáce Lízalíka (a jeho neuvedené manželky).

Já to mám v rodokmenu taky, i když ne mezi přímými předky. Sestra jedné předkyně měla nemanželskou dceru. Ta se později vdala za muže, který byl dokonce nemanželským synem nemanželské dcery.

Takže u jejich dětí ten zápis v kolonce OTEC pak vypadal:

Jakob Hrdlička, syn svobodné Františky Hrdličkové, dcery svobodné Antonie Hrdličkové, dcery Jakuba Hrdličky.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod Dr. Taby » pát srp 11, 2006 19:13

No jo, o to bude hledání zajímavější. Než začnu hledat na Internetu, nevíte po jaké oblastní archiv by mohlo spadat Valašské Meziříčí a Velký Újezd?
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Jan » pát srp 11, 2006 19:40

Val. Mez asi a Velký Újezd určitě do ZA Opava, pobočka Olomouc.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Dr. Taby » ned srp 13, 2006 10:41

Jan píše:Val. Mez asi a Velký Újezd určitě do ZA Opava, pobočka Olomouc.
Díky.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Dr. Taby » ned srp 13, 2006 10:46

Určitý hendikep určitě u nemanželských dětí byl. ALE. V těch pár matrikách co jsem bádal to nebylo nijak ojedinělé. Byly třeba i stránky z roku 1820 kde bylo komplet všech 5 dětí nemanželských. Takže to ve městečku s 1500 obyvateli asi nebylo tak úplně vzácné. Spíš si myslím, že literatura a později i filmy z té doby se snažili pozvednout morálku a zobrazovali něco co by chtěli aby tak bylo.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Lyra » pon srp 14, 2006 17:55

To, že se v některé vsi rodilo více nemanželských dětí a levobočci tam tedy nebyli žádnou raritou, ještě neznamená, že ty děti a jejich matky snad měly na růžích ustláno. Ba právě naopak. Život dříve býval tvrdý a pro matky samoživitelky (které to ani teď nemají lehké) byl ještě tvrdší. Když pomineme finanční stránku věci, stačí jen vzpomenout všechny ty "cnostné" a "mravné" sousedy a sousedky, kteří se na svobodnou matku dívali skrze prsty, pomlouvali ji, mnohdy i šikanovali a všelijak ponižovali. Ona ta hezká česká slova jako je třeba coura, běhna či panchart nevznikla sama od sebe...

Samozřejmě nás může překvapovat, kolik dětí se v minulosti rodilo nemanželských, když ze všech stran slyšíme, o co jsou lidé v dnešní době zkaženější než tenkrát, kdy se ještě dodržovaly křesťanské zásady (mezi něž patří například žádný sex před svatbou atd). Právě v matrikách člověk vidí, že to s těmi křesťanskými zásadami nebylo až zas tak horké, jak se nám leckdo snaží namluvit. Ale vyvozovat z toho, že to tehdejší společnost bezvýhradně tolerovala, je podle mě přehnané.

Zajímalo by mě, kolik z těch nemanž. dětí, na které jsi v matrikách narazil, se dožilo dospělosti. Já jsem totiž vypozorovala zajímavou věc - velký počet takovýchto dětí umíral brzy po narození. Ne, že bych chtěla jejich matky podezřívat z něčeho nekalého. Ale je podle mě přinejmenším pravděpodobné, že nemanželské děti byly často nechtěné, na obtíž a proto se jim nevěnovala tak důkladná péče.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod Duke of York » stř kvě 18, 2011 17:05

Taky jsem si všiml toho, že nemanželské děti umíraly dost často už jako malé...
Duke of York
 
Příspěvky: 116
Registrován: ned kvě 08, 2011 6:33

Příspěvekod terminal » stř kvě 18, 2011 19:37

Ano. V mém rodokmenu nemanželské děti většinou umírali do roka... A (bohužel už nevím kde) jsem četl statistiky, že v 18 stol. byla dětská (do 1 roku) úmrtnost 25-30%. Nemanželské děti měli úmrtnost mnohem vyšší.
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků