Problémy se čtením

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Problémy se čtením

Příspěvekod Twinny » ned bře 11, 2018 22:54

Dobrý večer,
ač to bude rok, co jsem s pátráním začala, pořád mám problémy číst v matrikách. Konkrétně kurent. Latinka mi dřív také dělala problém, ale postupně jsem si zvykla a většinu přečtu bez problému i když se jedná o škrabopis, nebo je to sotva vidět. Ale ten kurent mi dělá velké problémy. Většinu častých slov a spojení mám naučených a pocitově je poznám. Poznám i pár písmen, ale jakmile je tam slovo, (hlavně názvy a jména) které neznám, tak jsem v háji.
Proto jsem se chtěla zeptat jak dlouho jste se učili to číst (nebo jestli se musíte každý pravopis učit číst pokaždé od začátku :? ). Snažím se neustále číst, ale bohužel mi přijde, že to nejde, nebo spíš neuvěřitelně pomalu.
Třeba ve mně vzbudíte naděje, že to jde i po několika letech :mrgreen: .
Naposledy upravil Twinny dne pon bře 12, 2018 9:58, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Twinny
 
Příspěvky: 118
Registrován: pon čer 26, 2017 16:48
Oblast pátrání: Nákří, Velice, Dubenec, Dívčice, Bohunice, Hvožďany u Chelčic, Hvožďany u Bechyně aj.

Re: Problémy se čtením

Příspěvekod Dagmar8 » ned bře 11, 2018 23:04

Ráda bych vzbudila naději že to jde, protože tady vidím spoustu lidí, kterým se to podařilo a ve velice brzké době neustálým učením dosahují fakt dobrých výsledků.

Já bohužel k nim nepatřím i když se snažím opravdu a teoreticky jsem tu dlouhou dobu a mělo by mi to už jít...- znovu a znovu si čtu všechny nové příspěvky a kontroluji jestli jsem to přečetla dobře, ale jsem stále téměř na začátku., pokud se týče kurentu.
Nevím jestli je to i věkem, je mi opravdu hodně - ale mě kurent prostě nejde - s latinskými zápisy bych řekla že až tak velký problém nemám.
Ještě že tady je to forum a spousta ochotných lidí, jinak bych byla s celými rodokmeny v háji. :D
Držím palce ať se povede v co nejkratší době!
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Problémy se čtením

Příspěvekod Noodle » pon bře 12, 2018 0:41

Můj názor je, že kurent se musí naučit přes ruku - psát ho. Pak Vám přejdou tahy do ruky a i do očí a pravidelně oživovat, protože co se nepoužívá, je zapomenuto :-)
Před časem jsem se rozhlédl po internetu a našel cvičebnici na psaní, ale německy, tak jsem si ji přeložil, porovnávám a učím se psát kurent podle ní. Trochu to pomůže odkrýt, co je v rozpitém textu, 200 let starém, skryto. :-)
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Problémy se čtením

Příspěvekod Anchie » pon bře 12, 2018 9:22

Doporučuju šestidílný kurz kurentu zde https://www.odkudjsme.cz/kurzy/kurz-kurentu-1/ ;-)
Anchie
 
Příspěvky: 65
Registrován: ned kvě 11, 2014 16:20
Oblast pátrání: Kluky u Čáslavi, Souňov, Plaňany... Vamberk... Dolní Dobrouč :-)
okolí Žamberka - Helvíkovice, Kameničná, Líšnice ... panství Habry

Re: Problémy se čtením

Příspěvekod Twinny » pon bře 12, 2018 9:52

Díky za názory a doporučení :) . Takže asi nezbyde nic jiného, než se kurent naučit jako novou abecedu. Přeju všem, ať se se škrabopisem trápí co nejméně a hodně úspěchů při hledání. :wink:
Naposledy upravil Twinny dne pon bře 12, 2018 10:01, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Twinny
 
Příspěvky: 118
Registrován: pon čer 26, 2017 16:48
Oblast pátrání: Nákří, Velice, Dubenec, Dívčice, Bohunice, Hvožďany u Chelčic, Hvožďany u Bechyně aj.

Re: Problémy se čtením

Příspěvekod Twinny » pon bře 12, 2018 10:01

Aha, tak teď jsem si všimla, že to není kurekt, ale kurent. :mrgreen: asi bude problém i někde jinde :lol:
Uživatelský avatar
Twinny
 
Příspěvky: 118
Registrován: pon čer 26, 2017 16:48
Oblast pátrání: Nákří, Velice, Dubenec, Dívčice, Bohunice, Hvožďany u Chelčic, Hvožďany u Bechyně aj.

Re: Problémy se čtením

Příspěvekod Zora » pon bře 12, 2018 11:30

zkuste si z převodní tabulky kurent - latinka vypsat ta písmena, která se často zaměňují, především samohlásky a pak skupinu F, S, H, případně tvary pro "shluky" písmen

Najděte si zápis, který už ně+kdo správně přečetl a kontrolujte si tvary písmen. Začně samohláskami, pak přidejte malé r (slabikotvorná souhláska, stejně jako L, ale to je většinou jasné

Vezměte si různé zápisy a dívejte se, jak je napsáno opakující se slovo např. Tochter, a pak třeba Eheweib, pak si přidejte křestní jména a vracejte se k tomu.

Samostatně pak "pozorujte velká písmena" a opět, podívejte se do tabulky, která by se mohla zaměňovat. Vše porovnávat s psaným textem. Je jasné, že každý zapisující měl své "grify", mnohdy se písmena velice liší, ale vždy je v nich nějaké to základní vodítko . Já se snažím číst zápisy, které už tady někdo přečetl, a stále si porovnávat... Příjmení (často zkomolené přepisem do němčiny) a obec (často uveden starý název) jsou samozřejmě asi nejtěžší, možná i méně frekventovaná povolání...

Naprosto určitě Vám to přijde do očí :-))), jen to chce trpělivost.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Problémy se čtením

Příspěvekod Twinny » pon bře 12, 2018 14:51

Děkuju za další doporučení. Půjdu do toho. Určitě to stojí za to.
Uživatelský avatar
Twinny
 
Příspěvky: 118
Registrován: pon čer 26, 2017 16:48
Oblast pátrání: Nákří, Velice, Dubenec, Dívčice, Bohunice, Hvožďany u Chelčic, Hvožďany u Bechyně aj.

Re: Problémy se čtením

Příspěvekod zedir » pon bře 12, 2018 17:40

Nebudu opakovat, co již bylo řečeno, jen přidávám odkaz na podobný dotaz, který tu proběhl nedávno a na rady a odkazy, které v něm jsou obsažené:

viewtopic.php?f=33&t=40519
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Problémy se čtením

Příspěvekod Twinny » stř bře 14, 2018 19:03

Díky moc, jste skvělí.
Uživatelský avatar
Twinny
 
Příspěvky: 118
Registrován: pon čer 26, 2017 16:48
Oblast pátrání: Nákří, Velice, Dubenec, Dívčice, Bohunice, Hvožďany u Chelčic, Hvožďany u Bechyně aj.


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků