Varianta příjmení

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Varianta příjmení

Příspěvekod pavelmacku » stř bře 07, 2018 10:19

Zdravím,

mám dotaz, snažím se dohledat původ mého nejstaršího předka, který prokazatelně žil v Černé Hoře od roku 1701 (záznam o narození jeho syna) - tady byl zapsán jako "Jiřík Macku", v kronice obce jsem našel seznamy obyvatelů. V roce 1720 jsem našel jeho záznam jako "Jiří Macků", ale je tam i seznam obyvatel z roku 1714 a tam není vůbec zmíněný, za to jsem našel někoho se jménem "Jiřík Matějů", který zase naopak nefiguruje v seznamu roku 1720. Macek = Matěj, Macků = Matějů, mám tedy po jeho narození pátrat jak po Macků tak i Matějů?

Zde:
http://oi67.tinypic.com/29p4041.jpg

a zde:
http://oi65.tinypic.com/r906tt.jpg
pavelmacku
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned led 17, 2016 18:58
Oblast pátrání: Lysice, Černá Hora, Kunštát, Bořitov, Brno - rod Macků, Sokolíčkovi, Stejskalovi, Musilovi

Vanovice, Velká Roudka, Cetkovice, Světlá, Jednov-Suchdol - rody Paroulkovi, Kučerovi

JV Čechy, Slovensko, Severní Rakousko - Kohoutkovi, Straussovi, Götzovi, Steckbauerovi

Re: Varianta příjmení

Příspěvekod makke » stř bře 07, 2018 23:03

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že údaj z kroniky, je údaj, který zpracoval někdo jiný, doporučuji nejprve si ověřit, zda originál materiálu, ze kterého pisatel kroniky vycházel, také uvádí Matějů. Já osobně jsem v knize Za uměním Vysočiny nalezla zmínku o kameníkovi Vavřinci Trojanovi, protože mě tento kamenický rod zajímal začala jsem po něm pátrat, protože jméno Vavřinec pro mě bylo neznámé. Až při procházení originálů materiálů v MZA jsem zjistila, že autor dokument špatně přečetl a kameník se jmenoval Martin. A toto není jediný příklad z mé praxe. Proto doporučuji nejprve zjistit odkud autor čerpal, informaci si ověřit a pak na základě souvislostí rozhodnout, zda se jedná o jednu a tutéž osobu.
S pozdravem

Markéta Burešová
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: Varianta příjmení

Příspěvekod pavelmacku » čtv bře 08, 2018 8:21

makke píše:Dobrý den,

vzhledem k tomu, že údaj z kroniky, je údaj, který zpracoval někdo jiný, doporučuji nejprve si ověřit, zda originál materiálu, ze kterého pisatel kroniky vycházel, také uvádí Matějů. Já osobně jsem v knize Za uměním Vysočiny nalezla zmínku o kameníkovi Vavřinci Trojanovi, protože mě tento kamenický rod zajímal začala jsem po něm pátrat, protože jméno Vavřinec pro mě bylo neznámé. Až při procházení originálů materiálů v MZA jsem zjistila, že autor dokument špatně přečetl a kameník se jmenoval Martin. A toto není jediný příklad z mé praxe. Proto doporučuji nejprve zjistit odkud autor čerpal, informaci si ověřit a pak na základě souvislostí rozhodnout, zda se jedná o jednu a tutéž osobu.
S pozdravem

Markéta Burešová


mockrát děkuji za odpověď, zkusím to zjistit
pavelmacku
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned led 17, 2016 18:58
Oblast pátrání: Lysice, Černá Hora, Kunštát, Bořitov, Brno - rod Macků, Sokolíčkovi, Stejskalovi, Musilovi

Vanovice, Velká Roudka, Cetkovice, Světlá, Jednov-Suchdol - rody Paroulkovi, Kučerovi

JV Čechy, Slovensko, Severní Rakousko - Kohoutkovi, Straussovi, Götzovi, Steckbauerovi


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků