záměna křestních jmen Esther a Theresie?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

záměna křestních jmen Esther a Theresie?

Příspěvekod Dia_linn » pon bře 05, 2018 21:05

Pěkný den,

řeším aktuálně jednu nemanželsko-židovskou rodinu a narazila jsem na malý rozpor - jednou je partnerka jistého Josefa Liebermanna, chráněného žida z Chotiměře, uváděna jako Esther (r. 1840), vícekrát pak jako Theresie (r. 1850, 1854). I když vím, že každé z těch jmen má jiný původ,
nesetkali jste se někdy s jejich záměnou? Část těch jmen je v podstatě stejná.
Vzhledem k složitosti hledání židovských rodin a ještě navíc nemanželských dětí a nesezdaného páru potřebuji každou nitku,
které se chytit.
Díky moc za názor!
Přemýšlej o minulosti a budeš znát budoucnost (čínské přísloví)
Uživatelský avatar
Dia_linn
 
Příspěvky: 864
Registrován: pát říj 05, 2012 14:17
Bydliště: Plzeň
Oblast pátrání: farnosti Bezdědice, Borotice, Dobříš, Neumětely, Pičín, Starý Knín, Svaté Pole, Višňová (Středočeský kraj), farnosti v okr. Plzeň-jih a Plzeň + okolí

Re: záměna křestních jmen Esther a Theresie?

Příspěvekod Zora » pon bře 05, 2018 22:24

Jediné, co mě napadá, že v případě narození dětí mohlo dojít k záměně tím, že zapsání dítěte do matriky bylo zprostředkováno někým, kdo znal matku pouze pod jménem, které používala její rodina, potom by mohlo dojít k tomu, že třeba z domácí Theri udělali jednou Ester, jindy Terezii...
Nesetkala jsem se s tím, ale záměnu vidím jako možnou. Setkala jsem se v případě jmen židovských žen s podobnými rozpory. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků